Miért van az, hogy konkrétan diákok jobb munkaérők és vezetők, mint az igazi dolgozó emberek?
Manapság egyre több helyen látom, hogy különböző szervezeteknél kb csak 17-23 év közöttiek dolgoznak. Az én közvetlen környezetemben 2 ilyen is van és ezek a gyerekek sokkal jobban végzik a munkájukat, mint a felnőttek. A vezetők megköszönik a munkát, jó minőségű, nem összecsapott munkát végeznek. Az egyik helyen a főnök (18 éves) rendszeresen érdeklődik a többiek felöl, hogy hogy megy, kell e segítség, meg ilyenek. A másik helyen a vezető egy kemény hónap után meg tudta csinálni azt, hogy délutánra behozott két nsgytábla csokit, saját pénzből rendelt mindenkinek kaját és ott ettek, beszélgettek estik.
Hangsúlyozom, ezek nem diákmunkák, teljes állásban dolgoznak, allandó munkahelyen, csak az egész csapat fiatal. Ezzel szemben a felnőtteknél azt látni, hogy le se xarják egymást, nem köszönnek, 20 év hűséges munka után sincs semmi jutalom, a beosztottak trehány munkát végeznek. Nem pont a felnőtteknek kéne példát mutatni?
Az elmúlt fél évben 2 gyakornokot rúgtunk ki, mert le se sz*rták, hogy mit csinálnak, egyikük egy hibás terv miatt, amit nem hagyatott jóvá a szakmai felettesével több százezer forintos kárt okozott a cégnek, a másikuk céges kocsival járt haza ebédelni déltől 2-ig, helyette azt hazudta, hogy munkaterületen van, ellenben úgy gondolták, hogy mindent jobban tudnak a tapasztalt szakembereinknél. Szintén megváltunk a 21 éves adminisztrátorunktól, mert mindenhez pofákat vágott, pontatlanul dolgozott, a partnerekkel minősíthetetlen stílusban beszélt és csak a minimálisan elvárható munkát teljesítette.
Ne általánosíts, vannak ilyenek is, nem is kevesen. De azért nem panaszkodok, vannak köztük nagyon ügyesek és jók is, akiket nagyon igyekszünk megbecsülni, mert egy cég jövőjét és fejlődését a jól képzett, felelősségteljes, dolgozni tudó és akaró, a hosszú távon a cégben gondolkodó fiatal munkaerő jelenti.
11-es, akkor ott a személyzetist kellett volna első körben kirúgni, mert a felsorolt vétségekre a hajlandóság elég jól kiszűrhető.
Én is osztom a kérdező véleményét. Az ok az eltérő társadalmi berendezkedés, amiben felnőttek. Az 50-es 60-asok még a szocializmusban léptek be a munka világába, ahol volt szociális háló, munkanélküli sose lehettél, ezért a "jóvanazúgy" pont elég volt. A mostani fiatalok màr versenyben nőttek fel, tudják, hogy milyen az, ha szorul a hurok.
Ez szerintem csak az adott emberek személyiségétől függ, max. még annyi, hogy aki alapvetően parásabb / teljesítménykényszeresebb, ott a diák még jobban hajtani fog a jó teljesítményért, mert benne van, hogy az az első munkatapasztalata, attól függ a továbbmenetele.
Mi folyamatosan foglalkoztatunk diákokat a munkahelyünkön, és elég vegyes a felhozatal. Van pozitív, negatív oldala is.
Ami pozitív tapasztalat volt, kb. amit leírtál, hogy lelkiismeretes, ügyes, akar dolgozni, lelkes. Ami ált. pozitívum náluk az idősebbekkel szemben: kreatívabb gondolkodás, frissebb szaktudás IT téren, közösségi médiával kapcsolatban (sokszor még akkor is, ha nem kifejezetten IT érdeklődésűek), kicsattanóbb, szimpatikusabb hozzáállás.
Negatívumok:
- több olyan diák volt, akiket alapvető emberi viselkedésbeli normákra kellett megtanítani, mert annyira nem nevelték meg otthon / annyira rájuk ragadt valszeg a kortársaik viselkedése... pl. hogy ásításkor, tüsszögéskor meg köhögéskor a szánk elé tesszük a kezünket vagy a könyökhajlatunkat... mindez az egyik covid-hullám után nem sokkal...
- folyamatosan változtatgatni akarják a megbeszélthez képest, hogy mikor dolgoznak, mert elfelejtették egyetemre megírni a beadandót, több időre van szükségük vizsgához felkészüléshez, jött a régen látott haver látogatóba... akkor is, amikor tudják, hogy határidős, sürgős projekt van + az is újdonság sokaknak, hogy a fő kommunikációs platformokon a munkaidő 70%-a alatt elérhetőnek kell lenniük, nem napi 2x feljönnek 10 percre (úgy, hogy ez el lett nekik mondva az eligazításon)
- volt 2 olyan egyén is, akinek azért le kellett kicsit törni a szarvát, hogy még ha nem is értenek egyet döntésekkel, mindenkivel, de főleg a felettesükkel vagy a más egységekben dolgozó, magasabb beosztású kollégákkal akkor is emberi módon illene kommunikálni... ha egy pitibb problémádra, ami nem is annyira gátol meg a munkavégzésben, azonnal nem tudunk megoldást találni, nem ordítozol meg sóhajtozol teátrálisan, nem vágod a pofákat, nem beszélsz trágár módon, nem hisztériázol
Ami negatívumokat előbb leírtam, azt idősebb, szerződéses kollégáktól eddig nem tapasztaltam.
Civil, nonprofit szervezetekre gondolsz?
Mert ott nagyrészt önkéntesek és munkavállalóként érettségit végzettek dolgoznak viszonylag kevés pénzért!
"Miért van az, hogy konkrétan diákok jobb munkaérők és vezetők, mint az igazi dolgozó emberek?"
Mutatnál erről egy hivatalos statisztikát? Ha Te pár ilyen esetet ismersz az még nem jelenti azt, hogy az egész generációra is igaz az állításod. Pár esetből általánosítani, nagy hiba.
A fiatal generáció nagy része már nem a tekintélyelvűségre épít. Ők már nem birkák és rabszolgák táborát képezik.
Talán kezdenek egy emberi jövőt kialakítani. Ébredők.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!