Honnan jön ez a hülyeség, amit hajtogatnak egyesek, hogy ha nincs 2+ év tapasztalatod, nem találsz állást?
4
Fél-1 évet ki lehet bírni bárhol, a következő álláskeresésnél meg már elég jó fizetést kérhetsz. A többségnek ez az egyébként működő stratégiája, elmegy dolgozni ahova épp felveszik a szakmán belül valami fos bérért, eltölt ott néhány hónapot, a következő helyén meg már százassal többről indul az ajánlat.
Kezdem azt érezni, hogy a lustaság és az elsőre senkiként jó állás a baja annak, aki ezt hajtja. Jól látszik a válaszokból. Akivel beszéltem korábban és ilyen baja volt, az is leadta a jelentkezését 3 helyre, aztán sírt vagy büdös volt neki elmenni kevesebbért, hogy levetkőzze magáról azt, hogy kezdő. Közben egyetemen lehúzni ingyen éveket az nem pazarlás, de elmenni fél-1 évre dolgozni kétszer annyiért, mint egy jobb tanulmányi ösztöndíj, már az...
Engem pályakezdő friss diplomásként (piacképes szakma) a 0-1 év tapasztalatos állásoknál azzal utasítottak el sorba, hogy "bocsi, de ez a gyakorlati tudás kevés". Legalább 20 interjún voltam, mire sikerült az interjú kérdésekből ráéreznem, hogy kb. konkrétan mi is az az elméleti tudás amit meg kell villantani, aztán a 21. nagynehezen összejött, de ott is csak 3 hónapot voltam és kezdődhetett szinte az elejéről a keresés, de már picit könnyebb volt.
Azóta 2.5 év tapasztalattal már tényleg nem nehéz új munkahelyet találnom, de az első fél évem végzés után az nagyon nehéz volt. Sehol sem vártak 0 tapasztalattal tárt karokkal.
Ausztriában kerestem először munkát és a 15-20 interjúból 3an vettek fel, de ebből 1 volt számomra ideális. Ez novemberében sikerült, azóta itt vagyok.
Szerintem csak nem akarnak kezdőkkel fáradozni. Pl; meddig fogják bírni a munka életet (mivel most pattantak ki az iskola padból), késne e a munkáról (mint, ahogyan az iskolájában), mennyire csinálja jól a dolgát (mert lehet, hogy olyan lazán venné, mint az iskolát - nyilván emberfüggő), a betanítás is lehet fáradságos dolog stb… Én ezekre tudok gondolni.
Utolsónak igaza van. Nem szívesen kezdenek első munkahelyes pályakezdővel.
Akinek viszont legalább 1 év szakmai tapasztalata van, az jóval könnyebben talál munkát. A saját példámat tudom hozni.
Sehova nem kellettem, mert kezdő voltam teljesen. Aztán volt egy átképzés, 3 évet dolgoztam utána közfogiban. Úgy kitanultam a szakmát, hogy azóta csomó állásajánlatot kaptam.
Az, hogy egyáltalán nem találsz, szerintem nettó hülyeség. Ott a végzettség piacképességével van inkább a baj akkor.
Nyilván egy csomó cég megteheti, hogy gyakorlattal rendelkezőt keres első sorban, nem pályakezdőt. De akik nincsenek olyan jó helyzetben, meg nem fognak emiatt lepíttintani. Érdemes kezdőként elmenni olyan helyre, ami szakmába vág, de mondjuk nem olyan jól fizet, vagy nem éppen az érdeklődésedhez legközelebb álló terület, aztán fél-egy év után lépsz, és máris meg van oldva a probléma. Ezt akár egyetem alatt is meg lehet tenni részmunkaidőben, ha belefér. Egy elég húzós szak mellett BSc diplomafélév+nyár illetve Msc utolsó 2 félév és közte nyáron dolgoztam így félállásban. Mindkét helyen ajánlották, hogy maradjak, előbbit nem szerettem, meg a tanulmányaimat is folytatni akartam, így ott nemet mondtam, a második tetszett, meg célirányosan erre a területre készülök kiskorom óta, úgyhogy maradtam, nem egészen 1 hónappal végzés után már főállásban.
Szóval messze áll a lehetetlentől, pláne egy piacképes végzettséggel, csak az elején nem érdemes túlságosan válogatósnak lenni, ennyi a véleményem. Aki szerint ez egy ördögi kör, és vele nincs se emberi probléma, se nem hülye a szakmájához, mégis lehetetlen állást találnia kezdőként, az önreflexió helyett kifogást keres meg ideológiát gyárt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!