Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Bejelentett munkavállaláshoz...

Bejelentett munkavállaláshoz milyen jogszabályokat kell ismernem?

Figyelt kérdés

Be tudnátok nekem linkelni azokat a jogszabályokat, amik nekem, mint munkavállalónak fogalmazódtak meg?


Felvettek egy állásra, ma voltam bent leadni az adataimat. De pl a diplomámra, nyelvvizsgámra nem is voltak kíváncsiak. Nem állami cég, lehet ezért?


Első munkahelyem lesz, fogalmam sincs, milyen jogaim vannak. Pl mennyi szünidő jár, vagy a bejárást hogyan, mennyivel támogathatják, stb. Ezekre lennék kíváncsi, meg úgy mindenre, ami egy alkalmazottnak fontos, hogy tisztában legyen vele.


Köszi a segítséget!



2020. aug. 17. 20:15
 1/4 anonim ***** válasza:

A munka törvénykönyve szabályozza ezeket a kérdéseket.


A munkaszerződésed az a dokumentum, ahol leírják a te munkaviszonyodra vonatkozó feltételeket, így a munkakört, a bért, a béren kívüli juttatásokat, pótlékokat ha vannak, munkarend és munkaidő, próbaidő és munkaviszony megszüntetésének módjai és lehetséges okai. Ezek a főbb kötelező tartalmi elemek. Minden mást a munka törvénykönyve vagy az adótörvény szabályoz, így pl a szabadság kiadásnak megvannak a maga szabályai, amelyet minden munkáltatónak és munkavállalónak követnie kell, ugyanígy a bejárási támogatás is törvényileg előírt, de ettől a munkáltató és munkavallalo megállapodás alapján eltérhetnek.


A diplomát és a nyelvvizsgát belépéskor csak bemutatni szükséges, ugyanis csak indokkal lehet ilyen típusú adatot kezelni. Azt javaslom, hogy amikor aláírod a szerződést, alaposan olvasd át és ha kérdés merül fel benned, akkor kérdezz és amíg nem világos minden, addig ne írj alá semmit.

2020. aug. 17. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Írd be a gugliba, hogy Munka Törvénykönyve, ott mindent megtalálsz. Diplomát, nyelvvizsgát nem mindenhol kérik el, a szünidőt pedig felnőtteknél szabadságnak hívják. Alapból 20 nap jár egy évre, 25 éves kortól már 21, és így egyre több (az MT ezt is részletezi).

Ha friss házas vagy, gyereked van, vagy valamilyen betegséged, akkor adókedvezményt kaphatsz.

2020. aug. 17. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat! :)


Szünidő alatt egy 8 órás műszak alatt kiadható szünidőre gondoltam, pl pár éve hallottam, hogy gyárakban a nagy kánikula miatt kötelező volt óránként 5 percet adni. De normál esetben van ilyen vagy ehhez hasonló?

2020. aug. 17. 21:00
 4/4 anonim ***** válasza:
Ezt munkaközi szünetnek hívják és amennyiben indokolják a munkakörülmények, úgy megvannak a munkavédelmi előírások arra vonatkozóan, hogy milyen hosszú szüneteket kell tartani milyen gyakorisággal, emellett milyen vedoeszkozoket kell biztosítani (pl kánikulában víz). Normál esetben megint csak az Mt szabályoz, 8 óra esetén 30 perc ebédidőt és további 20 perces szünetet köteles adni a munkáltató de ennek a beosztása őt illeti meg, tehát nem a munkavallalo dönti el, mikor mehet szünetre. Nem írtad milyen munkáról van szó, de mivel említetted a műszakot, gyanítom vmi gyári munka lehet, ott kb úgy néz ki a munkaközi szünet ahogy leírtam.
2020. aug. 17. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!