Mivel foglalkozik a Hr-es? Milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie?
A HR-es úgymond egy csoportezető. Ha úgy tetszik kisfőnök.
Ő felel az alatta lévő pár emberért, Ő írja a beosztásukat, Ő szervezi meg és osztja ki a feladatokat, Ő gondoskodik a munka során használt eszközökről és egyéb dolgokról/fogyóeszközök beszerzéséről és általában Ő is az, aki ezeket mind adminisztrálja.
Elvileg a HR feladata a toborzás, beléptetés, kiléptetés, cégen belüli emberi problémák megoldása. Gondolok itt pl arra, hogy ha valakinek valakivel problémája van, akkor azt a HR-en kell jelezni.
Sajnos a valóságban ez általában kimarad, nincs túl nagy hatalma a HR-nek. A toborzás/interjúztatás/szerződéskötés/szerződésbontás szokott lenni a fő feladatuk, illetve minden dolgozóhoz kapcsolódó egyéb teendő. (munkaruha, esetleg TB, stb)
Ezek multira vonatkoznak, ha munkaerőközvetítőnél HR-es valaki, akkor a toborzás rész a legerősebb. Több céggel kell tartani a kapcsolatot, hogy mikor hány embert kell beszerezni.
A kommunikáció igazából az egyetlen tulajdonság ami jó kell legyen. Sokszor kell(het) kiállni emberek elé előadást tartani. Képesítés kell hozzá, de igazából bárki meg tudja csinálni ezt a munkát. (párom dolgozik ilyen területen, ezt ő állítja)
Ha nagyon kíváncsi vagy rá és még tanulsz, akkor menj el diakmunkára az egyik Iskolaszövetkezethez (meló diák, fürge diák) és ki tudod magad próbálni benne.
A "HR-es" lefed mindent a HR admintól a HR igazgatóig. Szóval elég nehéz leírni, hogy mit csinál, hiszen lehet hogy csak adminisztrál, és lehet hogy komoly gazdasági döntéseket hoz.
Egy kisebb cégnél persze lehet hogy csak egy HR-es van, aki amolyan mindenes.
A legalsó szinten van a toborzás, adminisztráció, papírmunka. Felvenni a belépők adatait, lepecsételni a kilépők papírjait, összegyűjteni a beteglapokat, vezetni a jelenléti íveket, személyi kartonokat, béren felüli juttatások és költségtérítések adatait, ki mikor volt üzemorvosnál, kapcsolatot tartani a bérszámfejtéssel, megtartani a munkavédelmi oktatást stb. stb.
Ennél már feljebb van, aki meg tud írni jól egy beosztást, esetleg pénzügyesként maga utalja a béreket. Néha a HR feladatokat a bérszámfejtő látja el, főleg kisebb cégeknél. Kapcsolattartás a jogászokkal, leginkább egy növekvő cég esetében, ahol újabb és újabb dolgokat vezetnek be (munkaidőkeret vagy kötetlen munkarend, cafeteria, belső szabályzatok stb). Elképzelhető, hogy belefolyik a bérezés alakításába. Kívülről kell(ene) tudnia az MT-t.
A legfelső szinten a teljes bérpolitika tervezése, hány embert vegyenek fel, milyen pozíciókra és mennyiért, mindezt évekre előre megtervezni. Felsőfokú gazdasági végzettség általában elvárt, a multis HR igazgatók a HR adminok fizujának akár tízszeresét is megkereshetik.
Szerintem az alsóbb szinteken nem csak a kommunikáció lényeges, hanem a pontos munkavégzés, monotóniatűrés. Egyetértek amúgy azzal, hogy ezen a szinten bárki lehet HR-es, pár nap alatt be lehet tanulni.
Efölött már inkább a problémafelismerés és megoldás, legfelül pedig a rendszerben való gondolkodás is szükséges, egyebek között. És persze tudás is kell (jogi, gazdasági, pénzügyi).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!