Egy egyedülálló embernek az előző rendszerben, Kádár János idejében a 70-80-as években könnyebb volt társat találnia?
Könnyebb volt, de még inkább a 60-as, 70-es években.
A nagy romlást a rendszerváltás hozta. Elsősorban azért mert megszűntek azok a szórakozási alkalmak, ahol kulturáltan együtt lehettek kevés pénzű fiatalok. Azelőtt rengeteg falusi, kisvárosi művelődési ház volt, ahol normális, igényes programok voltak, voltak táncos összejövetelek, de nem diszkók. Ezeket az állam pénzén tartották fenn, és a rendszerváltás környékén a "nincs rá pénz" szöveggel megszüntették. Az igényes és olcsó szórakozási lehetőségek megszüntetése számos társadalmi problémát generált, amik persze hosszútávon mérhetetlenül többe kerültek, mint ezeknek az intézményeknek a fenntartása. Egyre több lett az utcán kallódó fiatal, a fiatalok körében terjedtek a mentális problémák, előretört a vandalizmus, terjedni kezdett az ivászat és később a droghasználat. És egyre jellemzőbb lett, hogy pont a normális értékrendű fiatalok nehezen találtak párra. Hozzájött még, hogy a rendszerváltás után óriási anyagi különbségek jöttek létre, és hirtelen divat lett a rongyrázás (sokszor a szülők pénzéből), a macsós attitűd, a fizikai erő és a pénz fitogtatása. Hozzájött még az is, hogy kb. a 90-es, 2000-es évekre lett felnőtt az a generáció, amelynek tagjai közül már nagyon sokan csonka családban nőttek föl. Őnekik nem volt jó mintájuk, nem volt mit átvenniük, így sokkal kisebb esélyük (és igényük) volt hosszú távú párkapcsolatot kialakítani. Ebből, és a fogyasztói szemlélet terjedéséből is jött az, hogy gyakori a mának élés, az élvezetek hajhászása (pl. hűtlenség) és az, hogy ha nem tökéletes a kapcsolat, akkor hamar kilépnek belőle az emberek. Ettől viszont rengeteg csalódott, megkeseredett ember lett. Határozottan állítom, hogy a 70-es, de a 80-as években is sokkal több mosolygós, kiegyensúlyozott embert láttál az utcán, mint most.
A társadalmi különbségek pedig zárkózottá tették az embereket. Eleve bizalmatlanabbak lettek, ami - függetlenül az összes előbbi tényezőtől - még nehezebbé teszi az ismerkedést, társtalálást.
Tehát sok, egymással lazán összefüggő dolog okozta ezt a változást.
Bocs, csak egy közbevetés, nemrég hallottam:
Akkoriban a lányok úgy főztek, mint az anyjuk, most meg úgy isznak, mint az apjuk. Teljesen igaz. O tempora, o mores (ezért külön bocs)!.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!