Egy ország vagy nép fejlettségi szintjét mutatja az hogy mennyire sok a szemét az utcákon?
Európában sokfelé utaztam már és valahogy mindig feltűnt, hogy hol mennyire szemetes egy város vagy a vidék. Magyarország és Budapest szerintem úgy a középmezőnyben helyezkedik el, mert vannak tisztább helyek is pl Skandinávia vagy Hollandia, de a déli, mediterrán országokban meg sokkal rosszabb a helyzet. Dél-Olaszországban konkrétan városrészek vannak, ahol bokáig jársz a szemétben és érdekes mód a helyieket nem zavarja.
Németországban is vannak különbségek egyes városok közt, München pl eléggé tiszta, rendezett, de Berlin vagy Köln nagyon szemetes, sok bevándorló hátterű ember tényleg nem is rosszindulatból, csak megszokásból simán földre dobja a hulladékot.
Ismerőseim, akik jártak Európán kívül is meséltek egyet s mást. Japánban például nem is lehet látni állítólag szemetet az utcán, de Indiában, Afrikában, arab világban meg a dél-európainál is sokkal rosszabb a helyzet. Nem csak az utcákat, hanem a vizeket is teljesen elszennyezik és nekem furcsa, hogy miért nem tesznek ellene semmit. Az átlagembernek sem jó, hogy nincs jó minőségű ivóvíz vagy a kellemetlen szagok terjengnek mindenfelé. Mitől függ ez, hogy egyesek igénylik a tisztaságot, mások meg nem?
Egy ország fejlettségbeli összehasonlítását a HDI-index (Emberi Fejlettségi Index) teszi lehetővé:
Érdekességképpen:
Egyszer láttam egy dokumentumfilmet Észak-Koreáról, amiben arról volt szó, hogy az országban sehol nincs szemét az utcákon, köztereken, utakon, parkokban stb. Mutatták képeken, tényleg patyolat tiszta volt minden. Ennek az az oka, hogy törvénybe van foglalva, hogy ha bárhol meglátsz egy eldobott szemetet, köteles vagy felszedni (bárki után) és elvinni a legközelebbi kukáig, mert ha elmulasztod, akkor keményen megbüntethetnek érte. Ott nem cégek végzik közpénzből a város takarítását, hanem a lakosság végzi saját maga után (ingyen).
Viszont ez egyáltalán nem mutatja az ország gazdasági fejlettségi szintjét, hiszen akkora a szegénység, hogy még éjszakai közvilágításra sem futja (lásd a linket), a kórházak felszereltsége katasztrofális, őrült nagy a szegénység, az éhezés - főként a vidéki kis településeken stb.
Kulturális fejlettséget sem mutat a tisztaság az esetükben, mert nem saját elhatározásukból, önszántukból tartják tisztán az országukat, hanem azért, mert törvény szerint kötelező, különben büntetés jár érte.
Ezt a példát csak kivételként hoztam arra, hogy a tisztaság nem mindig jár együtt kéz a kézben a kulturális vagy gazdasági fejlettséggel.
Link:
Észak-Korea éjjel (közvilágítás szinte csak a fővárosban, Phenjanban van.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!