Csalàdi hàz vàsàrlàsnàl mikre érdemes figyelni?
Az Index fórumon szokott feljönni ez a hirdetés... Szerintem legelső szempont legyen.... :)
"Az ingatlant felújíthatod, de a környéket nem. Nézz szét az országban mielőtt vásárolsz"
Nálam az alábbi szempontok voltak:
- környék biztonsága (lakosság, bűnözési ráta és típusok -> Police v. Otthoncentrum bűnügyi térkép)
- A ház és a telek mérete, ház állapota
- A ház beosztása, mennyit kell felújítani
- A ház energetikai jellemzői
Ha teheted, vigyél magaddal szakértőt komolyabb érdeklődés esetén, aki kiszúrja az esetleges statikai problémákat (vagy ha pl. a tetőt sürgősen fel kell újítani, ami csak belülről látszik).
#2
Ezenkívül milyenek a szomszédok (mekkora a forgalom náluk), milyen az átmenő forgalom az utcában, közlekedési és egyéb infrastrukturális szempontok (bolt, patika, iskola, kórház, stb.).
Majd a tágabb környezet - kirándulóhelyek a környéken, helyi közösség, stb.
Persze kinek mik a preferenciái, milyen a saját fontossági sorrendje.
Nálam a következő szempontok játszanak:
- Környék:
- Elhelyezkedés, elérhetőség: nálam szempont, hogy Bp. kocsival és tömegközlekedéssel is max. 1 óra utazással megközelíthető legyen, mivel olyan a szakmám, amivel máshol az országban nem tudok elhelyezkedni. Ezen túl fontos szempont, hogy legyen a közelben élelmiszerbolt (max. 15 p. távolságban), óvoda, általános iskola (ezek lehetnek némileg távolabb, de a háztól fél órán belül elérhető távolságban). Az ált. iskolánál szempont, hogy a gyerek felső tagozattól kezdve egyedül is tudjon járni. Ezeket személyesen ellenőrzöm (pl. a reggeli csúcsban tényleg be lehet érni Bp-re 20 perc alatt, ahogy azt a hirdetés írja, vagy ezt éjszaka, 0 forgalom mellett kell érteni, stb.)
- Biztonság: általános közbiztonság a környéken (mondjuk egész falu, vagy az adott településrész), ideértve olyan tényezőket is, hogy van-e közvilágítás, a közelben lévő utak biztonságosak-e. Én azzal a szűrővel nézem, hogy vajon egy kiskamasz gyereket engednék-e egyedül mászkálni a környéken. Milyenek az utcában lakók, a közvetlen szomszédok? Velük érdemes vásárlás előtt pár szót váltani.
- Privát szféra: Nekem ez nagyon fontos, a fő motiváció, amiért kertesházat szeretnék, a privát szféra. Mostanában nagyon sok hirdetés van, ami családi ház néven olyan ingatlant, ahol egy telken belül több ház áll és a kert közös használatú. Ezeket próbálom jó előre kiszűrni, mert ilyen nálunk szóba sem jön, osztatlan közös tulajdonban lévő, vagy társasházi jellegű konstrukciókat alapból kizárom. Emellett fontos, hogy a kertre, pláne a házba ne lehessen belátni, vagy ezt a vásárlás után lehessen megoldani. Ami nagyon fontos, hogy szomszéd ablaka ne nézzen az udvarra (ezt tilos is egyébként, de azért előfordul), illetve amennyire lehet olyan legyen a kert és a ház elrendezése, hogy ne látszódjon, hallatszódjon a szomszédban, hogy mit csinálunk.
- Telekméret: 1000-2500 nm közötti telkeket nézünk, mert ennél nagyobb fenntartására nincs energiánk, kisebbet pedig nem szeretnénk. Nyilván ez nem annyira szigorú, ha szembejön a tökéletes 900 nm-es telek, azt is elfogadnánk.
- Ház mérete, állapota, elrendezése: Itt van egy ideális elképzelés, ami a 120-200 nm, 4 szoba + nappali, 2 fürdőszoba, terasz, összkomfort, lehetőleg alacsony rezsiköltséggel. Ezekből tudunk engedni, ha egyébként olyan az ingatlan, hogy ez idővel megvalósítható (pl. beépítéssel vagy hozzáépítéssel). Amiből nem engedünk, az a min. 50 nm, min. 2 szoba, összkomfort. A jelenlegi ház anyaga, szerkezete fontos (pl. vályogházat nem akarunk, legyenek stabil alapok, áram, víz, gáz, csatorna biztonságosan bevezetve, kialakítva, tetőszerkezet rendben, pince nem túl vizes). Ami kevésbé fontos: ablakok, ajtók, belső burkolatok, falak festettsége (repedések ne legyenek, mert az szerkezeti probléma), konyha, fürdőszoba felszereltsége - ezeket úgyis személyre szeretnénk szabni.
Nálunk az alábbiak voltak szempontok:
- Környék. Sokan elfelejtik ezt is szempontnak tekinteni és ha találnak egy szép és jó áron lévő házat, azonnal megveszik, aztán jön a feketeleves a hangos szomszédokkal, rossz közbiztonsággal.
- A ház állapota. Mi alapvetően úgy terveztük, hogy nem szeretnénk túl nagy felújításba kezdeni, mert se ismerettségünk, se hozzáértésünk nincs. Ezért hajlandók voltunk több pénzt áldozni a megvásárolni kívánt ingatlanra, de az azonnal beköltözhető legyen.
- A ház beosztása. Alapvetően mi négy szobás ingatlant kerestünk. Egy háló, egy gyerekszoba (a majdani gyereknek) és két dolgozószoba. Ez a home office alatt felértékelődött számunkra, mert mindketten otthonról dolgozunk.
- A telek mérete. Nem akartunk nagy udvart, mert se időnk se energiánk a kerti munkára, de szerettünk volna egy kis privát zöld területet.
- Energetikai szempontok, tekintettel elsősorban a fűtésrendszerre. Szerettünk volna valami modern fűtésrendszert, amivel nincs sok gond és lehetőleg már benne van a házban, szóval nem nekünk kell felújítani.
Találtunk minden szempontnak megfelelő házat, bár tény hogy borsos ára volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!