Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az emberek szemében miért...

Az emberek szemében miért annyira elvárt a céltudatosság, siker, törtetés, karrier és hasonló dolgok? És miért vetik meg, aki nem ilyen?

Figyelt kérdés

Hiába mondjátok, hogy a magyar milyen irigy nép és köpköd a gazdagokra meg a sikeresekre mégis ma már általánossá vált, hogyha nem mész egyetemre (sőt ha nem lesz menő végzettséged, mint közgazdász, mérnök, orvos, jogász stb.), akkor mindenki lenéz, elkönyvel egy lusta disznónak és kivet magából a társadalom, hogy milyen ambíciók nélküli ember vagy. Bezzeg viszont, ha megcsinálod az MSc-t meg akár a Phd-d is egy menő egyetemen, 2-3 nyelven beszélsz perfekt és folyamatos sikereket érsz el a karrieredben meg folyamatosan törtetsz (új kocsi, luxusház), akkor mindenki agyonajnároz, hogy "óh de okos vagy"/"példaértékű a szorgalmad"/"nagyon gratula neked"/"így kell ezt csinálni" blablabla. Mindenki a másiktól kérdezgeti, hogy "mikor végzel"/"mik a céljaid"/"miért nincs még munkahelyed a szakmádban". Kérdezném magamban: "mégis mi a fa** közöd van hozzá"? A facebook-on tele vannak a szakdolgozatos/diplomaosztós pózolgatós fotók és mindenki elalél, ha ilyeneket lát. Ha munkanélküli vagy akkor pedig a szemedre vetik, hogy miért nem építetted a karrieredet, miért nem törekszel, hogy jobb legyen neked. Ha szakmunkás vagy, akkor állandóan éreztetik veled, hogy egy senki vagy. "Miért nem mentél egyetemre..?"/"Jó ez így neked, mi lesz ha megöregszel..?"/"Hogy akarod tervezni a jövődet/családodat/gyermekvállalást HA CSAK EGY villanyszerelő/burkoló/szakács stb. vagy?" Mindegyik elhangzott mondatnak fültanúja voltam már a szürke valós életből. Ha elrontod a tanulmányaidat (több éves csúszás, szakváltás, tartós munkanélküliség), akkor egyből feketelistára kerülsz a cégeknél, hiszen látni fogják, hogy kudarcokat vallottál és ezzel már nagy hátrányban indulsz a többiekhez képest (kamuzni ugye pedig értelmetlen, mert úgyis kiderül minden). Megkérdezik, hogy "miért nem dolgoztál x és y időszak között": mert nem találtam a szakterületemben munkát. Ha más munkakörben dolgoztam, akkor megkérdezik, hogy "miért éppen abban dolgoztam és nem a szakterületemben"? Szóval ha nem alakítod tökéletesen az életedet, akkor mindenki megbélyegez, hogy nem voltál talpraesett/okos/sikeres és mehetsz a kukába. Én pl. szakváltás miatt 5 éve tanulok egyetemen és mindig visszadobják az önéletrajzomat és olyan helyekre se hívnak be, ahova simán megfelelnék. Valószínűleg én is feketelistára kerültem az elrontott karrierem miatt.

Szóval kérdezném én, hogy miért lett társadalmi elvárás az a felfogás, hogy legyél te a legjobb/legszebb/legokosabb és taposs, küzdj az előrejutásért minden áron? (mert máskülönben gyenge/buta/lusta/semmirevaló stb. leszel)



2019. jún. 29. 14:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
73%
Én ugyan nem várom el senkitől. Legalább nem lesz belőlük vetélytárs, és ha sokan feladják a küzdelmet, akkor nekem kisebb erőbefektetés lesz elérni a céljaim. Úgyhogy én támogatom ezt a mentalitást. :)
2019. jún. 29. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
és természetesen munka után nem is vagy ember, ha nem voltál kirándulni, koncerten, kocsmában, hanem csak otthon pihentél
2019. jún. 29. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
65%

Senkit nem èrdekel főleg aki sikeres a màsik,sőt kevesebb a konkurencia.

Ezt arra mondjuk,hogy ha rinyàlàs,tüntetgetès helyett kezèbe vennèk az irányìtàst akkor nem a rinya meg màsoktòl elvárni mindent menne.

2019. jún. 29. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
80%

Egyébként a példáid rosszak. A legtöbb esetben az ember csak azért kérdez ilyeneket a másiktól, mert meg akarja érteni/ismerni? Sima csevegésnél előjönnek ezek a kérdések. És? Ettől még nem lesz senki megbillogozva. Egyszerűen csak kíváncsiak arra honnan jöttél és merre tartasz. Nem is értem, mi a gond ezzel. Vagy én vagyok a hülye, hogy magamból indulok ki, nem tudom.

Mert ha én kérdezek rá a másik ember eddigi életpályájára és az esetleges sikertelenségek okára, az azért van, mert a személy motivációit, az egész lényét szeretném megérteni és ebbe az is bele tartozik, hogy elmondja az okait, hogy miért vezette eddig úgy az életet, ahogy. Ettől nem el ítélni fogom, hanem megérteni és megismerni. Borzalmas, mi?

2019. jún. 29. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Én nem így látom. Amikor fiatalabb voltam és egyetemre mentem, nekem is mimdig ezt sulykolták, mert jók voltak a jegyeim. Közben szivesebben választottam volna szakmunkát. És most is ezt látom, -sajnos nem azzal, amit magamnak választottam volna, de pont a kőműves, építőipar, villanyszerelő stb. munkákkal kapcsolatban (párom építőiparban dolgozik): hogy vesz valaki egy házat, lakást, kell rá valami, és nincs aki megcsinálja, vagy csak jó drágán, és muszáj elfogadni kb., mert örülsz, hogy egyáltalán találták valakit, aki hajlandó 1 hónap mulva jönni. Ugyanez van a cégeknél is.

Ez mellett, primitív, buta embernek tartom azt, aki a végzettsége, vagy a munkája miatt lenéz valakit, vagy ítélkezik felette. A lenézést ugyanakkor a szakmunkások felé, sok segédmunkás nőknek beszólogató, kötözködő stílusa vitte el egy általánosítás felé (nem egyszer volt már benne részem sajnos nekem is).


Maga a taposás pedig nem elvárás, de kell, mert a mai világban sajnos csak így tudsz érvényesülni.

2019. jún. 29. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Le kell építeni az olyan kapcsolatokat, akik csak karrieristaként, törtetőként akarnak látni, akiknek annyira számít a papír. Vannak más típusú emberek is, őket kell megtalálni, az ő társaságukat lenne érdemes keresni.
2019. jún. 29. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Én ezen az oldalon erősen ezt a mentalitást érzem valóban. Máshol viszont hála Istennek nem vagy nem annyira.
2019. jún. 29. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
61%

Mert az élet célja a fejlődés, az hogy életünk során feladatokat oldjunk meg, tanuljunk és ezáltal fejlődjünk. Az olyan “élet”, ami arról szól, hogy ellötyögünk a munkában, majd hazaérünk, beülünk a TV elé, és nézzük, az nem élet, hanem vegetálás.

Ha elképzelünk bármilyen számítógépes játékot, az is miről szól? Kis lúzerként kezdünk, feladatokat oldunk meg, tanulunk, fejlődünk és a végén valami ultraszuper hőssé válunk. Olyan játék nincs, hogy felkelünk reggel, elmegyünk a gyárba csavarokat húzogatni, aztán hazaérünk és leülünk a TV elé. Hogy miért nincs? Mert rohadt unalmas lenne! Pontosan ahogy az ilyen élet is az, rohadt unalmas. Semmi kihívás, semmi fejlődés, semmi siker, csak vegetálás, unalom és várakozás, hogy teljen már le ez a 80 év.

Aztán csodálkozunk, ha ezt bárki lenézi? Mi ebben az érték? Semmi! Ennél még az is jobb, ha mellette masszívan alkoholizálsz (3-4 sör este a TV mellé), akkor legalább talán kevésbé vagy tudatában az unalmas és céltalan életednek.

És utána, azt aki nem így él, akinek motivációja van, céljai vannak, sikerei vannak, azt törtetőnek nevezik. Kb. annyira abszurd ez, mintha elmennénk egy baráti focira, és az egyik haverom futna, cselezne és gólokat lőne, én meg beszólnék neki, hogy mekkora törtető, hogy győzni akar, és gólokat akar lőni.

2019. jún. 29. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Ráadásul az is elvárás, hogy ha nincs meg a szülői háttér, akkor kitűnő érettségit kell hogy szerezzél, hogy bekerüljél az államira, úgy hogy mellette diákmunkázzál, fősuli mellett pedig szintúgy dolgozzál, hogy fenntartsd magad, ha esetleg kollégiumba/albiba mész. Mellette tanuljál nyelveket, ismerd meg a világot, sportoljál rendszeresen, étkezzél egészségesen, építsél ki kapcsolatokat, járjál el programokra, legyél művelt, végezzed el a házimunkákat, vásároljál be,... Mindezt napi 6-8 óra előadás, 4-6 óra munka és napi 2-3 óra utazással, szaladgálásal töltött idő mellett úgy, hogy még a jegyeid is jók legyenek. Hát kösz, csak az ember napja 24 órából áll. Aludni például mikor van idő? Komolyan megéri több évig alváshiányban szenvedni, folyamatosan azon stesszelni, hogy hogyan osztod be az idődet. Mire meg elérsz a diplomaosztóig, 10 évvel idősebbnek nézel ki.
2019. jún. 29. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

#8: Úgy látom te óriási tévedésben vagy, esetleg inkább annyira más képességekkel bírsz, hogy képtelen lennél megérteni a hozzám hasonló emberek nehézségét.


De hogy válaszoljak a kommentedre: a számítógépes játékok szórakoztatnak. Nem kell parázni, hogy nem sikerül az egyik küldetés. Kezded újra, ha pedig megunod, akkor kilépsz belőle és semmi következménye nincs. Az egyetemi vizsga, tanulás, állásinterjú, államvizsga majd a céges tréningek viszont mentálisan lefárasztják, frusztrálják és stresszelik az embert (már akit engem igen). Újrakezdeni nem tudod és következménye van, ha rosszul teljesítesz.

Elhiszem, hogy neked játék az élet, játék az államvizsga, játék teljesíteni magas szinten egy cégnél, játék a felelősség birtoklása és játék volt megtanulni perfekt 2 nyelvet, de nekem pl. nem. Nekem szenvedés volt letenni a B2 angol középfokút. Nekem gyomorgörcs volt minden egyes zh (nemhogy vizsga), az államvizsgán meg lehet el is fogok ájulni a stressztől. Nekem görcs minden egyes közösségi dolog, ahol teljesíteni és produkálni/beszélni kell.


És hidd el. Sokaknak nem monoton és egyhangú a napi 8-12 órás ciklikus rutin (felkelés, meló, tévézés és alvás). Mert sokaknak a képességei csak ezt teszik lehetővé és ezért ezt az életmódon érzik magukénak és csak így tudnak teljesíteni. Nem mindenki tud végigtanulni 4-5 évet az egyetemen, céges projektekben részt venni, előadásokat tartani, teljesíteni, pörögni és soha meg nem elégedni. Valaki ebbe bele tud őrülni. Én is az idegösszeomlás határán vagyok jelenleg és sajnos a képességeim miatt nem tudom olyan könnyen felfogni az életet és nehézség esetén az arcába röhögni, mint ahogy az neked sikerül.


Érted már miről szól ez a kérdés?

2019. jún. 29. 16:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!