Magyarországon miért van ennyi önbizalom hiányos ember?
Nap, mint nap találkozok ezzel
és itt, GYIK-en is rengeteg a "Hogyan szerezzek önbizalmat?" kérdés. Mi ennek a jelenségnek kiváló oka? Iskolai verbális megaláztatások? Szülők? Érdekelnének a véleményetek.
Szerintem kétféle önbizalomhiány van.
Az egyik a tinilányokra jellemző. Mindent alájuk toltak, egy csomó fiú csapta nekik a szelet, így nem kellett igazán semmiért sem tenniük. Aztán, amikor a legjobb srác nemet mond, akkor úgy érzik, hogy nem elég jók. Őket nem tudom sajnálni.
A másik kategória több korosztályban előfordul. Ők azok, akiket soha, senki nem segített, nem támogatott, nem terelt és nincs semmi plusz előnyük. Pl. valaki nem néz ki jól, nem becsüli a környezete.
A saját sztorimról is tudnék mesélni.
Ez nemcsak magyarországra jellemző, Egy eléggé globális jelenség, és amondó vagyok, hogy legjobban a média, és ez a felgyorsult világ tehet erről.
Mi pórnép már évtizedek óta ideálokat kapunk a képünkbe. Az egész rendszer a kizsákmányolásra törekszik, és az emberi érték ezáltal a szépség lett. Ami valljuk be, nem mindenki számára elérhető dolog.
Akik ezt kitalálták nem voltak hülyék, csak zsugori alakok. Az emberek sztárok akartak lenni, szerepelni akartak, kitűnni, és így irreális elvárásoknak néztek/néznek elibe.
De viszont azt, hogy ehhez mi kell, azt már nem szajkózzák. Hogy a belső mennyivel fontosabb, mint a külső, az nem oké. Nem mutat jól a címlapon. Egy ilyen kegyetlen világban kell szocializálódnunk, és ennek olyanok is szenvedői lehetnek, akik mélységesen elhatárolódnak az efféle szokásoktól.
Szóval én ebben a felvyorsult, média alapú szocializációban látom a baj forrását, ami családokat, ezáltal nemzedékeket képes tönkretenni. És ez folyamatosan rosszabb és rosszabb lesz.
Illetve látok én egy ellenreakciót... Igaz, egy sokkal mérsékeltebb siker, de sokan használják fel az efféle negatív csalódottságukat, és teremtenek ezekből értéket. Első sorban zenében vagyok jártas, ezért ezzel élek. A 70-es évekre már virágzik a punk-moozgalom, ami sok esetben az erre a globalizációs tenderre vonatkozik. Ez viszont a 90-es években már kezdett leáldozni, de kiemelném innét a Radiohead és mondjuk a Massive Attack munkásságát. Szintén szembementek a népszerű dolgokkal, és gyakran a szenvedésük volt a téma. Ez is kb 20 évet bírt, és jött ugyan emo, a punk is éldegélt, az alter is, de most van az, amit én is csak tanulgatok. Szóval a lil peep-féle zenéket azért masszívan elutasítom, mert nem látok benne értékeket, de mondjuk Lorde és Billie Eilish munkássága érdekel, és leköt. Mindketten a legfiatalabb rétegből indultak, és a korosztályukat szólítják meg. Minél tovább mentünk az időben, annál fiatalabb korban jelentkeztek ezek az önbizalomhiányos tendenciák. Már a 10-12 évesek zöme eléri az internetet...
És hát azért örülök, higy vannak ilyen kivételek. Igaz nem megoldást kínálnak, de tudnak segíteni abban, hogy kibírjuk, esetleg megerősödjünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!