Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Azokhoz szólnék, akik értenek...

Azokhoz szólnék, akik értenek az MBTI-hez: van valami ultimate kérdésetek a T/F eldöntésére?

Figyelt kérdés
Értem én, hogy logikai vs. érzelmi beállítottság, de nem tudom, hogy ez milyen helyzetben hogyan nyilvánul meg, illetve hogy aki mindkettőt igaznak érzi magára nézve, az mi alapján dönthetné el, hogy ő melyik.

2018. aug. 13. 06:40
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:

"Azon a 120 fős esküvőn társalogni is leálltál? :D" - Igen.

"Otthon mivel foglalod el magad?" - Ha egyedül vagyok, akkor olvasok, közösségi oldalakra járok, írok, meditálok, makramézok, nem szoktam unatkozni. "Alapvetően felpörget az, ha hosszasan beszélgetsz másokkal, vagy lefáradsz, és némi magányt igényelsz utána (még ha egyébként élvezted is)?" - Ez nagyon függ attól, hogy kivel beszélgetek, bár a fárasztó embereket már lassan leépítettem az életemből. Az fáraszt, ha a társalgás egyoldalú, a másik csak panaszládának használ. Egy jóízű beszélgetés viszont feldob, nem vagyok fáradt, utána visszaidézem magamban a hallottakat, elemzem a beszélgetést. De az is tény, hogy ilyenkor jobban érzem magam egy kicsit egyedül.

"Ha hazaérsz a melóból, akkor úgy érzed, hogy _muszáj_ minimum több órát egyedül töltened?" - Többet nem feltétlen, de egyet biztosan.

2018. aug. 13. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 anonim ***** válasza:

A netes tesztek persze nem igazi mbti tesztek, de mérvadóak lehetnek.

[link]

Tesztje nem véletlenil ad mindenből %-os eredményt.

2018. aug. 13. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 A kérdező kommentje:

#11

Valóban elég kiegyensúlyozott nálad a helyzet, de ez szerintem csak annyit jelent, hogy egészséges vagy, szélsőséges esetnek lenni a problémás. Én inkább E-nek mondanálak, már csak azért is, mert magamat tartom olyan I-nek, aki kiválóan hozza az extrovertáltat, amikor a helyzet úgy kívánja, mégis sokkal megterhelőbb számomra a szocializálódás, mint neked (azok alapján, amiket írtál). Az, hogy a szereplést akkor élvezed, amikor biztos vagy a dolgodban, és az, hogy pozitív visszajelzések hiányában félénkké válsz, szerintem annak tudható be, hogy fontos neked mások véleménye, esetleg van egy kisebb önbizalomhiányod. A kognitív funkcióknak amúgy utánanéztél már? Valakinek az is segít.

#12

Az ehhez hasonló teszteken már túl vagyok, a biztonság kedvéért kitöltöttem ezt is (már nem először), és 49%-ban lettem logikai, 51%-ban elvi beállítottságú.:D

2018. aug. 13. 19:45
 14/40 anonim ***** válasza:

Köszönöm, hogy foglalkoztál velem, annak ellenére, hogy ez a te kérdésed. Amikor beírtam, csak reménykedtem, hogy valaki hátha válaszol. Utánanézek annak, amit javasoltál. Önbizalomhiányos extravertált, ebben van valami. Jellemzően olyan helyeken hozom az introvertált jegyeket, ahol kevés az önbizalmam és nagyon meg akatok felelni, pl. munkahely.

Még egyszer köszi. :)

2018. aug. 13. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 A kérdező kommentje:
Nagyon szívesen.:)
2018. aug. 13. 23:37
 16/40 anonim ***** válasza:

Szép eredmény 😃 nade ez a lényeg, hogy nem kell döntened. Ha mindkettő vagy, akkor mindkettő vagy és kész 🙂


Nem lehet olyan besorolást készíteni, amibe mindenki tökéletesen illik egy típusba, mert akkor olyat kellene csinálni, ami nem 16, hanem hétmilliárd felé ágazik, mindenki egyedi.

2018. aug. 14. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim ***** válasza:
76%

De jó, hogy ellepték a kérdést az olyanok, akiknek a válaszuk alapján látszólag fogalmuk sincs a kognitív funkciókról, ha ilyen ostobaságokat írnak... :D


EZT A RÉSZÉT MINDENKINEK:


Sok teszt rosszul van kidolgozva, ha mutat százalékokat, azzal ne is törődjetek. A lényeget az alábbi kognitív funkciók képezik:

T = Ti / Te

S = Si / Se

F = Fi / Fe

N = Ni / Ne

Mindegyik MBTI-típusnál, megtalálható a négy fő csoporton belüli funkciók közül egy, tehát egy F-nek is van T-je és egy T-nek is F-je. A lényeg a sorrendben testesül meg. Van egy dom-funkciónk, amit a leggyakrabban használunk, ez az első. Van egy aux-funkciónk, amit kicsit ritkábban használunk, mint a dom-ot, de ugyanúgy fő funkció. Másodlagos funkcióként van egy tert-funkciónk, ami a harmadik - ezt úgy képzeljétek el, mint a gyengébbik kezeteket, néha használjátok, néha nem. És van az inf-funkció, az utolsó a sorban, aminek szinte észrevehetetlen a működése.


Így pl. egy INFJ ebből tevődik össze: Ni-Fe-Ti-Se. ERGO attól, hogy F még van logikai funkciója, csak harmadlagos, ritkábban használja. Tehát az emberek nem keverten állnak ki több típusból, hanem egy típusuk van, 4 funkcióval. Aki néha T-sen, néha F-esen viselkedik, az nem valamilyen bomlott elméjű csodabogár, aki ISTJ-ből ISFJ-vé vedlik, csak van, hogy ISTJ-ként használja az ISTJ (Si-Te-Fi-Ne) harmadik funkcióját, az Introvertent Feel-t, azaz introvertált érzelmet.


Funkciók a típuson belül.

INTJ = Ni-Te-Fi-Se

INTP = Ti-Ne-Si-Fe

ENTJ = Te-Ni-Se-Fi

ENTP = Ne-Ti-Fe-Si


INFJ = Ni-Fe-Ti-Se

INFP = Fi-Ne-Si-Te

ENFJ = Fe-Ni-Se-Ti

ENFP = Ne-Fi-Te-Si


ISTJ = Si-Te-Fi-Ne

ISFJ = Si-Fe-Ti-Ne

ESTJ = Te-Si-Ne-Fi

ESFJ = Fe-Si-Ne-Ti


ISTP = Ti-Se-Ni-Fe

ESTP = Se-Ti-Fe-Ni

ISFP = Fi-Se-Ni-Te

ESFP = Se-Fi-Te-Ni


Funkciók jellemzői:


Döntésfunkciók >>


A T-FUNKCIÓK:

- Te: Kíméletlenül célorientált funkció, a tényekből építi fel a rendszert, nem tűr hatékonytalanságot. A végkifejletnek nagyobb jelentőséget tulajdonít, mint a folyamatnak, ami során eljut oda, tehát neki nem az számít, hogy mit kell tennie ahhoz, hogy eljusson A-ból B-be, hanem, hogy ott lehessen minél hamarabb a B-ben.

Tehát, ha egy Te-funkciós embernek azt mondod, hogy az egy bizonyított, megkérdőjelezhetetlen tény, hogy 1 =3 = 7 = 8 = 9, akkor számára a lényeg az, hogy 1=9, és azon is kezd el gondolkozni, hogy egy miért egyenlő kilenccel/ ezt a tényt fogja beépíteni a rendszerébe.

- Ti: Sokkal alaposabb, precízebb, lassabban dolgozó funkció. Neki a cél elérésénél fontosabb az út, amin keresztül eljut oda, a részleteknek a rabja, ha úgy tetszik, a dolgok folyamatát szereti, nem az eredményt. Előre felépít magának egy rendszert, amibe utólag illeszti bele a tényeket. Szóval, ha maradunk a fentebbi témánál, akkor a Ti nem azt mondja, hogy "Oké, 1 = 9, de miért?" , hanem hogy "egy miért egyenlő hárommal, héttel és nyolccal is."


AZ F-FUNKCIÓK:

- Fi: Olyan érző funkció, ami alapvetően magából indul ki. "Tudom, mit érzel, mert ebben az esetben ÉN ezt érezném". Ezért van az, hogy egy erős Fi, például hajlamos túlságosan tutujgató lenni, olyan dolog miatt is elkezd vigasztalni, ami miatt te nem vagy kiakadva, de ő ki lenne, ezért úgy érzi, kell a támasz :D Alacsonyabb Fi esetében, ami az INTJ/ENTJ típusnak van, pedig úgy jelentkezik a magából indul ki, hogy "mi a frászkarikáért rinyálsz? Nekem ez meg se kottyanna, szedd már össze magad, és haladjunk!".

- Fe: Kifelé koncentráló érző funkció. "Tudom, mit érzel, mert beleképzelem magam a te helyzetedbe, a te személyiségedet alapul véve, ezért nem úgy közelítem meg a kérdés, hogy ÉN mit éreznék, hanem, hogy TE mit érzel". Ezért tulajdonítanak néha misztikus hatodik érzéket az erős Fe-knek, mert olyan dolgokat vesznek észre az érzelmeidben, amit gyakran még te sem, egy szemét Fe ezt ki is használja manipulációra.


Információfogadó funkciók >>


AZ N-FUNKCIÓK:

- Ni: Olyan, mint egy adatszivacs, begyűjt minden információt a környezetében.Tervező alkat, kiválaszt egy utat, és jobban szeret azon maradni, mint mást választani, így egy Ni speciel erősen kitart az ötletei mellett. Gyakran olyan információkat is felszed, aminek nem is vagytok tudatában, egy teljesen random pillanatban "köpi ki", olyan asszociációkkal kínálva megoldási lehetőségeket, amiken a legtöbb ember meglepődik, amik pont jókor jönnek.

- Ne: Olyan, mint egy bolha. Pattog az adatok között, éppen azt szedi fel, amit érdekesnek talál, és egy másodperccel se hosszabb ideig annál, mint ameddig számára az a valami különleges. Ha egy valamit megun, megy rögtön a következő valamire, és így tovább. Nem okoz gondot neki az új dolgokhoz alkalmazkodás, ha felborul a terve, felületesebb információgyűjtő a Ni-nél.


AZ S-FUNKCIÓK:

- Si: Múlt-orientált funkciónak is nevezik. Abból indul ki, ami már megtörtént, a saját maga vagy mások által már kipróbált módszereket alkalmazza, a múlt információiból építi a jövőt, ergo az nagyon ritka, hogy egy Si kétszer elköveti ugyanazt a hibát. Mivel a múltból meríti az ötleteit is, a múlt adatai között kutat, ezért a Si-k általában ragaszkodnak a tradíciókhoz, fontos nekik, hogy a társadalmi elvárásoknak megfeleljenek.

- Se: Jelen orientált funkció. A per pillanat eseményeit veszi alapul, sokszor ijesztően intenzíven tisztában van minden apró rezdülésnek, ami körülötte zajlik, nem hajlik az előre tervezésre, hihetetlenül spontán. Gyakran tűnik meggondolatlannak és hirtelennek, de mivel az itt és most információból építkezik, ezért a felelőtlenségét általában jó rögtönzés menti. A magas Se-használók azok, akikről mások úgy láthatják, az egész életük csak egy végeláthatatlan szerencsesorozat, azért nem kerültek még bajba, mert mákjuk van.


Az első számú adatgyűjtő funkció és a döntésfunkció összedolgozik. Amit beszed az A-funkció, arról a D-funkció eldönti, mihez kezdjen vele - ez abban az esetben áll, ha az első az adatgyűjtő funkció, a második meg a döntésfunkció. Ha a döntésfunkció az első, akkor a döntésfunkció meghozza a döntéseket látszólag vaktában, majd az adatgyűjtő funkció hozzátoldja a szükséges ismereteket.



Most, hogy a tudatlanságot reményeim szerint oszlattuk... jöjjön

A KÉRDEZŐNEK SZÁNT RÉSZ:


Te is nézd a funkcióit annak a típusnak, amik között gondolkodsz, és ne arra koncentrálj, hogy akkor most T vagy F, hanem a funkciókra, azok sorrendjére és típusára. Figyeld meg a funkciókat, figyeld meg magadat, és döntsd el, melyik funkció illik rád jobban.

Ha figyelmesen megnézed a mellékelt példáimat, akkor látszik, hogy például egy INTJ és egy INFJ funkciói között nagyon nagy az eltérés. Tehát, ha T-t cseréled ki magadban F-re, ha az F-et T-re, akkor nem egy dolog változik a típusodban, hanem kapásból kettő. Más szóval, ez akkora különbséget jelent, amitől teljesen máshogy viselkednél, mint amilyen vagy.


Egy INTJ

2018. aug. 22. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 anonim ***** válasza:
17-es, köszönöm, ez érdekes volt olvasni. Bár most megint sikerült jól összezavarodnom. :D
2018. aug. 22. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 anonim ***** válasza:
# 18 - Szívesen tisztázom a problémás pontokat.
2018. aug. 23. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 A kérdező kommentje:

#17

A funkciókat ismerem, igazából az okozza a dilemmát, hogy egyaránt tudom Fi-dominánsként és Ti-dominánsként látni magamat, bár az általad említett „tutujgatással” kevéssé tudok azonosulni. Inkább a saját, külső hatásoktól kvázi független értékrendemről, avagy szilárd morális meggyőződéseimről van szó (ezek kicsit idealistábbá teszik az életfelfogásomat a kelleténél), meg arról, hogy az érzéseimet nagyon intenzíven élem meg, így azok befolyásolni tudnak. Viszont emellett nem vagyok konfliktuskerülő egyáltalán, sőt kimondottan élvezni tudom a vitát, ha az megüt egy színvonalat, illetve képesnek tartom magamat a racionális megközelítésre és az objektív kritika megformálására, általában tényleg csak a gondolkodás kedvéért gondolkodom (és analizálok), mert élvezem, és szeretek annyira mély megértést szerezni mindenről, amennyire csak lehetséges. Más kérdés, hogy közben állandóan keresni próbálok valami egyetemes erkölcsi igazságot, és van, hogy a szimpatikus döntést hozom meg a logikus helyett. :D

Egyébként köszönet a bő kifejtésért, én ehhez lusta lettem volna.

2018. aug. 24. 12:52
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!