Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek mikor éri el ezt...

Szerintetek mikor éri el ezt a szintet a magyar társadalom?

Figyelt kérdés

Azt, hogy értelmes vitakultúra legyen.


Kb. az alábbi kis útmutató szerint: (mint minimum elvárás)


-Az több forrásból tájékozódjunk, és ezek alapján saját véleményt próbáljunk formálni, ne pedig szó szerint mondjuk vissza az egyik fél álláspontját.


-Egyáltalán megpróbáljunk informálódni, mielőtt hozzászólunk egy témához, hogy megfelelő tudás birtokában legyenek, ezáltal érdemben állást tudjunk foglalni.


-Ne veszekedjünk, hanem vitatkozzunk. Azaz, egymással szembenálló érvek csapjanak összes, azzal a céllal, hogy meggyőzzük a másik felet. Tehát, ne a hangosabb kerekedjen felül, hanem az aki jobban érvel.


-Ha kell legyünk kompromisszumum készek. A másik felet egyenlő félként tiszteljük, míg okot nem ad az ellenkezőre. Amennyiben alulmaradunk a vitában, lássuk be, hogy nem nekünk volt igazunk, ha pedig a mi álláspontunk kerekedik felül ne dörzsöljük feleslegesen a másik orra alá.


-Határolódjunk el a szélsőségektől, ne csak végletekben tudjunk gondolkodni. Lássuk be, hogy a világ nem fekete-fehér, sokkal inkább szürke, kevés a tisztán jó és rossz dolog, személy.


Sajnos rengetegen, egy pontot sem tudnak teljesíteni.


2018. jún. 27. 18:09
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Birka magyar. Ez az egyik leghülyébb nép a földön. Vicc ez az ország a külföldiek csak nevetnek azon hogy itt milyen emberek vannak. Már amelyik ismeri egyáltalán ezt a szemétdombot.
2018. jún. 27. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:

#7 Részben igaz, de sok féle vita van, a fenti leírást még részletezhettem volna.


Amiben nem tudok egyet érteni, hogy szerinted a vitának, soha nem az a célja, hogy meggyőzze a másikat, szerintem oedig az alapvető szerepe pont ez.

Az álláspontjainkat nem véletlen osztjuk meg, a cél az, hogy egy problémát megoldjunk, megpróbáljunk megfelelően elrendezni egy adott helyzetet

Ennek pedig általában az a vége, hogy az egyik fél felülkerekedik, vagy kompromisszumra jutnak a szembenállók. (Ez utóbbi kb. a közös értékteremtés.)


Persze sok esetben nincs jó vagy rossz opció, és vannak kérdések, melyeket nem lehet lezárni, illetve fontos, hogy időről, időre újra előkerüljenek, tipikusan ilyenek a tudományos viták. A társadalomtudományi, és politikai viták pedig, melyek a legjobban szemléltetik az esetet pl. a halálbüntetés, vagy az abortusz. Előbbi évszázados, utóbbi több évtizedes vita tárgya, és tipikusan nincs rájuk helyes válasz, mert ez nagyban függ az adott társadalomtól, és kortól. Ugyanakkor pl. az abortusz mellett is azért érveltek nemrég Írországban, hogy a saját álláspontjukat vigyék "győzelemre". Ennek egyik módja az emberek meggyőzés, nyílván nem fogja mindenki elfogadni a másik álláspontját, de az nem is cél, a példában.

2018. jún. 28. 13:50
 13/13 A kérdező kommentje:
#2 Pedig a vita viszi előre a világot, semmi rossz nincs benne. Ha nincs vita, az vagy azt jelenti, hogy konszenzus van az adott tárgyban, vagy azt, hogy elnyomják a többi felet. Családi, baráti körben simán lehet, hogy nem igazán vannak viták, de társadalmi szinten ez ritka, ha ott nincsenek, az azt jelenti, hogy valami nincsen rendben.
2018. jún. 28. 13:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!