Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért vált ki belőlünk azonnal...

Miért vált ki belőlünk azonnali agressziót?

Figyelt kérdés

Saját magamon vettem észre először, hogy egy pofon, fül pöckölés, fülön csapás, azonnali agressziót vált ki belőlem.

Miközben vegyük azt, hogy valaki megüti a vállamat, közel sem leszek annyira ingerült, mintha a fent felsoroltakból csinálná valamelyiket?

Pedig egy váll ütés még sokkal fájdalmasabb is lehet, akkor is egy enyhe pofontól azonnal feljön bennem a düh.


Talán sokan emlékeznek még a régi hógolyó csatákra is.. na akkor is, senkit sem zavart az, ha a testedet találta el.. azonban ha véletlen fülön kapott valakit, az nagyon ideges lett. Még akkor is ha csak gyenge volt és percek után semmit sem érzett, amíg egy combon kapott dobás meg napokig lila foltot hagyott.


Megkérdeztem az ismerősöket, ők is így vannak vele. Azonban senki sem tudja, hogy miért.



2017. dec. 30. 22:23
 1/2 anonim ***** válasza:
A fejed tele van érzékszervekkel, az esetleges agyrázkódás veszélyéről nem is beszélve. Alatta ott a torok, amire a jobbféle ragadozók mennek. Küzdősportos ismerős mondta, hogy nekik is azt tanítják, hogy a fejüket védjék, még ha ezzel ki is szolgáltatják a törzsüket. Ugyan ez szerintem ösztönös szinten is megvan.
2017. dec. 31. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Ismered Nietzschének ezt a mondatát?

„A fül, a félelem érzékszerve.”


Az idézet a Virradat 250. számú aforizmájából való. Teljes egészében lemásolom neked ezt az aforizmát: „Éjszaka és zene: A fül, a félelem érzékszerve, csak az erdők és a barlangok éjszakájában és homályában fejlődhetett ki úgy, ahogy kifejlődött, a félénk emberek életmódjának megfelelően, vagyis az eddigi leghosszabb emberi korszakban; a világosságban a fülre nincs olyan nagy szükség. A zene ezért az éjszaka és a homály jellegzetes művészete.”



Nietzsche elbűvölő genealógiát ír elő a zenének: a testet emeli ki, de különösen a fület, és ő a kis fülére nem csekély mértékben volt büszke, félelmetes intelligencia jelét látva benne… A világ anyaga és az ember anyaga zörejekben, hangokban, majd a zenében ütköznek. A fül az öt érzékszerv egyike, amelyen át a valóság belopakodik a testbe, a szívbe és a vérbe.


Freud az első emberről beszél, aki a világot kizárólag a szaglás és a hallás érzékszerve útján közelíti meg. A sűrű lombok magasában, a hatalmas fűben, a rengeteg erdőkben, a buja növényzetben, a mindent elborító vegetációban az állat, amely még nem ember, legföljebb állatias emberi lény, veszélyt szimatol: kémlel, fülel, hallgatózik, fülét hegyezi és szaglászva igyekszik azonosítani környezetét.


A hallásnak nagy szerepe lesz abban, hogy a ragadozó eszik-e, vagy őt eszik meg, pusztító lesz-e vagy elpusztítják, vadász lesz-e vagy űzött vad. E primitív lény esetében a zenei hallás birtoklása a túléléssel egyenértékű: jobban hallani, elkerülni a veszélyt és tovább élni.


Olyanok is vannak, amelyek a lapuló állathoz való közelségét hangsúlyozzák, amely fölemelt fejjel merőn kémlel, fülét mozgatva, akár valami radart, hogy fölfogja az infra- és ultra hangokat. Ezeket tehát alábecsülik a látás javára, amely értékesebb, hiszen eltávolít a filozófiai becslés szerint egy túlságosan vaskos, túlzottan is jelenvaló világtól.


A szem finomodása a fül visszafejlődését eredményezi. Minél jobban látnak, annál kisebb szükség van a hallásra. A vak paradoxona, amely olyannyira kedves Diderot és a felvilágosodás szenzualista filozófusai szívének, rámutat a művész tapintási és a vakok túlzott hallási vágyára. A spiritualizált, idealizált világ eltávolodik, már nem megközelíthető a rossz hírűnek kikiáltott érzékekkel. A süketté változott, rossz szaglású, elsatnyult tapintású emberek a fogalmakat, eszméket és képeket kezdik ünnepelni. A világ elfeledése visszfényének műgondjával párosul.


A fül egyre tompább lesz és az abszolút hallással rendelkező ember szinte már valóságos fehér holló. A zene intellektualizálása új lehetőségekre nyit kaput, új világokra, amelyeken az iszonyat, a magasztosság, és a titokzatosság minősége uralkodik.

2017. dec. 31. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!