A mai fiatalok mért csak a kötelezettségeiket ismerik, a jogaikat nem?
Régen talán ez még inkább így volt, de a Magyar emberekre nagyon jellemező ez a folyamatos megfelelési kényszer.
Egy barátom fiának az óráján voltam és azt vettem észre, hogy a gyerekeknek jelentkezniük kell, hogy kimenjenek wc-re.
A jelentkezést mondjuk szerintem kár mindennel összekeverni.
Bár az tény hogy a mai világban se nem életszerű, se nem értelmes dolog. Főleg mikor valaki kérdezi hogy "Kimehet e" és nem mondja. Tény hogy ez inkább az előző rendszer "katonásdija" hogy engedélyt kell kérned mindenre.
Viszont valahol meg érthető is hogy nem csak felállsz és otthagyod a tanárt beszéd közben hanem jelzed hogy dolgod van. És ha egy ember feláll és kimegy szó nélkül akkor megy utána a többi is.
A megfelelési kényszer akkor is jelen van, max inkább a kortársaik felé, mitsem a felnőttek felé.
Mindenhol jelentkezni kell, nem tudom nálatok hogy volt, de ez pont egy kötelezettség, benne van a házirendben is.
11: Utálom az "udvariasságot", helyette inkább tisztelem azt, aki nem tett azért, hogy ne tiszteljem. Amúgy én is jelentkezem (OKJ), de csak mert kisiskolás beidegződés. Épeszű társadalomban sosem alakulna ki ilyen elvárás.
A buszon meg lehet, hogy felétek ez csak udvariasság, Tolna-megyében viszont nagy divat "foglalni a helyet", akár olyannak is, aki három megálló múlva száll fel. Szóval szép lassan a szabadleszezésről is leszokom majd, aztán próbáljanak felállítani, ha már ülök.
Így van, a tanóra alatt a termet csak a tanár engedélyével hagyhatod el, illetve akármilyen személy csak a tanár engedélyével mehet be a tanterembe. Persze az illemnek is köze van a dologhoz (sajnálom, hogy ha ezt valakinek el kell magyarázni, hogy miért), és egyébként is, ha a valóságban a gyerekek csak úgy kedvükre ki-be járkálhatnának WC-re, akkor állandóan járkálnának össze-vissza, ha kell, ha nem. A nagy magyar valóságban (ha már annyira emlegetitek) ugyanis ha meg lenne ez engedve, akkor ott minden lenne, csak tanóra nem. Senki nem ülne a helyén. Úgyhogy nagyon is helyénvaló az, hogy egy gyerek felteszi a kezét, és megkérdezi udvariasan, hogy kimehet-e.
És hogy visszakanyarodjak a mondanivalóm elejére: a tanár felelősséggel tartozik érted az óra időtartama alatt, vagyis ha a 45 perc alatt veled valami baj történik, akkor őt fogják első körben felelősségre vonni. Ezért igenis helyénvaló a dolog, hogy ha elhagyod a tantermet (sőt, ha felállsz a helyedről), az csak az ő engedélyével történhet, nem csak úgy. Pont ezért van az, hogy a legtöbb tanár egyáltalán nem enged ki senkit óra alatt, és azt mondja, hogy "azért van a szünet, hogy intézd el akkor". És igaza is van. Persze rendkívüli esetben (hasmenés) vagy akkor, ha valakinek papírja van pl. vizelettartási problémákról stb. másképp áll hozzá a tanár, de az egészséges gyerek üljön csak a helyén és ne zavarja az órát jövéssel-menéssel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!