Ti szóltok valakinek ha fiatalabb, hogy ha letegez vagy tiszteletlen?
Közel 60 éves vagyok. Ha engem egy fiatal letegez, azért nem szólok, ha tiszteletlen, akkor igen.
Ugyanis az, hogy sziával kösözn vagy tegez, nem tiszteletlenség, ha odaszól, hogy "takarodj innen, te hüye" vagy valami hasonlót, az igen!
Aki meg arra "büszke", hogy elég régen született, az igencsak buta, elvégre ebben neki semmi érdeme sincs és az´, hoyg régebben van a világon, semmiféle abszolút rangot vagy pozitív tulajdnoságot nem jelent.
Volt 70 éves főnököm aki még az egyetemen is tanított. Jelenlegi főnököm 40-45 simán pacsizunk reggel, de meg a ~60 forma vezérigazgatóval is tegező viszonyban vagyunk.
Mindannyiukat tisztelem, 25 vagyok.
Ha egy 40 éves elkezdene pattogni, hogy ugyan ne tegezzem valószínű így a 21. Században kiröhögném, hogy azt hiszi attól fogom tisztelni mert nem sziával köszönök, inkább tegyen le valamit az asztalra...
Mellesleg annak köszönök jó napottal, akinek a nevet sem tudom/akarom megjegyezni de azért mégis csak egy két szavas köszönés kevésbé flegma.
Szerintem a tiszteletlenség nem abban nyilvánul meg, hogy tegeződő, vagy magázódó a megszólítás. Már nem azokban az időkben járunk, ahol az emberek 90%-a magázódott egymással.
Sőt, egyenesen rosszul vagyok tőle, ha egy 8-10 év körüli gyerek "csókolom"-ot köszön. Mégis csak 32 vagyok, még nem egy vén szatyor.
Nőknél talán még illik is tegezni, persze egy bizonyos határon belül. A nők megsértődnek ha magázod. Mert azt gondolják, hogy akkor öregek. Ezt egyébként sokszor megkapom. De tényleg érezni kell a határokat, azért egy 80 éves öregasszonyt nyílván nem tegezek.
Én úgy vagyok vele, hogy ha nem néz ki 35-nél többnek, akkor tegezem. Lehet, hogy épp 60 éves, de ha nem néz ki annyinak...
Fordítva még nem volt. Tehát olyan még nem történt, hogy rám szoltak volna, amiért tegezek valakit. Csak fordítva. Rám szólnak, hogy tegezzem és ne magázzam.
A másik ami még nagyon fontos: nem mindegy, hogy milyen hekyzetben találkoztok. Egy hivatalban, a kormányablakban nyílván nem. Akkor a 25 évessel is magázódom, bár nem szívesen.
Mondjuk ha ő tegezve szólna hozzám, akkor én is tegezve válaszolnék, de ilyen sosincs hivatalos viszonyban. Meg az öltözködés is tényleg számít. Ha valaki öltönyben van, akkor ha kinéz legalább 30-nak, akkor magázom.
Ha pl egy 30-35 év körüli kormánytisztviselővel találkozom teljesen hétköznapi szituációban (pl kutyát sétáltatok, ő is) akkor nyílván tegezm, mert senkinek a homlokára nincs ráírva, hogy hivatalos személy vagyok, rendőr vagyok, bíró vagyok, vagy tábornok vagyok a hadseregnél.
Szóval sok mindentől függ.
De pl ha besétálok egy boltba, ahol az eladó nem néz ki 40-nél többenk, simán letegezem, és hangsúlyozom, ezért még senki nem szólt, csak fordítva.
Férfiaknál egy nagyon picit más a helyzet. Ők sem szóltak még soha, ha tegeztem, csak akkor ha magáztam, bár ott azért néha egy picit bizonytalan vagyok néha, de őket is tegezem.
Az esetek 95%-ban ha engem tegeznek, visszategezek.
Azt is észre vettem, hogy manapság nagyon ritkán kérdezik meg a "tegeződhetünk-e?" (max állásinterjún) csak egyszerűen váltanak az emberek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!