Elképzelhető, hogy valójában nem az életszínvonal csökkent az utóbbi évtizedekben, hanem inkább arról van szó, hogy az emberek igényei nőttek meg?
Mindenhol azt hangoztatják, hogy a szocializmus óta mennyit csökkent az életszínvonal, meg az Eu-csatlakozás óta mennyivel rosszabbul élünk, és sok fiatal megy külföldre, és nem vállalnak gyereket az itt maradottak, mert ők maguk se élnek meg. Hallottam dolgokat a szüleimtől, rokonoktól, hogy milyen volt az élet és a megélhetés a gyerekkorukban, vagy fiatal felnőttként. Szerintem akkor csak több és biztosabb munkahely volt, de valójában nem éltek jobban.
Azért tudtak többet félretenni, mert kisebbek voltak az igények; akkor az átlagnak teljesen természetes volt, ha egy szobában lakik minden gyerek, vagy néha az egész család is, csak hetente 1-2 alkalommal esznek valamilyen húsfélét, és ritkán mennek el utazni, nyaralni. Ezen kívül a többség úgy gondolkodott, hogy a gyerekeik tanuljanak meg valamilyen szakmát és minél hamarabb menjenek dolgozni; egyetemre nagyon kevesen mentek.
Ma viszont az a követendő norma, ha minden gyereknek van külön szobája, akár naponta ehetnek valamilyen húsfélét, rendszeresen étteremben esznek, minden évben több hétre nyaralni mehetnek, azt esznek, és vásárolnak meg, amit akarnak, és akkor, amikor akarnak, és rendszeresen mennek szórakozni még felnőttként is. Az is alapdolog, hogy autója legyen valakinek, és akár minden családtagnak saját számítógép, okostelefon, stb., vagy hogy egyetemre mennek, és minél magasabb végzettséget szereznek. Az is változott, hogy kevesebben hajlandóak alja munkát elvégezni.
Nem feltétlenül baj, hogy megváltozott az emberek hozzáállása, csak hát magyar fizetésből nem lehet ezt az életszínvonalt biztosítani, és azért mennek el, vagy verik adósságokba magukat a fiatalabb generációk, és inkább nem vállalnak gyereket, mert úgy gondolkodnak, hogy egy életük van, és nem akarják úgy leélni, hogy alig voltak élményeik, és alig volt valami élvezet az életükben. Amúgy szerintem Nyugaton is azért születik ennyire kevés gyerek, és azért kell nekik ennyi bevándorló, mert ott is így gondolkodnak az emberek, csak nekik a lehetőségek miatt még nagyobb az elvárásuk, mint pl. a magyaroknak.
Értelek én, nagy a nyomás az embereken a fogyasztás irányában.
De pl. az, hogy az emberek igényelték a gyerekeknek a külön szobát, nem a fényűzés miatt volt, hanem mert megváltozott a világ az ő szüleik, nagyszüleik világához képest. A háború után már nem volt gazdaságos vályogtéglával bíbelődni, és tisztaszoba-konyha-hálószoba típusú parasztházakat építeni, mert ipari mennyiségben gyártottak égetett téglát, olcsóbb volt a jobb elosztású-számomra a mai napig favorit- "kocka-házakat" megépíteni, esetleg a meglévőhöz hozzáépíteni. Sokkal egészségesebb is volt, hogy a gyerekek nem aludtak együtt a szülőkkel.
Igazad van, hogy hitelből építkeztek akkor is. Na de egy egyszerű gyári munkás, egy lakatos keresett annyit, hogy néhány év albérlet, vagy vállalati lakás-bérlet után felhúzhassa a saját házát. Kellett akkor is trükközni, mert nem volt mindig építőanyag, fuvar, vagy sör :). De egész utcák épültek kalákában mifelénk 1960-89-ig. Az más tészta, hogy néhol túltolták a dolgot, és most két kisöreg bújócskázik 200 nm-en, de én is ismerek olyanokat, akiknél a gyerekek értelmiségiek lettek, és nem találták meg a számításukat a környéken, ezért vált feleslegessé a kétgenerációs nagy hodály.
Egyet kell megérteni: két rendes, nem IT-s, szülész-nőgyógyász, stb fizetésből egy család fel tudott húzni egy korszerű. közp. fűtéses két szintes házat. Az én szüleim tudod mekkora önerővel vették fel a vállalati kölcsönt építkezéshez? Nem is írom le, mert kinevetnél! Kellett fizetni a részleteket 20 évig, de mindig volt rendes fizetésük, mert volt álláslehetőség. Ma hol mer felvenni 20 évre építési kölcsönt egy szakmunkás? Minimálra bejelentve, többi zsebbe...nincs a világon ilyen hitel konstrukció.
Írod, hogy ismerősöknél elszállásolva is megoldható egy nyaralás. Igen, de ezek kényszer-megoldások. A nyaralás más országokban is extra, valami plusz, amit nem csinál az ember minden szabadságán. De könyörgöm, nem az lenne a normális, hogy egy 4-5 tagú család legalább egy hétre az évben úgy ki tudjon venni egy apartmant a Balaton mellett, hogy ne erre kelljen kuporgatni karácsony óta? Ha már mindketten becsületesen dolgoznak, esetleg olyan pozícióban, amiért becsületesen tanultak is, miért nem ér annyit a munkájuk, hogy normálisan, kikapcsolódva üdülhessenek? Ez nem a fogyasztói társadalom délibábja, hanem egy olyan extra, amit nagyon jól felismert az az átok szocialista vezetés is, csak a nagy demokráciában tojnak az ilyesfajta igényekre.
Annak sok oka lehet, hogy miért nem születnek nyugaton annyian, mint régebben, de ez az igény-hajszolás szerintem a legkevésbé tartozik közéjük. Inkább arról van szó, hogy több nő tanul tovább, mint régen, és mire valaki végez a tanulmányokkal, elkezd dolgozni, munkatapasztalatot szerezni, már túlesik a leg-teherbíróbb korszakán. Nem véletlen, hogy a legnagyobb versenycégek a frissen végzett diplomásokat keresik a legkeményebb pozíciókra. Függetlenek, nagy teherbírásúak, rugalmasak, és gyors észjárásúak. Ha egy friss diplomás nő megszül három gyereket, pont a terhelhetőségének idejére esnek az anyaság szempontjából legnehezebb évek. Viszont hová vesznek fel egy diplomás, 30 egy-két éves háromgyerekes édesanyát dolgozni? 30 fölött viszont a gyerekezés már nem olyan könnyű, és a legtöbb tanult nő ekkorra tervezi a családalapítást. Nem csoda, hogy jó esetben egy gyereket vállalnak a párok.
Az alja munkával az a gond, hogy azért nem vállalja senki, mert nem tud belőle normálisan megélni. Ki akar pizzát szállítani minimálbérre bejelentve, mikor egy üzemben többet kereshet? Szakmunkásnak is azért nem akar menni senki, mert vállalkozni kegyetlen, alkalmazottnak lenni éhbér.
Nem baj, hogy nőttek az igények, de lássuk be, az amit ma elfogadható életszínvonalnak tartanak, nehezen megoldható magyar fizetésből. Igaz, hogy a háború után elterjedt, hogy a gyerekek és a szülők külön alszanak, de az átlagembernél pár évtized múlva terjedt el, hogy mindegyik gyereknek saját szobája van (vagyis nappali, konyha, fürdőszoba, vécé, 3 hálószoba van 1 házban); az 50-es-60-as években épült családi házak zömében épült egy szoba a szülőknek és egy szoba a gyerekeknek (fürdő-vécé (egyben vagy külön), konyha, 2 hálószoba).
Azt nem szabadna elfelejteni, hogy a '70-es-'80-as évek jólétét hitelből tudták csak finanszírozni (mint ahogy talán a 2008-as válság előttit is). A csehek, akik hasonló szinten állhattak mint mi (szándékosan nem Csehszlovákiát írok, mert igen nagy volt Csehország és Szlovákia között a különbség), közel se éltek jól, hanem az átlagember épp hogy megélt, és ha jól tudom jobb nyaralásra, nagyobb házra nem nagyon tellett az átlagnak. Ha nem vettük volna fel azt a rengeteg hitelt, nálunk is épp, hogy megélt volna az átlagember, és nagy házról/lakásról, minden évben 1-2 hetes nyaralásról nem is álmodhatott volna, mert nem engedhette volna meg magának.
Nyugat-Európát azért említettem, mert úgy tudom, hogy ott is alig nőtt a '70-es évek óta az átlagfizetés reálértéke, viszont az emberek igényei jelentősen megnőttek. Azért kell nekik annyi bevándorló, mert a bennszülöttek kevésbé hajlandóak alja munkát elvégezni, és valakinek meg kell csinálnia (és lehet, hogy nekünk jónak tűnik pl. 1 ottani takarító, vagy gyári munkás fizetése, de ahhoz, hogy az ott manapság elfogadhatónak számító életszínvonalon élhessenek, arra nem elég).
Nem nevetnélek ki, 14. válaszoló ha mondanád, hogy milyen feltételekkel vehettek fel hitelt az emberek, mert van sejtésem, hogy a mai viszonyokhoz képest irreális feltételekkel lehetett akkor hitelt felvenni. A rendszeres nyaralás, és egyéb dolgok támogatása is azért volt, mert az volt a mottó, hogy lehetőleg mindenki emberhez méltóan élhessen. Ugyanezt a célt szolgálta az is, hogy mindenkinek volt munkahelye, annak ellenére, hogy sokszor nem volt szükség annyi dolgozóra, ezért fordult elő az "egy dolgozik, öt nézi" felállás. Viszont a szocializmus azért is bukott el, mert nagyon veszteséges az a fajta gondoskodó állam, amit elképzeltek.
A kapitalizmusban viszont az a hozzáállás, hogy nem jár senkinek semmi alanyi jogon, csak annak, aki megengedheti magának, ill. nem alapvető jog a munkahely, hanem lehetőség. És eléggé nagy sokk volt a keleti blokkban élőknek, hogy megszűnt a létbiztonság; talán azért is olyan pesszimista, elkeseredett a magyarok többsége, mert elszokott a magyar társadalom a küzdelemtől, és ezért nem tudtak alkalmazkodni az új viszonyokhoz (plusz az "átkos" sok kontárt termelt ki, mert nem a képesség számított, hanem a kapcsolatok, és ez a szemlélet megmaradt, de ebbe ne menjünk bele).
"Azt nem szabadna elfelejteni, hogy a '70-es-'80-as évek jólétét hitelből tudták csak finanszírozni (mint ahogy talán a 2008-as válság előttit is)."
Hát, a mostani "jólétet" sem a dübörgő magyar gazdaságból finanszírozzuk tudtommal... Nem vagyok történész, de kötve hiszem, hogy az akkori szociálpolitika vitte volna csődbe a rendszert. Sőt, inkább annak ellenére halálra volt ítélve.
"(és lehet, hogy nekünk jónak tűnik pl. 1 ottani takarító, vagy gyári munkás fizetése, de ahhoz, hogy az ott manapság elfogadhatónak számító életszínvonalon élhessenek, arra nem elég)."
Hogy mi az elfogadható életszínvonal, az vita tárgya lehetne, de hidd el, nyugaton egy gyári betanított munkás magasabb színvonalin él, jobb egészségügyi (most már), oktatási, szociális ellátást kap, mint idehaza. És így is kisebb számú ez az alacsonyan bérezett réteg arányában, mint idehaza.
"elkeseredett a magyarok többsége, mert elszokott a magyar társadalom a küzdelemtől, és ezért nem tudtak alkalmazkodni az új viszonyokhoz"
Az a meglátásom, hogy ezekhez a "viszonyokhoz" nagyon is jól alkalmazkodtak a magyarok.Olyannyira, hogy alkalmazottként bárhol jobban megbecsülik az embert, mint egy magyar vállalkozásnál. Itt a rosszul működő rendszer helyett nem verseny alapú kapitalizmus, hanem egy olyan vadkapitalizmus alakult ki, ami feudális elemekkel, balkáni vonásokkal párosult. Nem az "élni és élni hagyni" elv mentén, hanem a "sógor, koma, jó barát", és a "mindenki annyit ér, amennyije van" elvek mentén működik.
Nem az a baj, hogy a biztonságért dolgozni, küzdeni, tanulni kell. Ott kezdődnek a gondok, hogy amikor évekig dolgozol sem lesz magasabb az életszínvonalad, amikor küzdesz; lefognak, amikor tanulni akarsz; látod, hogy nem jutsz előrébb vele, mint az ügyeskedők.
Itt nem hogy nem gondoskodik az állam az emberekről, hanem egyenesen kiszolgáltatja évtizedek óta a piacnak a Munka Törvénykönyv-módosításokkal, a rabló-gazdálkodás megengedésével, a jelenlegi "szakszervezeti" konstrukcióval.
Én is elismerem, hogy pl. egy németországi takarítónő, vagy gyári munkás (vagy akárki, aki minimálbért, vagy annál nem sokkal többet, vagyis kb. ezer eurót, vagy annál nem sokkal többet kap) a magyarországi viszonyokhoz képest jól él, de az ő életszínvonaluk nem biztos, hogy az átlag német szemében elfogadhatónak tűnik, és nem biztos, hogy ugyanazt anyagilag megengedhetik maguknak, mint az átlag, vagy magas jövedelműek.
A magyar helyzet szerintem három dolog miatt alakult ki (ki lehet javítani, ha tévedek).
Egyrészt azért, mert nem forradalom, hanem rendszerváltás volt nálunk, ezért a korábbi hatalmon levők megtartották a helyüket, és a korábbi "csókosoknak" volt esélyük meggazdagodni, nekik viszont nem áll érdekükben, hogy az új rendszerben bármit is tegyenek az országért, ezért csak a zsebüket tömik. A hatalmon levők miatt pedig megmaradt, és még tovább fokozódott a protekcionista hozzáállás (nem a képességei révén jut előre az ember, hanem azért, hogy kinek a kije).
Másodszor: egy kicsi, elzárt, kevés erőforrással rendelkező ország vagyunk, ezért azt tesznek velünk a nagyhatalmak, amit akarnak. A magyar ipar éppen azért volt viszonylag veszteséges, mert (a mai Magyarország területén) alig van saját nyersanyagunk, és olcsó energia se nagyon van, ezért drága a termelés.
Harmadszor: ésszerűtlen a magyar úthálózat, ami végeredményben szintén hátráltatja a fejlődést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!