Szerintetek a filozófusoknak van tekintélyük?
Régen volt, görögkori filozófusok nem véletlenül kerülnek említésre ma is. Akkoriban a tudománnyal sok dolgot nem tudtak igazolni (nem létezett a tudomány), ezért maradt a filozofálgatás. És hát ha ma.is róluk beszélünk, akkor mondhatjuk, hogy működött végülis :)
Mára viszont nincs szükség ilyen érvelős hipotézises vizsgálódásra. Szinte mindent tudunk mérni.
Amire nincs magyarázatunk: mi történik a lélekkel miután a testünk meghal pl. A tudomány által megmagyarázni képtelen dolgokban beszélhetünk még a filozófia értelméről. Tehát ilyen témákban van még létjogosultsága. A többi viszont humbug... ez így olyan kicsi szeglete az életünknek már, ami nem túl fontos szerintem. Én mem tartottam sokra a filó tanátomt. Semmi hasznot nem látok benne. De nem is tartom lenézendőnek. Átlagos...
"A többi viszont humbug... ez így olyan kicsi szeglete az életünknek már, ami nem túl fontos szerintem. Én mem tartottam sokra a filó tanátomt. Semmi hasznot nem látok benne. De nem is tartom lenézendőnek. Átlagos..."
Ja, mintha nem egy komplex területről beszélnénk, hanem csak a preszókratikusokról, és a tudós-filozófusokról.
Többek között azért jó, ha az ember filozófiát tanul, mert megtanulja, mikor kell/érdemes csendben maradni. Valamint a gyenge érvek elkerülése érdekében is jótékony. Én a tudósokat nevezném filozófusoknak, hiszen ott folyamatos hipotéziseket állítanak fel, majd a működésük hatékonyságát megcáfolják, hogy később valós következményeket vonjanak le, és a továbbiakban tényekkel tudjanak dolgozni. A filozófus tanárok (már aki még nem égett ki a gyenge, kevés értelemmel rendelkező hallgatóság miatt) pedig a filozófia történetét adják át, megtanítják, hogyan kell a logikát értelmezni, fejleszteni, milyen összefüggésben áll a pszichológiával, szociológiával, egyéb humán területekkel, és ha úgy tetszik, a természettudományokkal.
Segíti fejleszteni az egyén életfelfogását, kitágítja a látókörét, képes gondolkodni, és sok tekintetben megkönnyíti az életét (egzisztencializmus, nihilizmus).
Nem végeztem filozófián, de egy intelligens, intellektuális emberrel mindig szívesen elbeszélgetek, fontos, és igénylem. Ezért maximálisan tisztelem a filozófusokat, illetve azokat, akik magát a szakot tanulják, mert tartalmas beszélgetésekben vehetek részt, és legalább akkor nem kell összeütköznöm az unalmas mindennapi klisék világával.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!