Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Vitatható-e az ízlés, és ha...

Vitatható-e az ízlés, és ha igen, valóban van-e értelme ennek?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Egy érdekes témával jöttem most. Valóban meglehetne-e mondani valakinek, hogy mi tetsszen neki, és mi nem? Most nem szeretnék a nagyvállalatok és reklámok manipulatív hatásairól beszélni, hanem ember-ember kontaktusról. Például van egy film, van egy cipő ami valakinek tetszik, de a másik észérvekkel elmagyarázza, miért nem jó az a bizonyos dolog. Az észérvek ellenére sem tudja valaki "megutálni" vagy "nem szeretni többé" legfeljebb elfogadni a hibáival együtt. Ez lenne az én véleményem, és mint témaindító. Ti mit gondoltok erről? Szoktatok erről vitázni barátaitokkal? "Halo, ne azt a cipőt vedd meg, vékony a talpa és ráadásul ez a zöld-lila kombó nem jó így együtt" "Jó, jó értem én. De mégis egyedi és ilyen biztos cska rajtam lesz"(Tehát valami irreálisabb dologban kapaszkodik itt a kitalált személy)"

Vagy:

"Ahj, ebben a filmben/animében nem jók a karakterek, nem látod a szemeddel? Lassú a karakterfejlődés, és unalmassá teszi. " <-- de mi van, ha ezt csak az az ember látja így, aki ezt írta? és te mégsem így gondolod? és próbálják rád erőltetni a saját látásmódjukat? érdekes téma ez.



2017. márc. 22. 21:09
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
71%
Ruháknál mondjuk nehezebben, de pl. egy filmnek gyakran üzenete is van, és azon, hogy e üzenet helyes-e vagy sem, lehet vitatkozni.
2017. márc. 22. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
100%
Nem hiszem, hogy lehet ilyenkor észérvekről beszélni, mert az mindenképp egyoldalú, az ízlés meg úgy alakul ki, hogy valakinek bizonyos tulajdonságok fontosabbak, mint mások. Pl. egy cipőnél valakinek fontosabb a szín, mint a többi tulajdonság, így hiába beszélsz neki a többi, számára lényegtelen tulajdonságról, azok csak számodra jelentenek észérveket. Vagy zenében valakinek fontosak a dalszövegek, másnak meg lényegtelenek. Animében valakinek csak az animáció fontos, másnak meg csak a sztori/karakterek stb.
2017. márc. 22. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
100%

Nem vitatható.

Az ízlés nem racionális döntés kérdése, nem lehet mellette érvelni.

Ha neked nem ízlik a kelkáposztafőzelék, akkor nincs az a racionális érv, amivel én ízlésessé tudnám tenni a számodra.


#1

"de pl. egy filmnek gyakran üzenete is van, és azon, hogy e üzenet helyes-e vagy sem, lehet vitatkozni."

De ennek semmi köze az ízléshez. Az, hogy az üzenettel egyetértesz-e, nem egyenlő azzal, hogy a film tetszik-e.

2017. márc. 22. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
19%

"De ennek semmi köze az ízléshez. Az, hogy az üzenettel egyetértesz-e, nem egyenlő azzal, hogy a film tetszik-e."


Ha képes vagy gondolkodni is (tudom, nem mindenkinek megy), akkor nem fog egy olyan film tetszeni, aminek az üzenete teljesen ellentmond az elveidnek pl.

2017. márc. 22. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
100%

"Ha képes vagy gondolkodni is (tudom, nem mindenkinek megy), akkor nem fog egy olyan film tetszeni, aminek az üzenete teljesen ellentmond az elveidnek pl."


Nyilván nem tudok gondolkodni, mert más a véleményem mint a tiéd. Ezt kár is ragozni.

De pld. a Született gyilkosok, vagy Jézus utolsó megkísértése, esetleg a Mártírok üzenetével nem értek egyet, de a filmek éppen azért tetszenek, mert művészi módon jelenítenek meg egy enyémtől eltérő értékrendet.

De érdekes módon remekműnek tartom a "Mesterségem a halál" című regényt is, noha nem értek egyet a mondanivalójával.

2017. márc. 22. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
100%

Ha mindkét fél nyitott és befogadó, akkor lehet vitatkozni. Erre tökéletes példa a cipőválasztás. Oké, hogy tetszik az egyik félnek a cipő, de ha a másik fél közli, hogy egy hét alatt szétmegy, akkor az első fél simán megértheti és elfogadhatja a dolgot, vehet másik cipőt. Mert lényegében egy használati tárgyról van szó.

Animéről mondjuk nehezebb vitázni. Én pl. nem szeretem azokat, amelyekben idióta és gyerekes poénokkal elrontják az amúgy komoly hangulatot. Pár ismerősöm szereti az ilyeneket. Nem győzködjük egymást, hogy jó vagy rossz az ízlésünk, csak képben vagyunk, hogy más. Ha mondjuk ajánlunk egymásnak animét, akkor ezt észben tartjuk. Pl. elmondják nekem, hogy ez egy jó anime, mert komoly és csak az első pár részben vannak gyerekes poénok.

Az a baj sokszor, hogy valamelyik fél nem érti meg a másik álláspontját, de még a sajátját sem. Pl. új telefont akartam venni és kinéztem párat. Néhány ember ajánlotta, hogy más készüléket vegyek, mert abban van ujjlenyomatolvasó. Közöltem, hogy nekem az felesleges, de győzködtek, hogy az jó. Feltettem a kérdést: Miért jó? És nem tudtak rá válaszolni. Az ilyen helyzeteket azért kínosnak érzem.

2017. márc. 22. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
100%
Ízlésről érdemes vitatkozni ugyanis megismerheted valaki más gondolatait is. Viszont nem érdemes azt várni a másik féltől hogy azt mondja hogy igazad van, mivel szubjektív a téma, mindenki a saját igazát mondja. Ha viszont képes vagy egy másik perspektívát nyitni a másiknak arról a filmről vagy ruháról, akármiről az már egy jó dolog.
2017. márc. 23. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
100%

" Erre tökéletes példa a cipőválasztás. Oké, hogy tetszik az egyik félnek a cipő, de ha a másik fél közli, hogy egy hét alatt szétmegy, akkor az első fél simán megértheti és elfogadhatja a dolgot, vehet másik cipőt. Mert lényegében egy használati tárgyról van szó. "

Visszakanyarodtunk a "film mondanivalójához".

Mert addig megy a vita az ízlésről, amíg az érvek a cipő kinézetére vonatkoznak. Jó-e a színe, menne-e ehhez a nadrághoz, nem túl giccses-e, stb. De amint előkerül pld. a tartósság kérdése, onnan kezdve nem az ízlésről vitáznak, hanem a használhatóságról.

2017. márc. 23. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

Véleményem szerint ez nem ilyen egyszerű. Végső soron minden szubjektív, de mégis azért van egyfajta "objektív" értékrend. Ha valaki brutális kínzós gyerekpórnót néz ami ráadásul igaz történeten alapszik, szerintem arra itt kb mindenki azt mondaná, hogy nem normális. Ha valaki giccses, erőltetett gagyi slágereket hallgat, arra én azt mondom, hogy nem túl jó a zenei ízlése az előadó pedig tehetségtelen, ripacs. Most relatív szélsőséges példákat mondtam, a kérdés akkor az, hogy hol a határ?

A lényeg az, hogy szerintem igenis van egyfajta objektív minősége is a dolgoknak, de persze ennek a megítélése megint csak szubjektív, ezért nehéz az ilyesmiről beszélni. De attól még nem kell megilyedni tőle. Igen, van olyan, hogy egy animében SZERINTEM nem jók a karakterek és a történet vezetés. Nem kell ettől még a földbetipornom senkit, egy kis szerénység nem árt. Es azt is jó észben tartani, hogy valóban különbözőek vagyunk. De akkor is... Remélem érthető vagyok :)

2017. márc. 24. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:

"Ha valaki brutális kínzós gyerekpórnót néz ami ráadásul igaz történeten alapszik, szerintem arra itt kb mindenki azt mondaná, hogy nem normális."

Igaz, de ez megint nem ízlés kérdése, hanem morálé.

2017. márc. 24. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!