Mit tegyek, hogy normális legyek?
Hidd el, hogy a legtöbben pont a legfontosabb kérdésekben mások gondolatait böfögik vissza, isszák a mester minden szavát, követik pásztort akár a vékony jégre, akár perzselő tűzbe.
Ahhoz, hogy saját véleményt, értékrendet, célt fogalmazhass meg magadnak, nagyfokú objektivitás szükséges és rendkívül éleslátás. De megéri a fáradtságot feszegetni a láncokat, mert amikor majd elszakadnak, életed legédesebb pillanatát éled majd meg.
Nincs is jo valasz! Tessek, itt egy pelda:
Volt egyszer egy baro es a neje. Egy szep napon az ur elment otthonrol es megparancsolta a felesegenek, hogy maradjon a palotaban arra a napra, holnap delben ugyis vissza jon.
A baro elment es a no abban a pillanatban utnak indult egy kozeli szigetre a szeretojehez. Kefeltek egy jot aztan reggel utnak indult a palotaja fele, azonban a hidon egy orult allt es egy kessel hadonaszott.
-Itt nem josz at baro ne!
A no megijedt es elszaladt a szeretojehez segitsegert, de az hamar lepattintotta:
-Nono! Ez a te felelosseged! Az ejszakakon kivul mi nem ismerjuk egymast!
Ezzel kidobta a not. A barone egy reveszhez indult es segitsegert konyorgott.
-Nincs penz nincs uzlet!
A kapitalista munkasa szart a bajra es elkuldte a not. A kovetkezo lehetoseg egy regi barat volt. Neki ugyan ugy elpanaszolta minden bajat es gondjat mint a revesznek.
-Kellett neked felre lepni! Nem segitek, had legyen ez a tanulsag szamodra!
A no ketsegbeesetten ment a hidhoz es latta, hogy ures. Nekiiramodott es mar majdnem atert amikor megjelent az orult es leszurta.
Es jon a kerdes: ki mennyire hibas a barono halalaban? Allitsad fel a sorrendet!
Szánalmasnak? Pedig így vagy normális. Elmagyarázom. Az ember csoportban élő faj. A csoportban élő fajok agya úgy van berendezve, hogy tettei, gondolkodása a csoportjáéval azonosulni tudjon. Szűk látókörű emberek ezt birka módnak írják le, marketingnyelven csapatszellemnek hangzik.
Mesélek valamit. Egy etológus, aki a csapathalak viselkedési mintáit tanulmányozta, kioperálta az egyik egyed agyából azt a részt, ami a csapatszellemért felelős. Miután visszaengedte az akváriumba az így preparált halat, az természetesen nem tartott a csapattal, hanem egyéni úton kezdett járni. A többiek meg utána! Tehát ő lett a vezető, pusztán azért, mert más, kevesebb lett, mint a többi. Deviáns egyed.
Az embernél is hasonlóan működik. Kétféle atavisztikus ösztön működik bennünk. Az egyik a csapatszellem, amikor azonosulni akarunk a környezetünkkel, az ő érdekeivel.
A másik az, hogy vezetők legyünk, hogy uralkodjunk a környezetünkön. A legszerencsétlenebb az az ember, aki uralkodói vágyakkal születik, de a képességei arra nem predesztinálják.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy kamasz-, illetve fiatal felnőtt korban mindannyiunkban felerősödik a devianca. Hülyének nézzük az idősebbeket, és csakis a mi véleményünket látjuk beigazolódni akkor is, ha a tények mást mutatnak.
Szóval nem olyan egyszerű a képlet, mint ahogy azt gondolod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!