Valamilyen szinten ugyan behatárolt az ember, van aki tényleg úgy születik, hogy automatikusan könnyebben tanul, vagy épp jobb a memóriája. De azért jelentős szinten fejleszthető (vagy épp leépíthető) a dolog.
Ha nap mint nap tanul valamit az ember, olyan tevékenységeket folytat, amihez muszáj gondolkodnia, használnia az agyát, akkor idővel ugyanolyan szintű feladatokat egyre egyszerűbbnek talál majd az ember.
A gondolkodás, új dolgok megtanulása, vagy akár a régi ismeretek felelevenítése is konkrét neurofiziológiai változásokkal jár az agyban. Dendrittüskék jelennek meg, vagy a korábbiak erősödnek, a szinaptikus végek vastagodnak.
Ellenben ha valaki nem használja az agyát, idővel egyre romlik az agyi teljesítménye, hisz ebben az esetben pedig épp az ellenkező változások zajlanak le.
Igen.
Ne figyelj az előzőekre, akik csak genetikának hívják azt, amit nem ismernek.
Még a tudósok se biztosak benne, hogy valójában amit intelligenciának hívunk, abban mennyi a hajlam, és mennyi a fiatal és idős korban tanult rész.
Egy biztos: csak attól senki nem lett okos, hogy jó génekkel bírt, ha ezt nem követte fiatalkori kultiválás, megfelelő oktatás, és ezek idősebb kori folytatása.
Az biztos, hogy fiatalkorban az agy anyagi szinten is "képlékenyebb", bizonyos (akart, nem akart) átalakulások a korral következnek be (pl. kamaszkorban is sok szempontból "kitágul" az értelem, többre lesz képes, mint egy gyereké, és a sok érzelmi dráma valamennyire ezek következménye is).
De leginkább a berögzött szokások feladása és a hatékony másfajta gondolkodás megtalálása okozhat nehézséget.
Alapvetően megváltoztatni nagyon nheéz ilyenkor már magadat.
Ha azonban van rá szabadidőd (sok) és elszántságod, időskorban is sokat tudsz változni, ha akarsz.
Nem.
Csak definícióját.
Kb 21 éves korig nő. Aki úgy érzi, 17 éves kora óta nem okosodott.... hááááát... XD
Természetesen vannak dolgok amivel lehet e fejlődést erősíteni, de kicsi százalékban csupán.
"Red Vixen nevű felhasználó válasza:
Nem.
Csak definícióját.
Kb 21 éves korig nő. Aki úgy érzi, 17 éves kora óta nem okosodott.... hááááát... XD
Természetesen vannak dolgok amivel lehet e fejlődést erősíteni, de kicsi százalékban csupán."
Okosság és intelligencia két külön dolog. Nem véletlen h mensa tesztet 17 éves kortól lehet megírni. Mi lenne ha utánanéznél mielőtt okoskodsz.
"Lenne még egy kérdésem. Számotokra milyen egy intelligens ember?"
Lehet bármilyen, kedves, erőszakos, goromba, utálatos, jólelkű stb. Az intelligencia egy eszköz, a használóján múlik h mire fordítja.
Hát az semmi képp sem intelligens, aki a neki ellentmondó válaszokat nemesen egyszerűen lepontozza :D
Ez a kérdés értékelésben kb a Kuruc-e vagy labanc? viccre emlékeztet, így már nem is tudom, érdemes-e az off után válaszolnom :D
Na sebaj. Úgy gondolom, veleszületett és fejleszthető (egy ideig és korlátok között), általa fogjuk fel és értjük meg a dolgokat.
A lexikális tudást nem tekintem intelligenciának, így a memóriát sem. E kettő szorosan összefügg, de tudni valamit és érteni valamit, az nem ugyanaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!