Hogyan lehetne megoldani a generációs konfliktusokat?
Én elég érdekes körülmények között élek. 22 éves egyetemista vagyok, apukám 70 éves, anyukám 45. Apukám nagyon értelmes, művelt ember volt a maga idejében, most viszont úgy viselkedik, ahogyan egy hetvenévestől elvárható (szerencsére egészséges, de látszik rajta, hogy ez már nem az ő világa) Sokat gondolkodtam azon, hogy a generációk miért nem tudják megérteni egymást. Talán az lehet a baj, hogy az idősek/középkorúak nem tudnak lépést tartani a fiatalokkal. A mai világban a művészet nem erény, inkább "időpocsékolás", mi inkább a technológia iránt érdeklődünk. Egy ötéves jobban használja a telefont vagy a tabletet, mint egy negyvenöt éves. Szerintem ez az idő(sebb) generációt frusztrálja, és azzal kompenzálja, hogy szidja a fiatalokat, hogy milyen felszínesek, és nem törődnek semmivel. Pedig ez csak részben igaz. Igen, minket nem érdekel az, amiből nem tudunk megélni (irodalom, klasszikus zene, művészet) minket a tudományok és a technológia érdekel. Ugyanakkor mi globális szempontból sokkal tájékozotabbak vagyunk, mint a szüleink, nagyszüleink. Az anyámat erről megkérdeztem ő erre valami ilyesmit mondott:"Miért kéne nekem törődnöm a párizsi terrortámadással, vagy a szíriai menekültekkel, hogy az USA-ban legális a melegházasság, amikor a hetvenéves anyámnak rossz a csípője és csak kéthetente tudom meglátogatni, hogy segítsek neki a ház körül? Nem azzal kéne törődni, hogy mi van a világ másik felén, hanem ami a környezetedben történik! Kit érdekel Magyarországon, hogy Donald Trump ki akarja toloncolni a bevándorlókat? Egyáltalán miért kell tudnia egy magyarnak, hogy kicsoda Donald Trump? Én sose hallottam róla."
Van igazság abban amit mond. De szerintem létezik egy átmenet, amikor nem csak azzal törődsz, amit az orrod előtt van, és amikor azzal is törődsz ami az orrod előtt van.
A fiatalokról nem is beszéltem. Én mindig beszélgetek apukámmal, szívesen hallgatom, mi volt amikor ő volt annyi idős mint én, mit szerettek, mit olvastak, milyen volt az élet. És szívesen összehasonlítom azzal, amit töriből tanultam anno. A fiatalok viszont elvből elutasítanak mindent, ami a múltban történt, és csak előre néznek. Ez sem rossz dolog, ha nem hinnék sokan azt, hogy a Teremtés az ő születési évükben kezdődött.
Valahol ott lehetne a megoldás, hogy a középkorú/idős generációnak meg kéne tanulni a jelenben élni, míg a fiataloknak meg kéne becsülni a múltat, és nem legyinteni mindenre, ami az ő születésük előtt történt (művészet, történelem, technológia, politika)
Te abban fogsz járni :)
Én nem :P
Tudáskülönbséghez szinte semmi sem kell.
Más környezetbe nőttek fel, így valamilyen szintű tucatkülönbség lesz, de ezek elhanyagolhatok s semmiféle konfliktust sem szülnek. Pl sok 35-50 éves meséli hosszan a sztorijait arányítva hasonló személyiségű fiatalabb emberekkel.
"De szerintem létezik egy átmenet, amikor nem csak azzal törődsz, amit az orrod előtt van, és amikor azzal is törődsz ami az orrod előtt van."
Ilyesmi témájú dolgok teljesen személyiségfüggőek.
"Teremtés az ő születési évükben kezdődött."
Itt említett dolgok általánosítva vannak. De igen, rengetegen ilyenek de ez szélsőséges agymosás miatt van.
Lehet, hogy szélsőségesen fogalmaztam. A szüleim használnak facebookot, anyának okostelefonja van, apa pedig ért a gépekhez. Viszont apa "vak és siket", amikor a Kádár-korszak hibáiról van szó. Anyával meg nem lehet komoly dolgokról beszélni, csak a mindennapok komoly gondjairól. A kedvencem az volt, amikor meséltem neki, hogy Viktória királynőnek állítólag viszonya volt a személyi szolgájával, John Brown-nal, Viktóriát Mrs Brownnak, Brown-t pedig India császárának csúfolták a háta mögött. Anya erre megjegyezte, hogy "Mint a királynő és a biztonsági főnök a Neveletlen Hercegnőben."
Én itt nem arról beszélek, hogy nem hallgatnak Lady Gaga-t, vagy Beyonce-t, hanem hogy nem tudják, ki az a Stephen Hawking.
Ugyanakkor meg tudnám számolni egy kezemen, hogy hány korombelit érdekel a szépirodalom, a festészet, a zene vagy a történelem. Persze, megtanulják, mert meg kell tanulniuk, de nem érdekli őket különösebben. És itt nem kamaszokról, hanem huszonévesekről beszélek. A fiúk BÜSZKÉK arra, hogy őket még egy lány sem tudta elrángatni kiállításra, múzeumba. És diplomásokról beszélek.
Az inkább az adott szegény szegénységi bizonyítványa, hogy nem tudja ki Stephen Hawking...
Minden korosztályban vannak olyanok, akiket nem érdekel a művészet vagy a klasszikus zene, vagy akármi más, ami kicsit is komolyabb, de ez megint az egyén beállítottsága, nem pedig korosztályi adottság.
Az idősebb embereket pedig persze, hogy nem lehet meggyőzni a kommunizmus hátulütőiről, mivel ők abban nőttek fel, ők csak azt látták az egészből, hogy van munka és lejárhattak a Balatonra. Egyszerűen olyan groteszk rendszerben nőttek fel, aminél el sem tudnak képzelni jobbat. Nem véletlenül adócsaló és korrupt a magyar nemzet..., de most ne menjünk ebbe bele.
Akinek pedig Lady Gaga és társai az alap, azt csak sajnálni tudom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!