Mi a különbség az intelligens, a bölcs, és az okos ember között?
Ez de jó kérdés :) De inkább a Társadalomtudományok és bölcsészet kategóriába tartozna.
Majd még elmélkedem rajta :)
Intelligens s okos ugyan azt jelenti. Pontosabban okosság / okos.
Bölcs tapasztaltságot jelent valamiben.
Másik agyi szint.
Témafüggő, de mindent tekintetbe véve okosság messze jobb.
Okos és intelligens például Darth Sidious.
Yoda mester pedig bölcs.
Lehet érezni a különbséget. A bölcs ember is okos, azonban ő emberi értékekben is toppon van.
Intelligens = jó a problémamegoldó képessége (hétköznapi értelemben egy értelmes, művelt vagy/és kulturált embert jelent);
Bölcs = tapasztalt ember, aki a tapasztalatait használni is tudja, és mindezt nyugodt határozottsággal;
Okos = művelt és talpraesett ember, aki tudja, mikor mit kell tenni;
De amúgy a határok elmosódnak bölcs és okos között, lehet akár egymás szinonimájának is tekinteni őket.
A "hivatalos" használat szerint viszont az intelligens ember nem feltétlenül művelt és kulturált.
Szerintem.
Ja, és hogy melyik a legjobb?
Szerintem a bölcs, mert neki megvan a rálátása a dolgokra, és megvan a képessége arra, hogy egyszerűen de értelmesen élje le az életét.
#3
Ott viszont nagy igazság van:
"A bölcs ember is okos, azonban ő emberi értékekben is toppon van."
Ez, mondhatni, bölcs meglátás :-)
intelligens: (bár használatos művelt értelemben is): tudja, hogy kell viselkedni társaságban, empatikus, kellemes, szórakoztató. Lehet akár kevésbé okos is, de igénye van a fejlődésre.
okos: jó helyzetfelismerésű, gyors észjárású, kombinatív képességű
bölcs: tapasztalati tudással rendelkezik és megfontolt
Nem lehet arra válaszolni, hogy melyik a jobb, mindenki hozza ki abból a legtöbbet, ami az erőssége.
Én a #4-es válaszoló meghatározásaival értek legjobban egyet.
Az intelligencia az problémamegoldó-képesség, és veleszületett tulajdonság, valaki vagy jó benne, vagy nem. Pl. az egyik ember a térbeli testeket képes forgatni az elméjében, másiknak meg abszolút nincs térlátása. Az egyik ember hamar megérti a valószínűségszámítást, a másik ember meg képtelen átlátni egy adott problémát stb. Viszont ezt a dolgot lehet fejleszteni, erősíteni, de alapvetően született adottság kell hozzá.
Az okosság szerintem inkább azon múlik, hogy ki mennyi tudást szerez magától, tehát itt már kevésbé a született jellemzők a fontosak. Ha az egyik ember elolvas rengeteg könyvet, nagyon sokat tanul, folyamatosan fejleszti önmagát, tudatosan tanul, az okosabb lesz, mint aki csak kockul egész nap a gép előtt. Az okosság szerintem a tudás mennyiségét jelenti, az intelligencia pedig, hogy ki hogyan képes ezt a tudásmennyiséget alkalmazni, felhasználni a problémamegoldás során. Így az az "igazi", ha az intelligencia és az okosság együttesen megvan az emberben.
A bölcsesség az az információknak a sémákba rendezése, rutinok, tapasztalatok összessége. Az az ember, aki nagyon sokat tapasztalt az életben, már rutinosan nyúl a dolgokhoz, nagyon újat nem tud már számára produkálni az élet. Tehát a bölcsesség is egyfajta problémamegoldó képességet jelent, de itt a képesség a már elsajátított tudásnak, és sémáknak köszönhető, tehát valaki azért tud jól megoldani problémákat, mert kitaposott úton jár. Így a bölcsesség is tanult dolog, intelligens nem mindenki lehet, de bölcs szerintem bárki. Hétköznapi kifejezéssel a bölcs az, akinek nagy élettapasztalata van. És a bölcsességet ne keverjük össze a merevséggel. Van sok ember, aki szintén megtapasztalt ezt-azt, de azután ragaszkodni kezd hozzá, és nem képes az új dolgokkal megbarátkozni. Pl. idős szülők, akik nem képesek elfogadni, hogy a gyerekük pl. nem orvos, ahogy ők, hanem elmegy villanyszerelőnek... A szülők ilyenkor pattognak, és mérgelődnek, hogy bezzeg milyen jó az orvosi szakma, mivel ezt ők már kitaposták. Az ilyenek nem bölcsek, hanem merevek. Vagy mondhatnám azokat az idős tanárokat, akiknek nagy pedagógiai tapasztalataik vannak, tehát a szakmában nagyon jók, de nem képesek használni az interaktív táblát, mert szerintük az felesleges marhaság, és minek tanulják meg. Holott a mai gyerek az szét unja magát, ha nincs az órán interaktív tábla... Na, az ilyen merev tanárok sem bölcsek szerintem, inkább merevek.
Melyik a jobb, hasznosabb tulajdonság? Erre én nem válaszolnék, mert szerintem ezeket nem lehet kilóra mérni, hogy melyik a jobb és kevésbé jobb. Minden embernek más erősségei vannak, de ettől egyik ember sem "jobb", mint a másik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!