Miért akarják páran ennyire erősen hinni, hogy mindenkinek adott a lehetőség, hogy diplomázzon?
Csak tanulni kellene, de most komolyan, ha bármilyen objektív akadálya van, vagy ha csak tizenéves és felelőtlen az ember, a szülei meg képtelenek normálisan elé tárni a lehetőségeit, meg még azt a kicsike motivációt is megadni, ami esetleg önmagában is elegendő lenne... Az ország bizonyos részein nem jók a kilátások, már az utiköltség is vállalhatatlan a jövedelmükhöz képest, esetleg nem sikerült valami jól az érettségi, lehet, hogy már akkor is dolgozni kellett iskola mellett... Ez mind kifogás, most komolyan? És aki a részeg szüleivel van összezárva? Akinek a számtalan testvére szétbarmolja az összes tankönyvét és füzetét? Ahol az alultápláltság a szülői felelőtlenség miatt akkora, hogy hiába akarja, el se jut az érettségiig se?
Miért szükséges görcsösen ragaszkodni ahhoz, hogy mindenki megteheti, hogy továbbtanul? Egyáltalán mi a francnak kéne annyi szénné képzett gyakorlati analfabéta?
"Tovább tanulni" nem azt jelenti, hogy elvégzi valaki a villamosmérnökit aztán még az orvosit is hobbiból, különben a társadalom kitagadottja lesz. Szakmunkásképző, ilyenek...
De az sem kötelező amúgy... csak ne rinyáljunk, hogy 30-35 évesen ott tartunk, hogy a szüleink már kihalóban, mi meg minimálbérért robotolunk a spárban, vagy egy gyárban 8 általánossal, és nem tudunk "megélni" :,(.
Nem kötelező 18 évesen kitalálni az életünket, el lehet költözni otthonról, és folyamatosan építeni a sorsunkat, mert más nem fogja. Illetve igen, mert a szociális juttatások sora elég széles. Ingyen lehet pl szakmád, meg diplomád.
A legtöbb embernek nincs lelkiereje szembenézni azzal, hogy a világ kiszámíthatatlan és igazságtalan, ezért aztán ha valakinek a szerencsétlen sorsáról hallanak, általában őt magát kezdik hibáztatni. Ha elfogadnák, hogy van olyan, hogy az ember mindent megtesz, mégsem jár sikerrel, akkor ugye azt kellene gondolniuk, hogy esetleg ők maguk sem fognak sikerrel járni minden igyekezetük ellenére. A legtöbb ember ezt a gondolatot képtelen feldolgozni, és inkább az áldozatok ellen fordul. Így vannak azokkal is, akik nem tudtak továbbtanulni, az így gondolkodó emberek rögtön azzal reagálnak, hogy "ő maga a hibás".
Holott egy rakás ember olyan környezetből jön, amiben csoda, ha írni-olvasni megtanul egyáltalán, nemhogy egyetemre eljusson.
Utolsó:
Vagyis a mindenki túl nagy általánosítás, és inkább azt kellene mondjuk, az emberek ~90%-ának esélye van a továbbtanulásra?
De ha azt vesszük, aki egyetemre AKAR menni, azt kell mondjuk, hogy igen is meg van rá minden lehetősége.
A kollégium havonta 10.000 Ft amit a szociális ösztöndíjból lehet fedezni(~15.000), nálunk van emellé első félévben tanulmányi ösztöndíj helyettesítés is, ~15.000, ha jól számolom múlt hónapban kijöttem 40.000 forintból, vagyis 10.000-ret kellene előteremtsek(és most még a teljesen átlagos értékekkel számoltam, ha hátrányos helyzetű vagy vagy kiemelkedő a teljesítményed könnyedén kijön a havi 40.000Ft kereset, de hétvégén dolgozhatsz is, sőt 20 óra az egyetem mellett is belefér, tapasztalatból tudom)
Az oktatás a képzési idő másfélszereséig ingyenes, vagyis nekem van 9 félévem elvégezni az egyetemet teljesen ingyen, az félévente ~20 kreditet jelent, ami meg nevetségesen kevés.
74%, amíg burokban éled az életedet, nulla empátiával, addig ne csodálkozz, hogy elképzelésed sincs a világról. De annak örülök, hogy miközben másokat megvetsz, magadról legalább hatalmas véleményed van, és nem vagy rest példaképként állítani magadat a szegényebb sorsú emberek elé.
Nem kell különben hozzá akadémikusnak lenni, hogy az ember átgondolja, ha csakugyan puszta jellemhiba miatt nem jutnak el sokan a felsőoktatásig, akkor miért van az, hogy a felső decilisbe tartozó szülők gyerekeinek java része bejut a felsőoktatásba, az alsó decilisből pedig 1% sem jut be. Esetleg elsősorban mégsem karakter, hanem anyagi és társadalmi helyzet függvénye a továbbtanulás? Érettségi nélküli szülők gyerekei közül eleve érettségit is csak 2-3% szerez ma Magyarországon. A "társadalmi mobilitás" keresőkifejezéssel érdemes próbálkozni.
"szociális ösztöndíjból lehet fedezni"
A kis párnázott életedben nyilván el sem tudod képzelni, hogy százezrek nőnek fel ebben az országban olyan családban, ahol egyik szülő sem ismeri sem a "szociális", sem az "ösztöndíj" szót, és a gyerek sem ismeri meg soha. Na most akinek van képzelőereje - nem hozzád beszélek - az el tudja képzelni, ilyen környezetből milyen eséllyel lesz programozó matematikus a gyerekből.
nem csak gyerekként, hanem felnőttként is lehet tanulni...
de akkora prolinak mint te gondolom magyarázhatja akárki
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!