Milyen konkrét és kivitelezhető megoldás van a bolygónk tulnépesedése ellen?
A túlnépesedés számos más globális probléma (klímaváltozás, biodiverzitás csökkenés, fajkihalási hullám, szociális feszültségek, agresszió, járványok) oka, így ma már a megoldásnak is komplexnek kell lenni, kezelendő a már létrejött bajokat.
Magát a népességrobbanást iskoláztatással, jogi intézkedésekkel, adózási rendszer reformjával lehet megfékezni, de ennek komoly előfeltételei vannak, másrészt egyéb kérdéseket is meg kell közben oldani.
A teljes komplex megoldást egy ökológiai alapokon működő új globális társadalom jelentheti, egységes közigazgatással, egyenlő jogokkal és lehetőségekkel, a mainál sokkal nagyobb együttműködéssel, összehangolt intézkedésekkel. Nyilván ez csak egy fenntartható, környezetbarát, tudásalapú, szolidáris, demokratikus globális információs társadalom lehet.
Legsürgősebb intézkedési javaslataim:
1. Azonnal hatékony lépéseket kell tenni a népességrobbanás megállítására, hatékony és olcsó születésszabályozó módszerek (pl. óvszer) ingyenessé tételével, felvilágosító munkával, az iskolázottság növelésével, gyermektelenségi adókedvezménnyel és gyermekvállalási luxusadók kivetésével.
2. Minden még meglévő természetes vagy természetközeli élőhelyet azonnal szigorú védelem alá kell helyezni, Nemzeti Parkokat kiterjeszteni, a munkát hatékonyabbá tenni. (Ez ugyanis a klímaszabályozás genetikai vésztartaléka)
3. A kiírtott erdők és lecsapolt lápok-mocsarak helyén azonnal megkezdeni az élőhely-rekonstrukciót, klímavédelmi erdőtelepítést őshonos fajokkal. (Ezzel lehet megkötni a legtöbb légköri szenet.)
4. Azonnal beszüntetni a felesleges (és egészségre is gyakran káros) élvezeti cikkek (dohány, kábítószer, kávé, tea, alkoholcélú cukornád) mezőgazdasági termelését és az így felszámolt mezőgazdasági területeken ökológiai feltételek szerinti, környezetkímélő precíziós biogazdálkodást kell kezdeni diverz kultúrákkal, agroforestry-vel.
5. Sürgősen vissza kell állítani a folyók meánderezését, kanyargósságát, széles árterület biztosításával, hogy lassítsuk az édesvizek elvesztését. A hegységekben sürgősen helyre kell állítani az erdőborítottságot, hogy fokozzuk a vízretenciót és ezzel kiegyenlített vízjárást biztosítsunk és megelőzzük az árvizeket.
6. Sürgősen megszázszoroznám az ökológiai tudományos kutatások intenzitását, sok új ökológus-kutató kiképzésével és munkába állításával, esetleg amatőr természetbúvárok főállásba helyezésével, mert rajtuk áll vagy bukik, hogy megértjük-e a létünket biztosító folyamatokat és képesek vagyunk-e alkalmazkodni.
7. Meg kell próbálni csökkenteni a fosszilis energiahordozók felhasználását. Növelni a megújulók - nap, szél, víz, biomassza- arányát. Szigorú energiahatékonysági és takarékossági programok bevezetése is szükséges.
8. Gyorsan csökkenteni kell a globális társadalomban jelenleg egyre fokozódó vagyoni különbségeket (földrajzi értelemben és társadalmi rétegek-osztályok tekintetében is). A szociális esélyegyenlőség hiánya ugyanis háborúkhoz, agresszióhoz, terrorizmushoz, éhséglázadásokhoz, káoszhoz és háborúkhoz vezet különben. Ennek módja a kiemelkedő vagyonok és profitok megadóztatása globálisan egységes módon, az így nyert kormányzati bevételekből pedig iskolákat, kórházakat kell fejleszteni és kiegyenlíteni a kulturális és gazdasági esélyekhez való hozzájutást.
9. A társadalom alkalmazkodóképességének a kulcsa a képzettség, műveltség, átképezhetőség. Meg kell növelni a közoktatás hosszát és elősegíteni a felsőoktatás általánossá válását, ugyanakkor növelni a választható szakok és tárgyak sokféleségét, hiszen a diverzifikáció csökkenti a versenyt és növeli a rugalmasságot. Már a közoktatásban be kell vezetni, hogy sokféle szabadon választható tárgy legyen és radikálisan csökkenteni a kötelező tárgyak számát és órakeretét, hogy növeljük a tanulók motiváltságát és a lehetséges alternatívákat.
10. Mivel a természeti folyamatok globálisak és a gazdaság is globális, a nagy cégek multinacionálisak, így a politika területén is nagyobb globális összefogásra, együttműködésre van szükség (márcsak azért is, hogy a multicégek profitérdekeivel szemben hatékonyan lehessen képviselni a társadalom valós érdekeit). Ennek kulcsa a nemzetközi szervezetek megerősítése, az államok szuverenitása egy részének átruházása a nemzetközi szervezetekre, és előbb utóbb közös világkormány, világparlament, közös közigazgatás, közös jogrend, közös szociálpolitika megteremtése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!