A zenék mennyire képesek befolyásolni az elmét?
Gondolok itt a sötétebb, ridegebb hangulatú, és a pozitív csengésű zenékre egyaránt. Tényleg képesek másodpercek alatt megváltoztatni a hangulatunkat? Ha igen hogyan, miért? Például, hogyan képes egy zene mindenféle vizuális és fizikai élmény nélkül félelmet kelteni az emberben? Linkeket is küldhettek, ahol erről a témáról van szó, de kifejthetitek a saját véleményeteket is, szívesen elolvasom.
Előre is köszönöm a válaszokat!
nagyon!
mindjárt egy példán mutatom meg, csak ki kell keresnem!
Én azt gondolom hogy a zene befolyásolhatja a hangulatunkat és a személyiségünket.
Ha egy olyan zenét hallgatunk ami nyáron slágernek számított és télen újra hallgatjuk, a zene felidézi a nyári emlékeket ezáltal befolyásolva hangulatunkat.
Tehát ha egy ridegebb dalt hallgatunk akkor automatikusan olyan emlékek, érzések jönnek elő és emiatt lehet hogy kicsit rossz lesz a kedvünk.
Nekem az a véleményem, hogy tényleg hatással van a lélekre a zene típusa.
Egy pörgős, vidám zenétől nyilván jobb kedved lesz mint egy lassú, borongós szomorú zenétől.
Vagy itt fel tudom hozni a saját példámat. Én egy időbe nagy rocker voltam. Aztán ez az egész elment a death metal és társai irányába, és emiatt agresszív, depressziós lettem... Mostanában meg teljesen megváltozott az ízlésem, latin zenéket, house remixeket hallgatok és azóta jól érzem magam. Pörgök :D
Ezzel nem azt mondom, hogy a death metal tönkretesz, de rám ilyen hatással volt, és valószínűleg nem én vagyok az egyetlen, ettől függetlenül már várom, hogy a metalosok leugassanak, de nem érdekel. Ettől függetlenül senkinek nem ajánlom azt a stílust..
Vagy még fel tudom hozni példaként, hogy nem véletlenül mondják, hogy a hárfa zene nyugtató/gyógyító hatással bír, és nem véletlenül vannak terápiák amik a különböző zenékre épülnek:)
hallgasd végig ezt a zenét!
http://www.youtube.com/watch?v=Y1st6O1tqII
a végére kb olyan érzésed van, mintha egy birodalmat is letudnál győzni.
na pont ilyen hatása van, ennek az együttesnek.
erről már több cikk is íródott, sajnos a zenéjüket csúnya dolgokra is használták rossz embereke.
olvasd el a cikket.
Pszichológiai könyvekben olvashatsz a zene hatásáról pontosan.
Alapvetően tudatalatti asszociációk, természetazonos ritmusok, agyra/egyéb szervekre ható frekvenciák miatt fejtik ki a hatást.
Egy régi parapszichológiai kísérlet szerint a növények a klasszikus-zenétől jobban nőnek, a heavy-metaltól meg kevésbé jól.
Személy szerint én a MEtallica "Ride theLightning" c. almbumát (ami klasszikus heavy metal) szoktam berakni ha nagyon nem tudok elaludni :D
Egyébként a félelemre való rákérdezésed miatt ajánlom részterületként a szubszonikus frekvenciák, valamint stroboszkóphatás kulcsszavakat további olvasmányként.
Egyszer hallottam egy olyan kísérletről, hogy egerekkel különböző zenét hallgattattak.
10 egérrel klasszikus zenét hallgattattak, ezek egy labirintusból 5 perc alatt kint voltak.
10 egérrel ilyen electro/house zenéket hallgattattak ezek 10 perc alatt kint voltak ugyanabból a labirintusból.
és 10 egérrel heavy metalt hallgattattak, ezek ugyanabban a labirintusban keringtek még 30 perc után is..
Rendben, tegyük fel, hogy ez tényleg így volt. Én mindamellett nem érzem magam egérnek, de hát te tudod.
Amúgy igen, a zene hatással van ránk, viszont nem mindenkire hat ugyanúgy. Van, akit a metál elaltat, van, akit fellelkesít, felpörget, egyesek agresszívakká válnak tőle, másoknak a hallgatása felér egy kínzással.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!