Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan éltek régen a futóhomok...

Hogyan éltek régen a futóhomokkal borított területeken az emberek?

Figyelt kérdés

Ezt a házi feladatot kaptam és ebbe kérnék segítséget mert sehogy sem tudok rákeresni a neten és ha lehetne akkor még ma kellene.

Előre is köszi.


2014. jan. 9. 16:22
 1/5 anonim ***** válasza:
Gyorsan. Biztos nem bámészkodtak és álltak le beszélgetni hosszan. :D (Gondolj bele.)
2014. jan. 9. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez meg milyen tantárgy. Lehet, hogy a tanárod se tudja, azért kérdezi...
2014. jan. 9. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Mindenki elsüllyedt és a homok alatt éltek titokban.
2014. jan. 9. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ajánlott irodalom:


Abe Kóbó: A homok asszonya

2014. jan. 9. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

fogashenger


keretbe foglalt, elálló fogakkal ellátott, igavonó jószággal vontatott vaskos hengertest. Mo.-on a futóhomok megkötésének eszköze. A hasonló szerkezetű szerszám mint rögtörő Ny-Európában a középkor végén tűnt fel, a Kárpát-medencében azonban még a 19. sz. első felében is vontatottan terjedt. Használata majdnem teljesen a nagybirtokra korlátozódott. A homokkötő fogashengert a múlt század közepétől használják a Duna-Tisza közének futóhomokos területén, elsősorban Kiskunhalas és Szeged vidékén. Ilyen irányú használatba vételére valószínűleg helyi találmányként került sor. A szalmával leszórt homokot hengerezték vele. Fogai valósággal „belevarrták” a homokba a szalmát és megkötötték azt. Fogashengerrel különösen az erős böjti szelek ellen védekeztek, amelyek betemették a zsenge vetést vagy elfújták alóla a homokot. Korábban a homokra hintett szalmát hasított körmű állatok (főleg juhok) ráhajtásával tapostatták be. Szeged vidékén szokás volt a szalmás homokot üres vetőgéppel megjáratni, amely hasonló eredményt ért el, mint a fogashenger. A futóhomok megkötésére szórványosan ismert a vetés tüskés ágakkal történő letakarása (Kecskemét).


Tartósabban fennálló települések ott jöttek létre, ahol sárkészítéshez alkalmas földhöz hozzájuthattak. Ebben a tekintetben a legkedvezőtlenebb adottságúak a futóhomokos, lápos, mocsaras területek. Kiterjedtebb laza homokos vidék a Duna–Tisza közének egy része és a Nyírség, de foltszerűen itt is található volt kötöttebb, építésre felhasználható föld.


A 16-17-ik században érkezett meg a népmozgásoknak hála a területre a Kadarka és a balkáni vörösborkultúra. A futóhomok megállítása érdekében pedig maga Mária Terézia rendelkezett szőlőtőkék ültetéséről, no meg az itteni talajon nem jelentett veszélyt az ekkoriban pusztító filoxéra sem, ezért tömegével kezdték el ültetni a szőlőtőkéket


Kiskunság, valamint sok környékbeli település neve a XIII. században betelepedett kunok emlékét őrzi. A pusztán élő családok számára elsősorban az állattenyésztés jelentette a fő megélhetést. A táj jellegének, arculatának megőrzésében ma is fontos szerepet játszik a hagyományos állattartás. Hazánknak mindig is erre a déli vidékére mosolygott rá leginkább a nap, itt volt a legmagasabb a napsütéses órák száma, így a szárazság és a gyakori legeltetés hatására kialakult futóhomok nagymértékben megnehezítette a helybéliek mindennapjait. Annak érdekében, hogy megkössék a futóhomokot, gyümölcsöt, zöldséget, telepítettek, melyek mind a mai napig meghatározzák a vidék arculatát. Így a puszta lakói kialakították Dél-Alföld nevezetes szőlő-és gyümölcskultúráját.


[link]


[link]

2014. jan. 9. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!