Érdekelne pár dolog az emberi elmével és a lélek működésével kapcsolatban pár dolog. El tudnátok magyarázni nekem?
Napok óta már csak ez a téma körül kattog az agyam, és idegesít, hogy nem értem. Egyszerűen buta vagyok ezekhez, ahhoz is, hogy kitaláljam. Szóval pár témával kapcsolatban kellene némi kis "dedós nyelvű" magyarázat, hogy megértsem és tudjam , mi hogy működik és miért van.
Érdekelne, hogy az ember hogy tudja elveszíteni az emlékeit mondjuk egy baleset során? Jó, megsérül egy helyen az agy, oké, de van, akinek visszatérnek az emlékek. Tehát addig valahol vannak.
És hallottam olyanról is, hogy az ember vissza tud olyanra emlékezni, amire nem emlékszik. Tehát megtörtént de alapesetben nem emlékszik rá. Na és akkor jön még a kérdés, hogy miért nem emlékszik? Például egy közösségi oldalon a minap nézegettem az ismerőseimet és találtam egyet akit nem ismerek. Egyáltalán nem emlékeztem rá, se névből sehonnan, de mikor megnéztem az üzeneteket, hosszú oldalakat adott be. Ismerem, csak nem emlékeztem rá.
A következő: állandóan megy valami zene a fejemben és nem tudom "kikapcsolni". Kétlem, hogy rádió lennék, ezért érdekel, hogy miért és hogyan?
Még egy: az álmok. Hogyan és miért álmodik az ember? És mitől függ, hogy mit álmodik? Van az álmoknak jelentőségük? A babonákat félretéve, tehát valami hatás az elmére vagy a testre?
Na és az utolsó témám: hallottam olyanról, hogy az ember bizonyos fokig "ki tudja kapcsolni" az érzelmeit. A fizikait és a lelkit is. Én próbáltam, annyi lett az eredménye, hogy mikor megégetem magam például (gyakran megesik) már nem ordibálok hanem szépen grimaszok nélkül eltűröm. Bár fura is lenne, ha egy 16 éves lány az apjához rohanna sírva, hogy "apuci, bibis lett az ujjacskám".
Na szóval ez az érzelem dolog is nagyon foglalkoztat.
Mikor rossz dolog történt velem, fájt. De úgy lelkien és kicsit fizikain is. Hogy éreztem, de mégsem úgy, mint ha megvágom az ujjam. Hogyan fáj ez az embernek belül? És ha fáj, akkor miért kezdünk ösztönösen sírni? Hogy kapcsolódik a lelki fájdalomhoz a sírás?
Megint annyi minden kavarog a fejemben..
Nagyon hálás lennék nektek, ha el tudnátok nekem ezeket magyarázni. Sajnos a suliban nem ezt tanítják.
Előre köszönöm!
megpróbálom leírni mit gondolok ezekről részben de elég pontatlan és szubjektív lesz.
ezek a dolgok kőkemény pszichológiai dolgok elég nagy irodalma van ilyen témában kutakodj ha ez érdekel.
szóval az emlékezés. ez az emlékezet eltűnés visszatérés dolog szerintem, hogy ha valakit valami trauma ér (megrázkódtatűs sokk pl megölik egy szerettét a szeme láttára de lehet sokkal enyhébb is) akkor ezeket a rossz, vagy kínos emlékeket elzárja mivel ezek csak rontanának a helyzetén, elszomorítaná depresszióba soodorná vagy hasonló.
lehet szervi eredetű is agyrázkódáskor mikor kiesik egy emlékdarab, filmszakadás, ez kapcsolódhat a kómához is.
ez elég ködös téma mivel tudtommal nem ismert pontosan az hogyan raktározza el az agy az emlékeket.(agy azt sem tudi hogyan nyeri valaki azokat vissza)
az hogy te elfelejtettél valamit az az emlékek szelektálása lehet, valószínűleg egy kissé kevésbé fontos dolgot vagy személyt fogsz elfelejteni, vagy egyzserűen nem gondolsz rá csak tudat alatt.
a zene azt nemtudom mi lehet pontosan fülbemászó dallam lehet ami ilyet kivált de hogy arra ilyen saccom sincs.
álmok.hát itt jönne be egy tudat alattinak nevezett dolog egy fraud nevű bácsi által(tudom van több irányzat vélekedés de nagyon felszínesen tudok róla).
a tudatban vannak a mostani közelebbi emlékek a tudat alattiban pedig elfeledett régi-ek amiket nem biztos hogy a tudatiba (vagyis amire tényleg emlékszel és most fel tudod használni) át tudod helyezni. számítógépes hasonlattal a tudat a ram az fut abba mennek az infók és a tudat alattiból a háttértárakból is vehetsz ki emlékeket és rakhatsz oda.de a tudati könnyebben elérhető a tudat alatti pedig nem annyira.
az élmok során pedig ezeknek az emlékeknek az osztéályozása történik hogy mi kerüljön át a tudat alattiba és mi maradjon a tudatban(itt a rövidebb távú memóriában).ez alapján az álmok az emlékek és történések feldolgozása az agy által mivel az agyad alvás közben sem áll le vagyis soha sem, ha megáll az agy akkor fellép az agyhalál és megszűnsz gondolkodni és élni holott a testedet életben lehet tartani gépekkel.az álmoknak akkora jelentősége nincs szeritem mivel az emlékek feldolgozására is szolgál, és az alvás rem alvás mikor a szemgolyó mozog és alfába vagy vagyis ellazulva.ez az állapot pedig amúgy szükséges az életben maradáshoz, alvás nélkül meghalsz ha hosszú ideig nem alszol.
ez az utolsó pedig hogy kikapcsolni az érzelmeket ez inkább érzet lenne szerintem.bizonyos fokig az érzelmek is kontrollálhatóak de a hőérzet jelen esetben enm ez a kategória.ez kicsit biológia is már.
szóval ez az érzékelés valami olyan, hogy vannak a bőröd felületén a bőrsejtek közt különböző érzékelő sejtek sejtcsoportok.ezek ha ézik a hőt jelen esetben, akkor az agynak küldenek jelet hogy ezt érzik.(ez a hőérzet)
erre ezután az agyban kialakul valami válasz hogy mit kell tenni ez esetben pl ha forró dologhoz érsz az agyad ezután azt üzeni az ismaidnak a kezedben hogy mozduljanak el mivel az agyad ösztönösen tudja hogy ha fentmarad ez az állapot sérülni fogsz, magyarul megég az ujjad.ezek a feltételes és feltétlen reflex alapjai pavlov csinlált ilyen kísárleteket pl. ez már fiziológia is azthiszem.
az hogy ezekhez az érzetekhez most fizikai fájdalomhoz te társítasz e teljesen indokolatlan ordítást sírást vagy egyeben az a te dolgod, bár nagy károsodás esetén gondolom ez segítségkérő és figyelemfelkeltő is hogy ordítasz.ennyit a fizikairól.
ez volt amit te fizikai érzelemként írtál le ami fiziológiai érzet szerintem.
a lelki érzelmek azok szintén a pszichológia körébe tartoznak inkább, ezekről alacsony szociális részvételem miatt kissé kevésbé vagyok tájékozott.
szóval vannak érzések ezek lehetnek negatívak pozitívak és ezek lehetnek mindenféle kölcsönhatásban is egymással.
ezek felgyülemlenek olykor ha a haragot dühöt magadban tartod előbb utóbb agresszívan fog kitörni,gondolom ez van a többivel is a szomorúsággal, vagy nagyfokú örömmel amik katartikusan sírásban törhetnek ki.
bár a sírás konkrétan eléggé egyén függőek mint az érzelmek. a fentebb említett fizikai dolgok sokkal megfoghatóbbak szerintem.
az hogy ösztönösen sírni kezdünk ez nem feltétlenül igaz, ez is sok minden befolyásolhatja, mit tanultál a környezetedben a szüleidtől, mik az elvárások rád nézve hogy mikor milyen helyzetben hogy mutathatod ki az érzelmeidet, és még számtalan tényező.
ez a lelki dolog szerintem kissé összetettebb mint a többiek és sokkal szerteágazóbb is, mivel a fiziológia szinte mindenkinél hasonló módon múködik a lélek pedig kissé bonyolultabban vagy máshogy.
de fraud szerint nagyon sok múlik a szülőkön és azon hogy mit tanultál tőlük és hogyan.
egyenlőre ennyi.
sok sületlen badarságot összehordtam, szóval a pszichológia, fiziológia, biológia témaköröknek nézz utána inkább ha ezek érdekelnek, mivel amit most írtam eléggé tudománytalan és elnagyolt és túl szubjektív, és pontatlan.
szóval ez alapján olvass tanulj járj utána a dolgoknak és ne vegyél mindent készpénznek főleg az interneten, így ezt is kezeld kellően óvatosan és szkeptikusan.
Köszönöm a választ!
Azért nagyjából megértettem, mit akartál írni, és most már legalább azt is tudom, hogy hogy kezdjek a téma után kutatni, miket keressek.
Előző jól kötülírta a témát, én csak néhány szót szólnék hozzá az általad preferált dedós nyelven.
Emlékek elvesztése, vagy természetes felejtés: Úgy képzeld el, mint egy ládikát, amiben a kincseidet tartod. Ha nagy trauma ér, megsérül a lakat, és egyszerűen nem férsz hozzá az eldugott kincseidhez. Természetes felejtés: amikor egy kincsedet régen nem vetted a kezedbe, pedig naponta turkálsz a ládikódban, értelemszerűen idővel a ládika legaljára kerül, befedi sok más. Aztán történik valami, összerázódik a ládika tartalma, és felszínre kerülnek a rég elfeledett kincseid.
Zene a fejedben. Általában egy kora reggel hallott melódia (amire akkor talán fel sem figyelsz) szokott a fejünkben zsongami egész nap.
Álmok: Az álmok a múltban átélt, olvasott, hallott, filmen látott, esetleg elképzelt események egyvelege. Mintha videoklipeket játszanál véletlenszerű sorrendben.
Érzelmek kikapcsolása: sok gyakorlással, medtálással el lehet érni bizpnyos szintig, de erről nem tudok közelebbit. (Vagyis tudok, de az csak az én hipotézisem.)
Fájdalom: Az agy jelzése, hogy veszélyben vagy, menekülj. Ha valamid megsérül, az ingerületátvivő receptorok üzenetet küldenek az agyba, hogy valami nem kerek. Az agy válaszüzenetet küld, amit annál kevésbé tudsz figyelmen kívül hagyni, minél súlyosabb a sérülésed. Ha a lelked sérül, nagy bánat, vagy megrázkódtatás ér, akkor is üzenet érkezik az agyba, hogy valami nem kerek. Az agy küldi is a válaszüzenetet (a fájdalmat), mivel azonban a lélek egy megfoghatatlan valami, az agy sem tudja konkrét helyre küldeni a fájdalmat. Ezért csak azt érzed, hogy fáj, de hogy hol, azt nem tudod behatárolni.
Konyhanyelven kb így néz ki a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!