Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mivel magyarázható ez a...

Mivel magyarázható ez a statisztika?

Figyelt kérdés

1000 embernek vizsgáltam a naivitását, hiszékenységét egyetemi szakdolgozat kapcsán.

Megkérdeztem ezer embert hogy hisznek-e Istenben, különböző babonákban (pl lencse újévkor a gazdaságért, törött tükör=7 év balszerencse)/spirituális dolgokban, illetve egy adott ai videó és képek (táncoló macskák, sérült robotlábú katonák akiknek senki se gratulál, nagymama aki horgolt egy élethű Minnie egeret, kislány aki karfioltortát sütött a 101 éves nagymamájának) valódiak-e.

1000 embernél kizárható a véletlen egybeesés, bár először arra gyanakodtam.


Idős (65 feletti) és alacsonyabb iskolát végzett embereknél kiugróan magas volt (90% feletti) mindháromra az igen válasz. Azonban jellemzően akik felismerték hogy az ai képek és videó nem igaziak, a spirituális dolgokban/babonákban és Istenben se hittek.


Mi okozhatja azt hogy elenyészően kevesen voltak olyanok akik egyikben hittek, de a másik kettőben nem, esetleg kettőben igen és a harmadikban nem?



ma 15:01
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

A vallás társadalmi és kultúrális szerepe nem releváns jelen kontextusban.


Ahogy a húsvéti nyuszinak és a télapónak se.

ma 16:22
 12/14 anonim ***** válasza:
Hogyne lenne az, amikor azon elmélkedsz, hogy paranoid skizofrént és a vallásos embert miért nem kezeli ugyanúgy a társadalom?
ma 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
Bakker istenben a legtobben akkor hisznek amikor eletveszélybe kerulnek. Pl piloták is jaj istenem segits meg ilyenek az utolsó felvételeken. Addig meg ateistának vallja magát a legtobb.
ma 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem egyértelmű, hogy az emberek ugyanarra gondolnak-e, amikor azt mondják, hogy hisznek valamiben. A babonák tipikusan ilyenek. Szerintem vannak emberek, akik reflexből rávágják, hogy lencsét kell enni, akár minden évben esznek is lencsét, de igazából ők sem hiszik el. Ez egyfajta játékos, alacsony kockázatú "színlelés, amitől kicsit színesebb az élet. Vagy csak szimplán megszokás, de akkor sincs mögötte valódi hit.


Azzal is óvatos lennék, hogy milyen kapcsolat van az értelem és a vallásosság között. Az emberek döntő többsége nem racionális és tanulás útján dönti el, hogy van-e isten. Bár én magam is ateista vagyok, szerintem a legtöbb ateista borzalmasan rosszul érvel a nézetei mellett. Sokaknak ez egy hasonló beidegződés, mint másoknak a teizmus.


A húsvéti nyúl pedig szerintem azért más kategória, mert abban senki sem hisz, tehát mindenki magától értetődőnek veszi, hogy nincs. Nincs rá minta, hogy egyáltalán "lehessen" hinni benne.

ma 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!