Értelmiséginek számít-e az az ember, akinek nincsen diplomája, csak érettségi+technikusi, de szellemi munkát végez (vállalkozó)?
Nekem is technikusi végzettségem van, két idegen nyelvet beszélek, szellemi munkát végeztem alkalmazottként és vállalkozóként is. Nem tartom magam értelmiséginek, de ez nem zavar.
N
"A jozan paraszti esz minden fiplomansl tobbet er."
Ez pont olyasmi, amit olyasvalaki mondana, akinek semmi mása nincs a józan paraszti eszén túl... :) :) :) :) :)
(Kedvesen megelőlegeztem neked, hogy a "fiplomansl" alatt diplomát értettel...)
"nem ismeri a munkahely szagát, a kollégák irigységét, hanem mondhatni szabadúszó...persze adót fizet a tiszteletdíjakból, de mem dolgozik fizetésért, megalázó munkabérért.."
2. kommentelo vagyok, erre reagalnek: azzal a resszel egyetertek, hogy sok magas kvalifikaltsagu munkahelyen sokkal normalisabbak a kollegak is egymassal. En akkor tapasztaltam mrg a munka "mas" vilagat, amikor kicsusztam az egyetemrol es elmentem par evre dolgozni sima erettsegis irodai munkaba. Az egyebkent nagy hajtoerot adott, hogy folytassam ujra az egyetemet... egyetemi gyakorlatokom egesz mas erzesem van a leendo munkahelyem szempontjabol. Bar itt is vannak pletykas, rosszindulatu alakok, de sokkal kormonfontabbak, viszont te is jol el tudsz toluk zarkozni, ha figyelsz a jelekre es nem bizol mev bennuk.
Masreszt az is ertelmisegive tesz valakit, hogy tajekozott a nagyvilagban. En gyermekkorom ota mindenfele temakorben igyekszem elmerulni (kiveve sport, az nem az en vilagom). Kulturalis es helyesirasi nivoja is van egy ertelmiseginek, igy most restellem is magam kisse, hogy itt ilyen pongyolan es ekezetek nelkul irok. Akinek nem tetszik, az viszont ne olvassa el...
"Az értelmiség egy társadalmi réteg. Az értelmiségi általános értelemben szellemi pályán dolgozó embert jelent.
Az értelmiség sajátosságai
„Sajátosságai: magas (felsőfokú) iskolai végzettsége van; hivatásszerűen és rendszeresen részt vesz a társadalom (állam, gazdaság) irányításában és szervezésében; az információs anyag birtokában és annak mobilizálásával biztosítja a termelés műszaki-technikai fejlődését; a korábbi társadalmak által felhalmozott szellemi értékeket közvetíti; a tudomány, a művészetek stb. területein önálló alkotótevékenységet fejt ki, új értékeket hoz létre. - Az értelmiség tevékenységében különösen fontos tényező a szakmai és a hatalmi elem aránya és viszonya.”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!