Mi határozza meg az intelligenciát?
Nem ugyanarról a szintről kezdik, és közben sem ugyanúgy haladnak.
Akinek nyugalom van otthon és foglalkoznak vele, annak jobbak az esélyei, mint annak, akinél állandó a veszekedés, verik, stb.
Hogy kezdenék ugyan arról a szintről?
Te vagy az élő példa kérdező,hogy ennyit nem tudsz és a gondolkodásod sem az igazi,míg más egy ilyen kérdést fel sem tenne,mert tudja a választ.
Az intelligencia NEM tudás (csak a tudás megszerzésének lehetősége), NEM okosság, hanem elemi feltétele annak, hogy "okos" lehess. Legelemibb szinten intelligencia az alkalmazkodó-képesség (ezért van az állatoknak is bizonyos intelligenciája), hogy észre vedd a környezeted adottságait, hogy tudjál abba beilleszkedni, hogy képes legyél figyelni, kérdezni, kíváncsiskodni ...
Ebben sem mindenki pontosan egyforma, már születésünkkor sem. És onnan kezdve a család, a környezet, a világ minden jelensége alakítja, fejleszti, formálja minden gyerek intelligenciáját.
Amit az iskolai értékelés mutat, az már sokkal több, mint az eredeti intelligencia: szorgalom, kitartás, a gyerek személyisége, AKARATA, a család, a pedagógusok jó működése és a teljes környezet együttes hatásának eredménye. (És mivel ezek változnak, azért változhat egy ember "okossága": megáll, visszaesik, lendületbe jön, szárnyal. ) Így lehet az általánosban gyenge tanulóból később akár agysebész is... Nem a született adottságai változtak, hanem az összes külső-belső hatások.
Van persze fizikai, agyi vonatkozása, szinapszisok jó működése, mindenféle beláthatatlan kapcsolatmintázatok praktikus felépítése, és az összefüggéseik, "áthallásaik" használható sebességű, eközben használható mélységben működő szövevénye, ami természetesen beláthatatlan, inkább csak az AI, pontosabban a neurális hálózat algoritmusok működésének legalább egy nagy vonalakban megértése segít átlátni, mennyire fontos lehet ez. A teszt azt méri, hogy szokatlan mintázatokból álló szokatlan problémák megoldásában mennyire vagy gyors, és ezt növekvő összetettséggel méri, tehát egész jól beáll a pontszám, amikor letelik az idő. De vegyük észre, egy figyelemzavaros vagy egy alakzatfelismerési zavarokkal küzdő már nem ideális körülmények közt küzd az óra és a bődületesen haszontalannak tűnő feladatok ellen, és hasonló a kipihentség-fáradtság viszonya is, alul/jóltápláltságot, esetleges fájdalmakat, vagy épp drog mikrodózisozást meg már ne is keverjünk ide inkább! :) Szóval egy kicsit mindig hajít a teszt, és te se vagy mindig ugyanúgy készen a fölé görnyedésre.
Az, hogy mennyire találsz az utadra az életben, nem feltétlenül intelligencia kérdése. Számtalan példát látni domináns és unintelligens emberekkel cégvezetésben, esetleg tulajdonosként is, és rengeteg kontraszelektált pernahajder pakol zsebre havi milliókat egy kis színjátékért full szem előtt, a közéletben is, és még sokkal több valahol, amiről nem fontos mindenkinek tudnia. Elég akkora intellektus, hogy tudd, kivel pacsizz és kit kerülj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!