Akik itt a gyakoris kommentekben olyan szavakat használnak, mint pl. albi, főni, jogi, azok a valóságban is így beszélnek?
Főzi=főzelék, jogi=joghurt, fagyó=fagyasztó, albi=albérlet, főni=főnök, progi=program stb.
Egész komolynak tűnő válaszokban egy pillanat alatt le tudja lombozni az embert egy ilyen hirtelen jött becéző szó, mintha valami gyermekkorban megragadt, felnőni nem akaró ember lenne az illető.
Ti éreztek különbséget, hogy például egyes szavaknál elfogadottabb ez a becézés (Megyek a Mekibe. Mi volt a suliban?), míg másoknál gyerekesnek hangzik (együtt progizunk, megmelegítem a főzimet)? Melyik az, amit ti gáznak tartatok, és miket használtok?
Van aki így beszél az életben. Ezek annyira engem nem zavarnak (legfeljebb nem társítok túl nagy iq-t az illetőhöz), az olyanok már sokkal jobban, amikor kijagyják az ly -t a milyen-ben. Pl. Mien színű? Ááááááá 😀
Meg amikor hallom a 12 év körüli fiút a játszótéren, mondja a másiknak: gyere már, bro (brother).
Buszon 14 év körüli "nagyfiúk": minden második mondat végén g€ci..🤔 hát marhára menő 😀
Van amiket én is használok a felsorolásból, de nem érzem infantilisnek a többi használatát sem, másoktól hallva sem.
Ismerek egy orvost, aki szerintem az átlag ember küszöbét is megütné ebben, először az enyémet is, aztán megszoktam (csücsül, törcsi, tabi, fecsi stb.), de abszolút érződik ezek mellett is, hogy egy intelligens, nagy tudású szakember, úgyhogy az utóbbi szerint is kezelem.
Nem feltétlenül beszélnek így.
Én például elég sokat olvasok és válaszolok is a gyermekvállalás témában, ott teljesen elfogadott szerintem egy csomó rövidített alak (ovuláció->ovu, menstruáció->mensi, progeszteron->progi stb.). Eleinte nekem is fura volt, de egy idő után átveszi az ember a többség szóhasználatát, és még ésszerű oka is lehet.
Az életben a mensi szót én mondjuk vérzésnek mondom, vagy simán csak azt, hogy megjön, de ezek ebben a speciális környezetben félrevezetőek lehetnek (vérezni ugye nem csak menstruáció miatt lehet).
De az általad említett jogi, főni stb. szót le sem írnám, ebben igazad van :) Főleg amiatt, mert az eredeti szavak sem olyan hosszúak, hogy becézni kelljen, nekem főleg ezért kelt idétlen hatást.
Az albi viszont nekem a sulival van egy szinten, azt használom élőszóban is.
A fagyó meg a főzi határeset, azokat talán nem használom, de lehet más fura becézést igen...
Persze, simán van, aki így beszél. Főzi, husi, ubi, pari, koviubi, pöri, szendó, "bubis" víz, törcsi, na ezeket utálom, de a főni a legrosszabb, mert az ráadásul olyan prolis... De egy csomó nem zavar, pl albi, koli, meki, fagyi, csoki, zsepi, ovi, bölcsi, kocsi, egy csomó szó van, amit szinte mindenki "becézve" használ, csak megszoktuk.
(A fagyó az inkább tájszólás, nem becézés. Van, ahol úgy mondják.)
Az 50%-uk laza, szórakoztató ember aki nem veszi annyira komolyan a dolgokat, ez még nem feltétlenül jelenti azt hogy infantilis, primitív a viselkedése.
Valaki rákontrázik és mókából használ ilyen szavakat mert szereti egy "kicsit" gyereknek érezni magát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!