Budapesten élők! A lakhatást, és a rezsit NEM számítva, mennyit költötök csak az alap életbenmaradásért?
Tehát:
kaja, higiénia, bérlet, meg mondjuk ruházkodás (Pepco vagy Háda áron)
Mennyiben van nektek?
Nemeteket írjátok légyszi!
Nagyjából egészségtudatos étkezés csak magamra 60-ezren belül meglenne, a bérlet 10-E alatt van, a többire nem költök állandóan. Étkezésben valójában párom miatt kicsit többet költök, mert saját étrend miatt főképpen én intézem. De 90-ezren belül bőven megvan minden.
35/F
Kaja + tisztálkodás: 55.000 körül/fő.
Bérlet: kerületen belül mozgok 98%-ban, itt van helyben minden, nem veszek bérletet (ezzel sokat sprórolok, évi 100-110 ezret), egy 10-es gyűjtő kitart egy évig. Akkor kb. 333 Ft/hó.
Autó nincs, így az ezzel járó fenntartási és egyéb költségek: 0 Ft.
Telefon: Alig használom, családtagokat ingyen hívok. 3.000 Ft-os feltöltés/év. 250 Ft/hó.
TB: saját magam után fizetem, 11.300 Ft/hó.
Gyógyszer: van pár állandó gyógyszerem vérnyomásra, meg szívritmus szabályozó stb. Kb. 2.500-3.000 Ft/hó.
Szórakozás: átlag 5-10.000 Ft/hó, néha egy-egy mozi vagy egy-két könyv, ritkábban egy-egy étterem. (Ezt vissza tudnám fogni közel nullára, de akkor az már nem élet, hanem csak vegetálás, ha már ezt sem engedem meg magamnak.)
Ruha: van elég ruhám, így nagyobb ruhavásárlások már nincsenek, mert meg van mindenem, ezért csak néha egy-egy pólót, gatyát, zoknit veszek általában, pár évente egy-egy cipőt vagy nadrágot a ruhatáramba kiegészítésképpen. Legyen mondjuk 5.000 Ft/hó.
"Káros szenvedélyekre": 0 Ft, nem dohányzom, nem iszom alkoholt, nem kávézok (bár ez nem káros), nem drogozom, nem kell költsek semmi ilyesmire.
Sport, mozgás: ingyen a szabadban. 0 Ft.
Születésnapok, névnapok, évfordulók, egyéb események: szinte minden második hónapra esik egy szülinap vagy névnap a családban valakinek. Ez plusz 20-30.000 Ft/minden második hó. Vagyis 10-15.000 Ft/hó. Ezt az összeget nem közvetlenül magamra költöm, nem "rendszeres havi kiadás", csak eseti kiadás, de kalkulálni kell vele minden hónapban.
Plusz az egyéb alkalomszerű kiadások: nyaralás vagy kirándulás évente kétszer, belföldön vagy környező országokban 5-10 nap, mikor hogy.
Vagy alkalomszerű kiadás egy mosógépcsere, hűtőcsere, esetleg ha vízszerelőt vagy villanyszerelőt kell hívni, ha valami meghibásodik, mert mindig tönkremegy valami, stb. Ezek ugye csak alkalomszerű kiadások, nem épülnek be havi szinten a fenntartási vagy fennmaradási költségekbe, de egyszerre kell rá nagyobb összeg, ha valami tönkremegy, pl. mosógépre vagy hűtőre egy százas-százhúsz, akkor az havi szintre lebontva 10 körül van. Vagy a nyaralás havi szintre lebontva 20 körül. Sok ilyen rejtett kiadás van, ami nem rendszeres havi kiadás, de mégis havonta félre kell tenni rá, mert amikor egyszerre kell kifizetni nagyobb összeget, akkor elviszi a kasszából az addigi megtakarításokat. A tanévkezdés is ilyen lehet, akinek van gyereke. (Nekem nincs.) Vagy a gyermekvállalás, gyereknevelés, az is folyamatos kiadás.
Szóval amit minden hónapban rendszeresen csak magamra költök, az olyan 80-85-90.000 Ft körül mozog, de akkor ez csak a vegetálás szintje, nincs benne se egy szülinapi ajándék, se egy évforduló megünneplése, se egy kirándulás, nyaralás, se egy villanyszerelő, ha valami közbejön és ki kell hívni a szakembert, se egy háztartásigép csere, ha valami elromlik, se semmi. Ha ezekkel a plusz kiadásokkal is számolni akarok, hogy ne érjen váratlan meglepetésként és teljesen felkészületlenül a dolog, akkor bőven 100 fölött vagyok. Akkor simán lehet 150-nel vagy akár 200-zal is számolni.
És akkor még nincs benne a rezsi. Mondjuk az nálunk nem sok, 45.000 Ft/hó, felezzük, mert ketten vagyunk rá.
F.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!