Egyes emberek miért gyűlölik a filozófiát, mások pedig miért tartják egy felesleges, haszontalan humbugnak?
Azért, mert valaki nem ért hozzá, még nem kell gyűlölni, meg haszontalannak nevezni... Én például egyáltalán nem értek egy csomó sporthoz, mégsem tartom őket feleslegesnek vagy őrültségnek.
Én sokat foglalkoztam filozófiával, szerintem már egy kicsit mondhatom magam filozófusnak is. Ha a szó szó szerinti görög jelentését veszem alapul, akkor mindenképp.
Van a környezetemben is egy illető, aki szerint a filozófia teljesen felesleges, őrültség. De nagyobb koponyák közül Hawking is így gondolta. De itt, a Gyakor Kérdéseken is vannak ilyen hangok: https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb.. .
A gond pusztán annyi, hogy minden létező tudományág, nézetrendszer stb. a filozófiának köszönheti a létezését. Még a matematika is, aminek nincs szüksége segédtudományokra. Még soha nem találkoztam olyan emberrel, aki azt mondta volna, hogy a filozófia őrültség/felesleges, aki amúgy hosszasabban foglalkozott volna vele, vagy személyesen lett volna hozzá érzéke. Egy filozófus nyilván nem mondja őrültségnek a saját tudományterületét, az ok, ugyanakkor olyanokkal sem találkoztam, aki nem filozófus, ugyanakkor foglalkozott ezzel a tudományterülettel és ilyet állított volna. Hangsúlyozom, hogy nem az adott ember intelligenciájával vagy komplex műveltségével vannak fenntartásaim (persze biztos vannak egyszerűen csak műveletlen emberek is, akik nem értenek semmihez sem és emiatt támadják a filozófiát is), hanem pusztán a filozófia terén szerzett ismeretei kapcsán. Lehet valaki mondjuk remek biológus úgy, hogy a filozófiához fingja sincsen. Ezzel nincs is semmi baj, nem érthetünk mindenhez, ugyanakkor ebben az esetben ne nevezze hülyeségnek, értelmetlenségnek, ne szidja néha fröcsögősen, mivel nem ért hozzá.
Mondom ezt úgy, hogy jelenleg matematikával, történettudománnyal, filozófiával és bizonyos természettudományokkal foglalkozom.
Mit gondoltok? Miért vannak emberek, akiknek ennyire herótja van a filozófiától?
Én például a pszichológiát nem csípem, valahogy viszolygást vált ki belőlem néhány modern pszichológiai, különösen freudista mű, de ettől még nem támadom habzó szájjal és nem nevezem áltudománynak. Elismerem a létjogosultságát, meg hogy vannak nagy koponyák a pszichológia terén (még a freudisták között is), de ettől függetlenül engem nem fog meg, nem akarok vele foglalkozni. Ez szerintem teljesen korrekt.
"Azért, mert valaki nem ért hozzá, még nem kell gyűlölni, meg haszontalannak nevezni"
Mit jelent itt, hogy nem kell? Ez a te belső önszabályozásod. Ettől függetlenül vannak, akiknek semmi kedve hozzá, mégis bele lettek "kényszerítve", és nem akarták. Egy átlagos ember pedig általában elég negatívan reagál ezekre, nem építkezik belőle és formálja magát, hanem inkább taszítja.
Én teljesen megértem azt, aki utál barmit.
Én azt gondolom, hogy akik így kijelentik, hogy gyűlölik, inkább frusztrálónak érzik, mert nincs érzelmi intelligemciájuk, vagy nagyon alacsony. Ez egy mélyebb, összetettebb gondolkodás, rengeteg ember nem tud hozzászólni sem, mert butának hiszi magát, hogy mély elemzésekbe kezdjen. Belül pedig frusztrálja. Persze ezt sosem vallaná be, inkább elkezdi utálni. Az a könnyebbik út.
A másik meglátásom, amit már itt is írtak előttem, az a gazdaság sajnos. Nem termelő a filozófia abban a világban, amit az mai ember maga köré már jócskán eltorzított. A csinálásnak van haszna, nem a gondolkodásnak. Mit gondolsz, a munkahelyeken miért nem lehet szinte egymáshoz nem szólni még akkor sem, ha el van végezve a munka, hanem akkor keresni kell valami takarítanivalót? (Nem minden munkahely ilyen persze)
Azért, hogy el ne kezdjen a mai modern rabszolga, biorobot filozofálni, gondolkozni az üres járatban. Mert rájönne, hogy nagyon nem jók a dolgok.
"Én teljesen megértem azt, aki utál barmit"
Ez a mondat tök érdekes. Lehet rajta filozofálni.
Azt ugye tudod, hogy az utálat, mint érzés több mélyebben lévő dologra világít rá?
A filozófia nem egy olyan dolog, amire rá lehet tenni a gyűlöletet, ugyanis nem fogható meg, nincs ráhatásod. Utálhatod, ha pirosra vált a lámpa, miközben sietsz, de arra sincs ráhatásod. Utálhatod, ha esik az eső, de arra sincs.
Ha utálod a piros színt, arra lehet ráhatásod, hogy elkerülöd a piros dolgokat. De attól még vannak. Ha utálod a paradicsomos káposztát, nem főzöl magadnak, de attól még vannak emberek, akik szeretik. Tehát hiába utálod, létezik.
Inkább az a gond, hogy az emberek a bennük lévő haragot, utálatot, gyűlöletet nem tudják integrálni, nem tudják, hogy valójában kinek is szól.
Inkább legyártanak egy narratívát, ezzel magukat felmentik, és kivetítik másra a haragot. Van, aki a melegekre, van, aki a politikára, van, aki már nagyon mélyen van, azok konkrét személyekre.
De nagy ívben elkerülik a saját belső munkájukat. Mert az egy iszonyúan nehéz, hosszú út, tele rengeteg mocsokkal a lelkükben.
#15.
Nem azzal van a baj, ha valaki nem szereti vagy nem ért hozzá, hanem azzal, ha emiatt azt mondja, hogy amúgy áltudomány, semmi értelme.
Arra jó, hogyha Kant, Schopenhauer, Derrida, stb. tanai nem is érdekelnek, de legalább a gondolkodásmódját az embernek csiszolja, amit sokan nem vesznek észre, így nem is értékelik.
A mélyebb összefüggéseit meg nem is fogják sokan megérteni, mert elvont.
Szerintem azért, mert a filozófiában szinte a végtelen bonyolult dolgokig mehetünk. A legtöbb ember pedig nem szereti a végtelenül bonyolult dolgokat.
De lényegében tök mind egy ki mit mond róla, létező jelenség. Ugy úgy ahogy sok minden más is, de még is mindenki csak azzal foglalkozik, ami érdekli, hisz vagy pedig jo benne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!