Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Egyes emberek miért gyűlölik...

Egyes emberek miért gyűlölik a filozófiát, mások pedig miért tartják egy felesleges, haszontalan humbugnak?

Figyelt kérdés

Azért, mert valaki nem ért hozzá, még nem kell gyűlölni, meg haszontalannak nevezni... Én például egyáltalán nem értek egy csomó sporthoz, mégsem tartom őket feleslegesnek vagy őrültségnek.


Én sokat foglalkoztam filozófiával, szerintem már egy kicsit mondhatom magam filozófusnak is. Ha a szó szó szerinti görög jelentését veszem alapul, akkor mindenképp.


Van a környezetemben is egy illető, aki szerint a filozófia teljesen felesleges, őrültség. De nagyobb koponyák közül Hawking is így gondolta. De itt, a Gyakor Kérdéseken is vannak ilyen hangok: https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb.. .


A gond pusztán annyi, hogy minden létező tudományág, nézetrendszer stb. a filozófiának köszönheti a létezését. Még a matematika is, aminek nincs szüksége segédtudományokra. Még soha nem találkoztam olyan emberrel, aki azt mondta volna, hogy a filozófia őrültség/felesleges, aki amúgy hosszasabban foglalkozott volna vele, vagy személyesen lett volna hozzá érzéke. Egy filozófus nyilván nem mondja őrültségnek a saját tudományterületét, az ok, ugyanakkor olyanokkal sem találkoztam, aki nem filozófus, ugyanakkor foglalkozott ezzel a tudományterülettel és ilyet állított volna. Hangsúlyozom, hogy nem az adott ember intelligenciájával vagy komplex műveltségével vannak fenntartásaim (persze biztos vannak egyszerűen csak műveletlen emberek is, akik nem értenek semmihez sem és emiatt támadják a filozófiát is), hanem pusztán a filozófia terén szerzett ismeretei kapcsán. Lehet valaki mondjuk remek biológus úgy, hogy a filozófiához fingja sincsen. Ezzel nincs is semmi baj, nem érthetünk mindenhez, ugyanakkor ebben az esetben ne nevezze hülyeségnek, értelmetlenségnek, ne szidja néha fröcsögősen, mivel nem ért hozzá.


Mondom ezt úgy, hogy jelenleg matematikával, történettudománnyal, filozófiával és bizonyos természettudományokkal foglalkozom.


Mit gondoltok? Miért vannak emberek, akiknek ennyire herótja van a filozófiától?


Én például a pszichológiát nem csípem, valahogy viszolygást vált ki belőlem néhány modern pszichológiai, különösen freudista mű, de ettől még nem támadom habzó szájjal és nem nevezem áltudománynak. Elismerem a létjogosultságát, meg hogy vannak nagy koponyák a pszichológia terén (még a freudisták között is), de ettől függetlenül engem nem fog meg, nem akarok vele foglalkozni. Ez szerintem teljesen korrekt.



júl. 7. 23:22
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
Ja, és nem gondolom úgy, hogy az általam kedvelt tudományterületekben való jártasságom feljogosít engem arra, hogy pszichológiai szakterületeken fogalmazzak meg véleményt. Egyszerűen nincs elég kompetenciám ehhez.
júl. 7. 23:24
 2/19 anonim ***** válasza:
64%
Volt pár filozófiás tárgyam, szóval nem mondanám azt, hogy nem értem a dolgot. De ettől még gyűlölöm meg hülyeségnek tartom. Nem érdekel a magyarázat, semmi sem változtatja meg a véleményem róla. 🤷🏼‍♀️
júl. 7. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

Fél évet tanultam, de engem sem igazán fogott meg, nem különösebben érdekel. Inkább reál beállítottságú vagyok, viszont például a történelem érdekel, szeretem, főleg a XX-XXI. század történelme, ami a mai világunkra is közvetlenebbül kihat.


A filozófia azért lehet haszontalan tudomány, szakterület, mivel a gazdaságban nem hasznosul, alig növeli a GDP-t, kicsi rá a kereslet, nehéz belőle megélni. Inkább hobbinak jó, mint karriernek. Szerintem a politológia, szociológia, teológia is ilyen hasonló humán elméleti tudomány, de akár az általad felvetett, nem kedvelt pszichológia is sok szempontból hasonló helyzetben van.

júl. 7. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

A filozófia olyan alapvető kérdésekkel foglalkozik, amelyekre nem tudnánk választ találni filozófia nélkül.


#3.

Ugye tudod, hogy a felvilágosodás korában kb. az összes nagy matematikus és fizikus filozófus is volt? Leibniz, Pascal, Descartes stb. stb.


#2.

Nekem is volt pár pszichológiás tárgyam, ettől függetlenül halvány lila gőzöm nincs róla. Nem foglalkoztál vele, kényszerből fel kellett venned pár tárgyat, amit amúgy is lesz@rtál, szóval igen valószínű, hogy neked sincs gőzöd a filozófiáról.

júl. 8. 00:39
 5/19 A kérdező kommentje:

#3.

Ennyi erővel a nyelvészet és az irodalomtudomány sem túlságosan hasznos tudomány, max. ha fordítani kell. Kb. semelyik tudomány nem hasznosul a GPD-ben leszámítva a mérnöki tudományokat, a pedagógiát, a jogot stb. Elméleti fizika sem növeli túlságosan a GDP-t.


Azzal semmi baj nincs, ha nem érdekel, de azzal már nagyon sok, ha olyan vagy, mint az 1. válaszoló.

júl. 8. 00:42
 6/19 A kérdező kommentje:

#2.

Az meg különösen unszimpatikus, amikor valaki kikiáltja magát valaminek a szakértőjének úgy, hogy "volt pár tárgya" a témakörben. Ennyi erővel minden érettségivel/diplomával rendelkező ember ért a fizikához, matematikához, nyelvészethez, irodalomtudományhoz, történettudományhoz, biológiához, kémiához, a művészetekhez, a sportokhoz stb., mert mindenkinek voltak ilyen tárgyai a köz- és felsőoktatásban eltöltött évei alatt.

júl. 8. 00:46
 7/19 anonim ***** válasza:
84%

Uhh, de nagyon magadra vetted a dolgot.


Én nem mondtam, hogy szakértője vagyok, de talán hozzá tudok szólni azért a témához.

júl. 8. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

#7.

De, azt állítottad, hogy érted a filozófiát.


Én sem értem mindig, pedig én intenzíven foglalkozok vele, tanultam stb. A talán szót sem írtad bele az első kommentedbe.

júl. 8. 00:59
 9/19 A kérdező kommentje:

#7.

Mihez? Politikafilozófiához, vallásfilozófiához, tudományfilozófiához, társadalomfilozófiához, matematikai filozófiához, metafizikához, filozófiai logikához, etikához, episztemológiához stb.? Van egypár ága... Kezdetben a többi tudomány is valamelyik ága volt, csak végül kellően eltávolodtak tőle ahhoz, hogy külön tudománynak tekintsük őket, bár néha még a mai napig visszanyúlnak a gyökereikig (lásd: matematika, elméleti fizika vagy történettudomány).

júl. 8. 01:02
 10/19 anonim ***** válasza:
24%

Pont azért, mert nem tudják, miről szól, és miért jó. És lehet, hogy nem is jó körülmények között találkoztak vele, és nem jó élmény társul hozzá.


Ők csak annyit látnak, valaki nem csinál semmit, csak agyal, de nem cselekszik. Nem látják az összefüggést, hogy minden cselekvés minőségét meghatározza a gondolkodásmód, ezáltal az eredményt is.


"De ettől még gyűlölöm meg hülyeségnek tartom. Nem érdekel a magyarázat, semmi sem változtatja meg a véleményem róla. 🤷🏼‍♀️"


Szerintem sem érted a filozófiát. Ez nem arról szól, hogy van e tantárgyad belőle, hanem hogy elmélyítetted e azt, amiről szól. Mivel te utálod, jól láthatóan nem, és nem is tanultál a tudás iránt nyitottnak lenni, de persze, az iskola sem a legjobb módon adja ezeket át.


A kérdező pedig csak gondolkodik, ír, érvel, én nem látom ő benne azt hogy magára vette volna érzelmileg.

júl. 8. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!