Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek reálisabb gondolko...

Szerintetek reálisabb gondolkodású emberek tényleg depressziósabbak?

Figyelt kérdés

"Az emberek 70-90%-a a számára fontos dolgokban az átlagosnál jobbnak gondolja magát: intelligenciában, szépségben, sportosságban, vagy szakmájában való rátermettséget illetően. Jól hangzik, csak matematikailag nem helytálló... A világ pozitív irányú torzítása az egészségünkre is jó hatással van. Korábbi kutatások arra mutattak rá, hogy az önmagukkal kapcsolatos kellemes illúziók kevésbé vannak jelen depressziós embereknél. Paradox módon ez azt jelenti, hogy az enyhén vagy közepesen depressziós emberek reálisabban látják a világot és benne önmagukat, mint a nem depressziósak, ezt pedig "depresszív realizmusnak" nevezzük."


Forrás: Mindennapi pszichológia, 2024/2, 29. oldal


júl. 3. 09:14
A kérdező szavazást indított:
Igen.
Nem.
23 szavazat
1 2
 1/11 Kólauborkával ***** válasza:
0%
Nem hiszem, az értelmes ember képes kiélvezni a szabadidejét, a filmekből, sorozatokból van ez a butyuta világkép kialakulva más emberekről…
júl. 3. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ami az átlagosnál fontosabb az embernek, azért lehet, hogy többet is tesz, jobban ügyel rá, ezért talán tényleg jobb is.

Pl. akinek fontos a klasszikus műveltség, valószínűleg műveltebb annál, mint akinek nem fontos. Akinek fontos a sportos alkat, valószínűleg többet tesz az alakjáért, mint akinek nem fontos, ezért sportosabb is az alakja.

Szóval szerintem rossz következtetést vont le a cikk.

Az meg marhaság, hogy a depressziós ember reálisabban látná a világot és benne magát. A világ olyan, amilyennek látod. Ahogyan a félig tele - félig üres pohár esetével van: ugyanaz a pohár mindenkinek olyan, amilyennek látja.

júl. 3. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
66%
Aki igazán realista, az látja, hogy a világ összetett, az én hozzáállásom sokat számít, és a depresszív hangulat egy lehetséges a sok közül.
júl. 3. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

#2


Nem tagadom, ha az embernek fontos valami, akkor azért sokat tesz, de pont az a veszély ebben, hogy átbillenhet a ló túloldalára és eltorzítja a valóságot azzal, hogy többnek hiszi magát. Számos példát lehetne erre vonatkozóan hozni.

A másik meg az, hogy nekem úgy tűnik, hogy ezek a nagyon boldog emberek, akik majd kicsattannak a boldogságtól, szintén eltorítják a valóságot, hogy fent tudják tartani ezt az állapotot. Példákat itt is lehetne sorolni, hogy mennyivel jobbnak látnak bizonyos dolgokat - pl. embereket - annál, mint amilyenek azok valójában.


Ettől függetlenül a véleményed tiszteletben tartom, de én alapvetően egyetértek a cikkel.

júl. 3. 09:43
 5/11 anonim ***** válasza:
0%

Egy depressziós ember sose fogja reálisan látni a világot, saját magát se, mivel számára csak a saját fájdalma, önsajnáltatása létezik, más nem.

Pl. páromnak is vannak néha depressziós pillanatai. Ilyenkor hiába próbálnám neki elmagyarázni a dolgokat, ő csak a negatív oldalát látja a dolgoknak. Amíg nekem folyamatosan vannak céljaim, ő pontosan az ellenkezője nekem.


Önmagát se tudja látni reálisan egy depressziós ember, és ez szerintem eléggé evidens, hogy miért nem. Mert beteg, és orvosi kezelésre szorul. Akkor lesz gyógyulás, ha elismeri, hogy beteg.

júl. 3. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

A cikk nem azt mondja, hogy a depressziós emberek látják reálisabban a világot.

Pontosabban azt mondja: "az ENYHÉN vagy KÖZEPESEN depressziós emberek reálisabban látják a világot és benne önmagukat"

Nyilván a mély depresszióból az ember szintén torz módon látja a világot.

júl. 3. 09:58
 7/11 anonim ***** válasza:
0%

#6

Tudtam értelmezni, viszont én se azt mondtam, hogy a párom depressziós, csak azt, hogy vannak depressziós pillanatai. Tehát, akkor őt a nagyon enyhe kategóriába lehetne sorolni, ha már mindenképpen be kell őt sorolni valahova. És erre írtam, hogy ő nem látja reálisan a világot ilyenkor!

júl. 3. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
47%
Semmilyen sulyossagu depresszioval nem latod realisan a vilagot. Pont eltorzitja az erzekelesed, beszukiti a gondolkodasodat, nyilvan negativ iranyba. A masik veglet a szuper happy rozsaszin kodos emberek, ok meg a kevesbe rozsaszin dolgokrol nem vesznek tudomast. Realizmus az, szerinten, ha latod a vilag szepsegeit ugyanugy, mint a sotet oldalt, es elfogadod, h mindketto letezik.
júl. 3. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Én azt gondolom, hogy enyhe depressziónál igen, bizonyos szempontból reálisabbnak látod a dolgokat, de szerintem közepes vagy súlyos depressziónál nem. Az nem reális már, ha odáig fajul, hogy öngyilkos akar lenni vagy elveszti az örömöt azok iránt a dolgok iránt, amit korábban szeretett, pusztán a depresszió miatt és nem azért mert változik az ízlése. Ezek már a közepes és súlyos depressziónál jelen vannak. Ha azt mondom, hogy olyan nincs, hogy valaminek csak rossz oldala van, szerintem ez is hozzá tartozik a reális gondolkodáshoz. Az az, hogy nem csak feketén látom a világot, mert a csőlátás az meg már nem reális.
júl. 3. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Igen, mert jobban megtalálják a dolgok logikáját, értelmét, ami által frusztrált lesz, mert a végén mégis rájön, hogy az az értelem a dologban nem több, mint csak magunk elfoglaltsága, hogy cselekedjünk valamit, hogy ne unalmunkban haljunk meg, de a vége mégis mindenkinek ugyanaz marad/lesz.
júl. 3. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!