Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Enneagram és mbti tesztek...

Enneagram és mbti tesztek típusai közül miért tudok mindegyikkel azonosulni?

Figyelt kérdés

Tisztában vagyok azzal, hogy ezeknek nincs különösebb jelentősége,csak kíváncsi vagyok hogy másoknak is ennyire nehéz e be sorolni magukat egy típusba?


Az összes enneagram és mbti típussal tudok azonosulni(kivéve talán az estj-t).

Szinte már az összes angol és magyar nyelvű mbti és enneagram tesztet kitöltöttem amit talaltam, utána olvastam a kognitív funkcióknak, szocionikának, angol nyelvu könyveket es cikkeket is olvastam a témáról, még spotify-on podcast-eket is hallgattam, mert amúgy annyira érdekel ez a téma és pontosan ezért idegesit hogy nemtudom a saját típusomat kiatalalni.


Amikor részletesebben utána olvastam a kognitív funkcióiknak ott is az volt a baj hogy például kihozta az egyik teszt hogy a legerosebb funkcióm a Fe(vagyis extravertált érzés). Ezután addig vizsgalgatom magam hogy megkerdojelezem és mindig találok valami kivetnivalót benne. Ez így lehet hulyen hangzik,de valahogy az összes kognitív funkcióval tudok azonosulni,de úgy igazán egyikkel sem.

Az ennegrammal ugyanez a helyzet.

Esetleg valami tanácsot tudnátok adni vagy belinkelni néhány oldalt ahol ezt részletesen leírják?



jan. 31. 11:01
 1/6 anonim ***** válasza:
Az osszes szemelyisegem jo ezekben
jan. 31. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Tanácsot nem tudok adni, bár én magam is "lefedek" több MBTI típust (talán az ENFP illik rám leginkább, 2-3 éve rendszeresen ez is jön ki eredménynek, előtte azonban sokáig ENFJ, az előtt pedig INFJ volt. Az utóbbi kettőből is, a mai napig, jócskán igazak rám dolgok.).


A következő linkek azért hátha legalább egy kicsit is hasznosak lesznek:


[link]


[link]

jan. 31. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:

Én mindig is biztosra tudtam a személyiségtípusomat/enneagramomat, szóval nem igazán tudom, hogy segíthetnék, de azért megpróbálom... És bocsi, ha kicsit össze-vissza ez a komment :))

Ugye a kognitív funkciók nem csak önmagukban számítanak, hanem a sorrendjük is, a sorrendjük alapján is hatnak egymásra, játszanak össze. Illetve az enneagram is befolyásolja az mbti-ödet. Például egy ENFP 7w6-os máshogy fog gondolkodni, mint egy ENFP 4w5-ös. Bár a leírtak alapján úgy tűnik, hogy ezeket már tudod.


A tesztek sajnos többnyire nem megbízhatóak és pontosak. Csak kíváncsiságból én is kitöltöttem most egy kognitív funkciós tesztet (idrlabs.com), és nekem is Fe dominánst adott ki, pedig Fi domináns vagyok.


[link]

Ez a cikk nagyon jól összeszedi a Fe és Fi közötti különbségeket, ha esetleg a kettő között dilemmázol.


[link]

Ezt csak futólag néztem át, de itt is a kognitív funkciókról van szó, hátha segít valamit.


Van, akinek egyszerűen csak több időbe telik rájönni a típusára. Majdcsak fény derül rá :)

Eddig melyik típus(oka)t tartod a legvalószínűbbnek?

jan. 31. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ hogy érted. Azonosulni tudsz a 16personalities sablonos típusleírásaival? Egyszerű, a 16pers az MBTI amatőr módon kezeli, értelmetlen effelől kiindulni, hogy mit ír miről. Az MBTI a kognitív funkciók különböző formái miatt érdekes, nem a fanbase által horoszkópi szintre emelt kategorizálása miatt, mit hogy "höhö, INFP-k sírnak, INTJ-k érzelmek nélküli gépek, ENTP-k pedig mindenkivel rohadékok".


Vagy minden típusból vannak emberek akikkel azonosulhatsz? Ez is egyszerű, az ember nem beleilleszthető egyszerű sablonokba, minden ember más. Lehet hogy INFP személyiséggel könnyen tudsz azonosulni egy ESTP személyiségtípusú emberrel (most mondtam vmit) mert hasonló az értékrendetek, témáitok vagy egyszerűen csak egy értelmes, rendes embernek látod.

Az ESTP nem viselkedéspszichológia, és semmi értelme sablon köré húzni. Nyilván vannak általánosan megállapítható dolgok, amik általában igazak szoktak lenni (INFP-knek fontosak az elveik, ENTP-k kreatívak, stb), de az MBTI nem ezekre épül.


Tehát a válaszom: mert minden ember más és jobb esetben nem az MBTI köré húzza fel a személyiségfejlődését. Végső soron mind emberek vagyunk és nem attól függ hogy kivel tudunk azonosulni, hogy milyen négy betű a személyiségtípusa, vagy milyen kognitív funkciókat használ.


(Az MBTI ettől függetlenül szerintem tök érdekes és bizonyos keretek közt hasznos személyiségtipológia, azt fontosnak tartom megjegyezni.)

jan. 31. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Túlgondolod a dolgot. Ezek a "személyiség típus" kategóriák mind mesterségesen alkotott dobozok, amikbe megpróbálják az embereket bekategorizálni különféle tulajdonságok csoportosításával. Az ember jelleme azonban nem diszkrét kategóriák szerint alakul ki. A jellemfejlődés tudomást sem vesz a kategóriákról, teljesen függetlenül alakul.


Minden emberben megvan minden tulajdonság, amikkel ezek a tesztek operálnak. Viszont mindenkit más mértékben jellemeznek a különféle tulajdonságok. Egyik sem olyan, hogy igen/nem ilyen vagyok, hanem inkább igen, mint nem, vagy inkább nem, mint igen.


Ráadásul az ember nem is állandóan ilyen vagy olyan, hanem különféle helyzetekre más és más módon reagál. Hol inkább ilyen, máskor meg inkább olyan, hiszen a reakcióit nagyban meghatározzák a kiváltó körülmények. Ahogy egyéb befolyásoló tényezők is nagyban megváltoztathatják, hogyan viszonyulsz a helyzetekhez.


Ugyanígy a jelem fejlődése, körülmények és élethelyzetek változása is képes lehet, akár nagyon nagy mértékben is megváltoztatni valakinek a viselkedését, reakcióit.


Az ilyen személyiségtesztek megpróbálnak leegyszerűsített kérdésekkel általános következtetéseket levonni. Miközben sem a tulajdonságoknak, amit vizsgálnak, sem a következtetéseknek nincs igazán értelme és jelentősége.


Sokkal inkább az számít, hogy konkrét helyzetekben mikor, miért és hogyan döntöttél, ezekhez a döntésekhez hogyan viszonyulsz, hogyan dolgozod fel, milyen módon építed be magukat a viselkedésformákat és a hozzájuk való viszonyulásodat a személyiség fejlődésedbe, milyen irányokban alakítod a további érzelmi és viselkedési módjaidat.


Inkább terápiára járj pszichológushoz, ahelyett, hogy mindenféle teszteken rágódsz és skatulyákba próbálod a személyiséged bepréselni!

febr. 4. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

#5 "Tisztában vagyok azzal, hogy ezeknek nincs különösebb jelentősége,csak kíváncsi vagyok"


Még jó hogy ezt az elején leírtam :)

febr. 7. 12:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!