A nyugati világban az elhízás ma már leginkább a szegényebb rétegekre jellemző?
Régen az volt a vélemény, hogy minél kövérebb valaki, annál inkább jólétben él, mert nem volt ennyi étel és sokan nem jutottak megfelelő mennyiségű táplálékhoz. Ma viszont inkább minőségi éhezés van és a szegényebb emberek is tudnak bőségesen kajálni csak legtöbbször rossz minőségben, mert a drágább, egészségesebb ételekre nem költenek.
Meglehet figyelni az USA-ban vagy Angliában is a szegényebb, úgymond "proli" rétegben milyen sok az elhízott ember, míg a gazdagabb, tanultabb emberek közt sokkal több a sportos, vékony, nagyobb az erre való törekvés. Nálunk is ha megnézzük a cigányok jelentős része mennyire elhízott, főleg a nők, míg a menő budai gazdagok közt kevesebb. Sok helyen most már rájön egy olyan médiakampány is az egészre, hogy "body positivity" meg fogadd el önmagad, de ezek szerintem inkább károsak, mert mindenféle szempontból jobb lenne a társadalomnak, ha kevesebb kövér ember volna és többen mozognának.
Nyitókérdésre:
Igen!
És ebbe Magyarország is beletartozik.
Az általad a kifejtésben említett okok mellett ott van az is, hogy a középosztály és attól felfelé élők jobban törődnek az egészségükkel, emiatt tesznek az elhízás ellen. A lecsúszott rétegek nem szoktak törődni az egészségükkel.
A szegényebb és kevésbé tanult, művelt rétegben sokszor. Akik nem foglalkoznak vele mit esznek, csak tartalmas legyen, meg jó cukros, zsíros, adalékanyaggal megszórt ízesített. Zöldség gyümölcs helyett pedig snackek és szódák.
Szóval röviden, akik a feldolgozott trashfoodokon élnek, csak mert az könnyebb, jobb és finomabb rövidtávon.
Gondold végig: Egészségtelen kajától sokat hízzál, ahhoz nagy mennyiséggel kéne enni. Sok egészségtelen étel= sok pénzben kerül. De szegényeknek kevés pénzük van, ez miatt kevés kaját tudnának enni, így nem lennének kövérek.
Valójában nem tudnak tudatosan vásárolni.
Ilyen például átlag magyar vásárló gondolkodása:
200ft 1,5l természetes ásványvíz, az nem jó.
600ft 1,5l cukros vegyi anyagos üdítő, az nagyon jó.
Igen, ez így van. A nyugati világban az élelmiszerhez való hozzáférés általában még a szegényebbeknek sem probléma - extrém eseteket leszámítva -, szóval a mennyiség már nem gond.
Néhány érdekesség, ami számít:
- a szegényebbek olcsóbb, élelmiszereket esznek
- jellemzőbb az evés önjutalmazásként, örömforrásként felfogása (nassolás, túlevés)
- szintén ide tartozik az intenzívebb alkoholfogyasztás is, ami elég komoly faktor az elhízásban
- kevesebb erőforrásuk, idejük, indíttatásuk van az egészségükkel törődni
- kevesebb ismeretük van e téren
- ééés ez mind halmozódik, mert családi mintaként is hozzák ezt az életmódot.
Miért csak a legszegényebb rétegre? A legszegényebb réteg boltba se nagyon jár. Megtermeli a zöldséget, gyümölcsöt, ha van annyi ad is el belőle és a bevételből vesz alapszükségleteket a boltban, ami nem az édesség lesz. Bár mástól is el lehet hízni nem csak az édességtől, kevesebb rá az esély mint a tehetősebbeknél.
Ott van pl. Orbán Viktor (és nem politikai szempontból nézem) ő is gazdag, de kövér. Vagy éppen Mészáros Lőrinc sem a vékonyságáról híres.
Egyébként elég sok elhízott van Magyarországon. Olyan sok, hogy ha az összes szegény elhízott lenne, akkor se jönne ki a megfelelő számban az elhízottak száma. Ettől független vannak elhízottak a szegény rétegben is, de a gazdagok közt is.
Igen, hiszen a minőségi kaja jóval drágább. Az sokaknak luxus hogy majdnem minden nap halat, csirkét és zöldségeket egyenek.
Ezzel szemben a tészta meg rizs viszont olcsóbb, szóval az étrendjük erre fog épülni, nem pedig rostokra, fehérjékre.
Plusz az ilyen emberek nagy része fizikailag megterhelő munkát végez, márpedig ha egész nap álltál, akkor nagyobb eséllyel akarsz pihenni otthon, mint rohangálni edzőtermekbe, mint az irodai munkások.
De persze ha tipikus magyarként mindent arra akarsz visszavezetni hogy szegény = igénytelen buta félállat, akkor gondolom azt is megteheted.
#5 mindent leírt,
azzal egészíteném még ki hogy a szegényebb réteg általában fárasztóbb munkát is végez, hazaérve kevesebb energiájuk marad magukkal törődni.
Edzés, kalória számolgatás...
Örülnek ha leülhetnek megpihenni. A háztartási munkák is olcsóbb gépekkel vagy kézzel tovább tartanak.
És jobbára időből is kevesebb van nekik, pl. busszal járnak be, több túlórát vállalnak...
Én amúgy egyetértek azzal, hogy a tudatosabb életet élők (akik jobbára nem elhízottak) általában jobban is keresnek - hisz a karrierjüket, az életüket is tudatosan tervezték meg.
Egy olyan kérdésem lenne, hogy pl. 1960-2010 között ennyire jólét lett volna, hogy ennyire kevés kövér ember volt csak? A képeken, videókon szembetűnő, hogy szinte majdnem mindenki vékony volt. Pedig akkor nem volt tudatos étkezés, se sport.
A társadalmunk lusta, elkényelmesedett, és egészségtelen ételeket eszik.
"Egy olyan kérdésem lenne, hogy pl. 1960-2010 között ennyire jólét lett volna, hogy ennyire kevés kövér ember volt csak?"
Minden kérdésedre válaszolt már az #5-ös, de akkor még egyszer: ma a nyugati értelemben vett szegényebb réteg nem azt jelenti, mint 80 évvel ezelőtt. Azoknak az embereknek is van bőséggel mit enniük, más téren minősülnek szegényebbnek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!