Vajon ha alkoholos italokban minimális alkohol színt lenne kevesebb lenne az alkoholista?
Most mégis mit számít az, hogy 5%-osból iszol meg 1 litert vagy többet napi szinten, vagy töményből fél litert?
Az alkohol az akkor is alkohol.
Kicsiből is el lehet érni a bódult állapotot, csak többet kell belőle inni.
Állítólag durvábbak a szerrel való visszaélések, ha töményebb a szer. Ugye ha literszámra kell dönened magadba, akkor nehezebb túladagolni.
Ezt lehetett meg figyelni az usában a szesztilalom alatt is. (Ha tiltod, a csempészek töményebb szert fognak árulni, mert azt könnyebb elrejteni)
De hogy ez hogy viszonyul a rendszeres fogyasztáshoz. Az jó kérdés.
Attól függ alapból milyen italról beszélünk. Ha mondjuk az átlagos 5% helyett csak 2%-os alkoholtartalmú sörök lennének (jó íze attól még lehetne, a maláta és komló tartalma lehetne még magas), akkor nyilván nagyon sokat kellene meginni belőle, ezért lenne hatása az alkoholizmusra. De ha 50%-os tömény helyett 20%-osak lennének csak, annak semi, mert nem nehéz többet meginni.
3:
A szesztilalomban az is benne volt, hogy nem volt garantált a töménység, nem tudtad milyet iszol.
5:
Ha fizikai függő lenne a kollégád, akkor a száraz november első hetét konkrétan végighányná. Márpedig a súlyos alkoholisták fizikai függők. Oda a rendszeresség mellett kell a mennyiség is. A kollégád még sok-sok évig meglewz ezzel az életmódjával.
Ha kevesebb nem is, de átlagosan kevésbé súlyos. Hiába viszel be ugyanannyi alkoholt, hogyha a volumen miatt jóval lassabban és/vagy egyenletesebben szívódik fel. Amit rövid szünetekkel filmszakadásig bekapkodott kupicák/féldecik tudnak produkálni, azt sörrel-borral nem lehet utánozni. (Esetleg borral azoknak, akik nem bírják olyan jól a szeszt, viszont a bort meg sok mindenkinek a gyomra nem bírja olyan jól.)
Történelmileg, amikor egy-egy országban először vált tömegessé a töményszesz-fogyasztás, akkor azt mindig olyan össznépi alkoholizmus követte, amit általában hatoságilag kellett visszafogni, több-kevesebb sikerrel. A szőlőhiányos területeken a 15-16., a boros országokban pedig a 19. századtól.
Ebben az időben az orvostársadalom egy jó része meg volt róla győződve, hogy az alkoholmérgezés és az idült alkoholizmus legsúlyosabb tüneteit nem az alkohol, hanem a töményszeszek bizonyos összetevői okozzák, mert ennyire nem tudták elképzelni, hogy a töménység tesz ekkora különbségeket.
De 1840 körül Széchenyinek olyan ötlete is volt, hogy a töményszeszt tiltsák be, és (ha jól emlékszem) csak 10%-ra hígítva lehessen árusítani, mert különben halálba issza magát az ország (annyiban igaza lett, hogy a java még csak utána jött.)
ma 14:37
Senki nem mondta, hogy fizikai függő. Mellesleg a fizikai függőség az semmi, arról 1-2 hét alatt leszednek nyugtatókkal. Ha a fizikai függőség lenne a legnagyobb szám az alkoholizmusban, akkor már száz éve futószalagon kényszergyógykezelnék őket.
9:
Magyarországon a kannás borból lehet legolcsóbban berúgni, mert nincs rajta jövedéki adó, és egyjelentős alkesz réteg simán megoldja a mennyiséget kannásborból es egy évtizeden belül a koporsóba kerül.
A kontrollált enyhe alkeszok azok akik sok évtizedet megélnek, de közülük vannak sörös, boros és töményes alkeszok is. Nem a típus, hanem a nem túl nagy mennyiség miatt húzzák sokáig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!