Leszoktatható a halogatásról aki egész életében az utolsó utáni pillanatra hagyott mindent?
Aki mindig, egész életében az utolsó utáni pillanatra hagyott mindent, legyen szó bármiről, az illető leszoktatható erről?
Az a "baj", hogy az ilyen embert a körülmények is segítik, hogy ezt a viselkedést fenntartsa. Szakdolgozat: a nemtudom hanyadik halasztás utáni, utolsó esélyként engedélyezve hogy beadhassa, akkor is az utolsó pillanatban adta be. Talált könyvkötőt is a késői órán, és "ÉJFÉL ELŐTT NEGYED ÓRÁVAL" le tudta adni.
Ha párszáz km távolságra kell utazni, indulás előtti utolsó utáni pillanatban indul, "percre pontosan" kiszámítva az időt.
Zárt programon mindig tudja biztosítani, hogy legyen szólva a szervezőknek, hogy "Ő KÉSNI FOG, biztosítsák a helyet, engedjék be" stb.
Ha csapattag egy ilyen ember, nem lehet elkezdeni a munkát, mert ő az utolsó pillanatra hagyja és a többieket is lebeszéli. "Ne szórakozzatok már, még x nap/hét hátravan, addig a világot megváltjuk!".
Mindig talál valakit, aki "elsimítja a dolgokat", a késés megoldódik, a be nem adott szakdoga megoldódik, MINDEN MINDIG megoldódik...
Miért élvezik az effajta viselkedést ezek az emberek? Végülis mindig megoldják, szerintem rendkívül nagy idegeskedéssel jár ahhoz képest, mintha mindent nyugodtan, határidőben elintézne és nem az utolsó pillanatban kapkodna-idegeskedne...
Ettől függetlenül mindig megtalálják a módját az elintézésnek.
A körülmények meg az emberek támogatják is e viselkedés fenntartásában - úgy tűnik, mert az utolsó pillanat előtti percekben mégis el sikerül intézni amit szeretne.
Ha mégsem, akkor jön a "nagy volt a forgalom/váratlan baleset történt", "lezárták az utakat", "ilyen még soha nem volt, most az történt hogy..." és hasonló mentegetőzések.
Nem tudom megérteni miért jó ez a fajta életmód. Amikor csinálhatná és lenne idő, lustálkodik, az utolsó pillanatban történő kapkodáskor pedig mindenki hibás.
Nem szoktatható le. Ha ő érzi a nyomást magában, hogy ez így nem jó, akkor lehet vele valamit kezdeni, de nagyon eltökéltnek kell lenni hozzá.
Pszichológiai nézőpontból az ilyen viselkedés egyrészt hozott anyag, tehát személyiségbeli vonás. A másik pedig a tanult dolog, ami feltehetőleg úgy kezdődik, hogy az illető nagy nyomást él át, mert mondjuk túlvállalta magát, vagy túl nehéz feladatot kapott így a feladat elvégzését annyira kitolja, amíg már a stressz és a frusztráció elviselhetetlen lesz. Az utolsó pillanatokban a stressz egyszerűen jobb működésre készteti, minden működésbe lép és 2 nap alatt megírja, amit más mondjuk 2 hét alatt. Van, aki tényleg sokkal jobban működik ekkora nyomás alatt.
És mivel egyszer-kétszer bejött, így máskor miért ne jönne be? Kondicionálás.
És ahogy írod a környezet már ismeri, tudják mire számítsanak tőle, sőt támogatják is a viselkedést.
Határidőnaplók, emlékeztetők, előrehúzott óra, applikációk, akár terápia és nagy adag elkötelezettség kell a változáshoz.
Kívülről nem lehet egyik embert sem megváltoztatni. Saját magának kell akarnia a változást és tennie érte. Anélkül nem megy.
Hogy miért csinálja így? Mert ezt a működési modellt tanulta meg, ez az ő érvényesülése stratégiája, ami neki működik. Ebben szocializálódott, ehhez szokott hozzá.
Önfegyelemmel és módszeres munkával lehet rajta változtatni, de csak akkor, ha ő maga akarja és tesz érte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!