A szocializmusban miért volt minden olyan gagyi? Arra gondolok hogy pl. az utcatábla piros keretben volt vagy a villamos neve ipari csuklós volt vagy a pártfőtitkár úgy beszélt mintha folyamatosan vizet tartana a szájában satöbbi
Az utcanévtábla piros kerete nem hiszem, hogy a legnagyobb gáz volt akkoriban. A villamosaink, már ha a Ganz csuklósra gondolsz, a maga idejében pont világszínvonalú volt. A párttitkárhoz hasonló felkapaszkodott prolik pedig ma is vannak.
Ettől eltekintve valóban másodosztályon utaztunk akkoriban, minden tekintetben. Miért? Hát, nézzük csak...
- Elvesztettünk egy világháborút, odalett kb. 1 millió életképes férfi, romokban hevert az ország, és még ki is raboltak minket jóvátétel címén.
- Ebben az állapotban jöttek Rákosiék, akik a maradék vagyont is lenullázták, létrehoztak egy életképtelen gazdasági rendszert. Ezután kitalálták, hogy mostantól ingyen lesz az egészségügy, a felsőoktatás, meg minden egyéb. Ja, és akkora hadsereget építettek, mint az ország történetében soha.
- Az összes kelet-európai ország hasonlóan járt. A lengyelek vagy a románok hiába voltak papíron győztesek, de még a szovjetek sem jártak jobban. Egyszerűen nem volt miből minőségi életet teremteni.
- Ráadásul jött a hidegháború, és ezek az országok többé-kevésbé csak egymással kereskedhettek évtizedeken át.
Ezek után inkább azon csodálkozzunk, hogy egyáltalán volt valami. Legalább lakótelep, Trabant meg paprikás krumpli.
Az utcanévtábla stílusa szubjektív, akkor az volt a megszokott, nyilván ma régiesnek tűnik.
A villamosok elnevezésénél államgazdaságban kevésbé számított a frappáns típusnév, ezért voltak ilyen nevek.
Az egypártrendszerben pedig a politikusok kontraszelektáltak voltak, a legtöbb nem tudott beszélni vags a semmit ragozta (így építjük a szocializmust, úgy építjük a szocializmust...).
És akkor mi problémázunk a 21. század miatt.
Így is szar, csak máshogy.
Köszönöm a rengeteg választ, ehhez lenne egy pár kérdésem:
"
A villamosok elnevezésénél államgazdaságban kevésbé számított a frappáns típusnév, ezért voltak ilyen nevek.
Az egypártrendszerben pedig a politikusok kontraszelektáltak voltak, a legtöbb nem tudott beszélni vags a semmit ragozta (így építjük a szocializmust, úgy építjük a szocializmust...)."
Nekem mondjuk az utca tábláknál mostaniak a régiesebbek az a piros csík körbe valóban modernnek tűnhetett egy bizonyos ponton de én valami más szót próbálok keresni rá. Sablonos kifejezes talán közelít.
De az amikor díszítenek valamit vagy a neve hangzatos például Combino, ez csak marketingfogás eredménye? Mert úgy tudom hogy drágábban el lehet adni egy terméket ha van egy ilyen jópofa neve mintha nincs. Viszont akkor azt a szocializmusban hogy fix pénz volt valódi előrelépés nélkül (az előrelépéshez ugye azt kellett hogy belépjen a pártba esetleg valaki valakije legyen de a teljesítmény nem sokat tett rá sőt még veszélyes is volt kiemelkedni politikai támogatottság nélkül) Vagy akkor egyszerűen azért nem voltak jó nevek és szép díszítések mert nem kaptak érte több pénzt Most meg azért vannak mert a valódi piac ezért több pénzt ad?
Kontraszelekció pedig azért volt mert tudták hogy haha tehetségtelen de tőlük függő emberekre bízzák a vezetést akkor azok hozzájuk hűek lesznek, mert tudják hogy nélkülük nem tudnának érvényesülni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!