Sok ember miért nem "szemtől szembe" rendezi a konfliktusait, hanem a másik háta mögött?
Sok ember nem négyszemközt rendezi a konfliktusait, hanem a másik háta mögött, ez miért jó nekik?
- barátság: egyik fél úgy dönt, nem kíván tovább barátkozni a másikkal, de ezt nem közli vele, hanem "a társaság pletykásával közli". Folyamatosan panaszkodva (és a levelek tartalmát részletesen ismertetve)szidja a "barátját", hogy "milyen szánalmas, nem veszi észre magát"
- munkahely: egyik kollégának nézeteltérése támad a másikkal, nem beszéli meg vele, hanem a főnökhöz fut, majd - mintha ő lenne a szóvívő - a kollégával közli: "a főnök azt üzeni, hogy"...
- párkapcsolat: egyik fél elkezd féltékenykedni párja ellenkező nemű ismerőseire (akiket párja több évtizede ismer, de sose volt semmi vonzalom velük kapcsolatosan). Egyik fél az aggodalmait nem a párjával beszéli meg először, hanem széleskörűen (drámázva-sírva) tájékoztatja a környezetet: "párom az exeivel tartja a kapcsolatot! Ti mit tennétek? Ezt nem élem túl!".
Ha ezek az intrikák nagynehezen kiderülnek az érintett fél számára is (miután már mindenki tudomást szerzett róla) sokkal nagyobb lelki sebeket ütnek, ezerszer jobban fájnak...
Nem tudom hogy a pletykát generáló félnek miért jobb az ilyesfajta megoldás a "beszéljünk négyszemközt" mondat alkalmazása helyett...
Hasznosak voltak az eddigi válaszok.
A konfliktuskerülő illetőnek: nem tudom milyen stratégiát követsz, de ha az illető szemébe nem mered mondani, de az adott közösségen belül elkezded mindenkinek elmondani, azzal százszorosára növeled a rosszérzést nem? A "Te X, négyszemközt szeretnék beszélni veled" egy párperces, max 10-15 perces feszültség lenne, a pletyka miatt meg sokkal nagyobb lesz a kellemetlen érzés, az illető sokkal dühösebb lesz, mert úgy érzi, hogy hátba lett támadva.
Írnak arról is pszichológusok, hogy emberek több évtizedet leélnek egymás mellett házasságban és nem mernek bizonyos dolgokat elmondani a másiknak.
Egyébként én egy harmadik módot választottam elég gyakran a "konfliktusmegoldásra": magambafojtottam. A leírt történetek esetén viszont jeleztem.
Én pl. csak annyit szerettem volna, hogy az illető akinek elmondom megértsen, meghalgasson.
Hogy miért szakítottam meg "xy"-al végleg a kapcsolatot nem üzengetés, gyerekeskedés. És oka van annak, hogy miért NEKED mondtam el, talán azért, mert megbízhatónak találtalak. Nem kell egyetérteni azzal, hogy kinek is volt igaza, csak jó lenne egy-két megértő szó. Ennyi.
Én itt három tényezőt tudok megnevezni: megfelelési kényszer, félelem és eszköztelenség.
A saját igényeinket kommunikálni, és felvállalni sebezhetőség, mintha elárulnánk magunkról valamit. Ráadásul vádolhatnak önzőséggel, egocentrikussággal, és senki nem akarja ezt a szerepet. Egyúttal könnyen lehet, hogy te megbántódsz, ami belőlem bűntudatot vált ki, és számíthatok akár agresszív reakcióra, ami már előre bekapcsolja az önvédelmi reflexeimet.
Mindennek a tetejébe nem is tudom jól csinálni (általában az emberek eszköztára kimerül a nyílt agresszió és a passzív-agresszív játszma tengelyen), ami sokat ront a helyzeten, ezért az első két félelmem valószínűleg beigazolódik, és a végeredményt tekintve szarul fogom magam érezni, talán utálni fognak és egy csomó stresszt élek meg. Persze ezzel együtt is hosszú távon még mindig sokkal rosszabb nem felvállalni a konfliktust, de az ember könnyen halogatja az ilyesmit.
Ilyenkor kezd el az ember kerülőutakat keresni. A megfelelési kényszert enyhíti, ha úgy forgatom a dolgokat, hogy nem én kérek tőled valamit, hanem te viselkedsz nem normálisan, azaz te vagy a felelős. A félelmet enyhíti, ha külső megerősítést gyűjtök, ezért van a kibeszélés: ha sokan mondják, hogy mennyire rossz, amit csinálsz akkor tényleg igazam van, és ez bátorságot ad, hogy beleálljak. Pedig a megoldás pontosan az eszköztár fejlesztése lenne.
"Na az introvertáltaktól kell igazán tartani, ők valójában gyávák."
Na, ekkora f.szságot sem minden nap látok leírva... szerencsére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!