A vallási személyek miért nem hordanak világi ruhát, amikor éppen nem vallási szempontból vannak valahol jelen?
Mind a buddhista szerzetesek, mind a keresztény szerzetesek/papok, mind a muszlim dervisek/imámok, mind a zoroasztriánus mágusok, mind sok másik vallási tisztséget betöltő személy általában a vallási ruházatát hordja a világi megjelenéseinél is. Miért nem viselnek olyankor világi ruházatot? Ez a ruházat nekik hogyhogy ünnepélyes, hétköznapi, munkabeli, szabadidős és minden más ruha is egyszerre?
Tiszteletreméltó Kanho Yakushiji miatt vetődött fel bennem a kérdés. Ő egy japán buddhista szerzetes és egy személyben közszereplő, azon belül zenész (világi témákkal kapcsolatban is szokott énekelni, bár vannak mantrák és imák is, amelyeket megzenésített), illetve közéleti dolgokkal kapcsolatban is meg szokott nyilvánulni. Japánban egyébként nagyon közkedvelt személyiség, ráadásul viszonylag fiatal. Ő mind a koncertjein, mind a közszereplésein a szerzetesi csuhát viseli, van, amikor még a klasszikus sakuhacsi hangszer is nála van. De magyar példának ott van mondjuk Böjte Csaba testvér, aki a közszereplései során a tradicionális, keresztény, szerzetesi-papi csuhát viseli. De említhetnénk mondjuk Fábry Kornél atyát is, aki szintén sok esetben reverendában beszél, de ha nem, akkor is rajta van a papi gallér. A történelemből is hozhatnánk számtalan példát. Prohászka Ottokár püspök például politikus is volt és a szónoklatai során is mindig a püspöki ruházatban jelent meg. De sok más vallásnál is jelen van ez.
Miért nem öltöznek át?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!