Szerinted az ember alapvetően képes változni?
Tehát akár pozitív, vagy negatív irányba. Vagy az alaptulajdonságok azok megmaradnak? Te hogy figyelted meg ezt embereknél?
Melyik a jellemzőbb, hogy valaki pozitív, vagy hogy negatív irányba változik szerintetek?
Tehát akár egy gyilkos ember is megtérhet és mittudomén szegényeken segít és betegeket ápol hátralevő életében?
Vagy mondjuk egy szende szűzből is válhat drogos, feslett erkölcsű örömlány, vagy a jókisfiúból egy gengszter bűnöző?
Mik a tapasztalataitok ezzel kapcsolatban?
Ez nem vagy-vagy.
Az ember képes változni, ez tény. És az is egy tény, hogy sok tulajdonság/hajlam genetikailag kódolt, örökletes.
Ezutóbbi nem tesz senkit gyilkossá viszont. Nem, a pszichopatákat sem. Ezek olyanok, mint a fűszerek. Attól, hogy van otthon paradicsomszósz és darálthús, nem biztos, hogy spagetti készül. Készülhet chilis bab és töltöttpaprika is.
A nevelés és a környezet dönt arról, hogy ezek az előzetesen kódolt tulajdonságok és hajlamok miben testesülnek meg a későbbiekben, illetve mi adódik még hozzájuk. Egy függésre hajlamos személyiség pontosan ugyanannyira lehet drogos a későbbiekben, mint karrierista vagy élsportoló. Egy borzongást kedvelő ember pont annyira lehet az extrém sportok vagy a különleges ételek szerelmese, mint amennyire egy balhés csapodár lesz belőle... Sok dolog van, ami még egy tőről ered és sok dolog van, ami mögött több dolog is állhat, pedig hasonlóan nyilvánul meg. Például egy halk, visszahúzódó ember sem feltétlenül introvertált (ami egy genetikailag egyébként erősen kódolt egészséges vonás), lehet például szorongásos zavara vagy szociális fóbiája (ami viszont betegség és megkeseríti az életét, ezáltal kezelésre szorul).
Ezeket a személy még mindig képes a későbbiekben formálni egyébként, ha akarja. Bár általában az egészséges és egészségesen manifesztálódó tulajdonságokat nem szoktuk magunktól piszkálni, ha változnak, az általában spontán megy végbe (pl új élethelyzet). Teljesen indokolatlan lenne egészséges, jól funkcionáló személyiségbe belerondítani amellett, hogy még a szokásaink is elég robusztusak a változással szemben. Meg aztán, problémákat szokták kezelni, nem a sokszínűséget. A hangsúly minden esetben azon van, hogy az adott személy eléggé akarja-e, igényli-e a saját változását vagy valami külső hatás elég erős-e ezt kikényszeríteni. Ha nem, akkor nyilván nem lesz változás. De igen, van, amihez semmi sem elég erős.
"egy szende szűzből is válhat drogos, feslett erkölcsű örömlány, vagy a jókisfiúból egy gengszter bűnöző?"
Igen, attól függ, hogy milyen hatások érik gyerekkorától kezdve.
Ha 0-tól 120 éves korig nézzük, akkor igen, lehetséges az alapvető változás. De ha leszűkíted mondjuk csak pár évtizedre, akkor már attól függ, hogy hol van a vizsgált időszak eleje. Ha mondjuk 30 éves kortól 60 éves korig nézzük, akkor azért annyira alapvető változás általában nem megy végbe szerintem, de 0-tól 30 éves korig simán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!