Mai fiatalok szemével egy 40 éves ember már öreges gondolkodású?
# 2
2000-es év miért ilyen éles vízválasztó szerinted ebben a dologban?
Kik a "mai fiatalok"? Én 24 vagyok, a szüleim + az ő ismerőseik jelentős része 50+os. Nem tartom őket bugyutának pusztán a koruk miatt. Ha valamiben segítséget kérnek (okostelefon, word, excel, stb.) az szerintem egyáltalán nem ciki, sőt örülök, hogy lépést akarnak tartani a dolgokkal.
Azt viszont rossz megközelítésnek érzem, mikor valaki makacsul ragaszkodik az elavult technológiához pusztán azért, mert számára az a megszokott.
Ha az illető nyitott arra, hogy új eszközöket, programokat kezdjen el megtanulni kezelni, az nagyon dicséretes. (Még ha kezdetben nem is megy zökkenőmentesen, senki nem "készen" áll oda új dolgokhoz.)
Szóval szerintem nem az az öreges, aki nem boldogul el a digitális világban, hanem aki élből elutasítja az újdonságokat és semmilyen szinten nem képes befogadni a változásokat.
Én arra emlékszem nagyon élesen, hogy amikor nyolcadikosok voltunk, borzongtunk, hogy majd 30 évesen milyen öregek leszünk.
Mostanában meg ámulattal olvasgatom egy 70-80-as fórum tagjainak a kalandjait, mennyire aktívan és színesen élnek, akár még hozzámképest is :d
Engem már 20 évesen is sokan öregesnek tituláltak. Még a nálam idősebbek is. Az oka gyakran hasonló volt, mint amit a #7 írt, vagyis hogy "élből elutasítja az újdonságokat és semmilyen szinten nem képes befogadni a változásokat". Legalábbis ők így értelmezték a helyzeteket. Az én ezzel kapcsolatos "problémáim" azok voltak a többiek szerint, hogy:
- régi, 10+ éves telefont használok. Senki sem értette meg, hogy napi 3 perc használat erejéig nem fogok okostelefont venni, nem kell, egész nap számítógép előtt ülök a munkában is, meg otthon is. Emiatt sokak szerint technológia ellenes vagyok.
- régi, 35 éves autóval járok, és utálom az újabbakat. Próbáltam eddig legalább 30 típust, dög unalmasak, nem nyújtanak vezetési élményt. Emiatt sokak szerint modernség ellenes vagyok.
- zenét a 80-as évek végéig hallgatok szeretettel, későbbieket legfeljebb csak kíváncsiság kedvéért. Van egy 90 utáni playlist-em, konkrétan 17 szám található rajta, az elmúlt 30 évből ennyit tudtam összeszedni, ennyi tetszik. Középiskolában hetente beszólogattak emiatt, pedig én sosem hoztam fel a témát, csak egyszer megtudták hogy nem tartom menőnek a legújabb duc-duc meg rap zenéket, és utána ezzel nem hagytak nyugodni.
- képcsöves tévém van, minden második ember aki látta megkérdezte, hogy "miért nem veszek újat?". A választ 10-ből 1 ember fogadta el, ami az volt, hogy "míg működik, minek vegyek másik?". Ilyenkor is meg szoktam kapni, hogy újdonság ellenes vagyok.
- simán felveszem a régebbi típusú ruhákat, amik ma már nem divatosak. Általánosban és középiskolában is cikiztek emiatt, "megint a nagyapád szekrényéből öltöztél?" és hasonlókat vágtak hozzám. Pedig azok max. 20 éves ruhák voltak. Akkoriban még nem értettem, hogy hogyan képesek a kinézetet a kényelem és ár fölé helyezni. Ha 1-2 ilyen osztálytásam lett volna, akkor az még elfogadható, csakhogy 20-ból 17-en ilyenek voltak, és a végére az utolsó 2 is beállt a sorba.
Meg még volt egy csomó, ami most nem jut eszembe. A mostani munkahelyemen már szerencsére ilyenek miatt nem szólogatnak be, ebben az életkkorban már értelmesebbek az emberek.
A modern világ legnagyobb emberekre gyakorolt hatása az az, hogy sokakat felszínessé tett, az a legfontosabb nekik, hogy ők mit mutatnak a többiek felé, és aki nem ugyanígy gondolkodik, aki nem akar beállni a sorba csak azért mert az a szokás, azokat általában lenézik, leöregezik emiatt. Én ehhez a beteg felszínes gondolkodáshoz vezetném vissza az egész "öreges" témát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!