Azoktól kérdezem, akik konyítanak valamennyire az MBTI-hez (és nem tartják megalapozatlan csacsiságnak azt): milyen lényegi eltérések vannak ISTP és INTP között?
Most nem arra az általánosításra vagyok kíváncsi, hogy az S gyakorlatias, az N meg elméleti beállítottságú. Inkább azt szeretném megérteni, hogy a különbség Se/Ni és Ne/Si között pontosan miben mutatkozik meg a mindennapokban.
Itt van pár előregyártott válaszlehetőség, hogy a szkeptikusoknak ne kelljen külön leírniuk:
MBTI betűk:
I/E: hogyan gyűjt energiát
I: mentális energiát az egyedüllétből szerez
E: mentális energiát társaságban szerez
N/S: hogyan gyűjt információt
N: minták, benyomások és viselkedés alapján gyűjt információt
S: az öt érzékszerv alapján gyűjt információt
F/T: hogyan hoz döntéseket
F: érzelmek, érzések alapján hoz döntést
T: logika alapján hoz döntést
P/J: életstílus
P: hagyja, hogy a dolgok maguktól történjenek
J: szereti, ha van terve és irányítása a dolgok fölött
INTP ÉS ISTP, nekik két közös kognitív funkciójuk van: Ti (introvertált gondolkodás, logika, reflektálás), és Fe (extrovertált érzés, ez az egyik leggyengébb funkciójuk, érzelmek kifejezése, csapatjáték, emberek közti harmónia).
Nem vagyok szakértő csak sokat netezek :D. Mivel mindkettőnek a fő funkciója a Ti, ők szeretnek kutatni, szubjektív logikákat alakítanak ki, mindent megvizsgálnak, kritikusok, elemzők, szkeptikusak, a saját fejükben szeretnék a koncepciókat helyre rakni nem a való világban rendezgetni.
Szintén mindkettejük negyedik (inferior) funkciója az Fe, ami azt jelenti, hogy gyakran rossz kötődési stratégiájuk van, nem elég kifejezőek, távolságtartók, máskor meg pont ellenkezőleg, úgy érzik, mások nem értik meg őket, mert szeretnének eleget tenni a közöségi normáknak és tartozni valahova (csak nem tudják kifejezni).
És most jönnek a különbségek. INTP középső funkciói Ne (extrovertált intuíció) és Si (introvertált érzékelés). Ők az ötletek emberei, egy csomó ötletet felvetnek, de nem dolgozzák ki őket gyakran, ugrálnak különböző témák között. Az INTPk sokszor álmodoznak, de nem feltétlenül az élet dolgairól, hanem a valóságtól teljesen elrugaszkodott dolgokról, pl. kitalált valóságok, TV-s karakterek, de őket ugye a logika vezérli, szóval sémákra bontanak és elemeznek inkább, mintsem álmodoznak. Az INTPk továbbá mindig reflektálnak a múltbeli tapasztalataikra, hogyan érzékelték belsőleg az adott helyzetet, szóval a múltbeli dolgokat összevetik a jelennel. Ők inkább vagy a jövőben élnek, vagy a múltban, de nem a pillanatnak. Továbbá a legtöbb INTP nem praktikus, nem jó a kézzelfogható dolgokban, kicsit ügyetlen. Lehet, hogy profi irodalomból vagy fizikából, de nem tud mondjuk egy számlát kitölteni.
Az ISTP középső funkciói Se és Ni, pont az ellenkezője az INTP-nek. Az ISTP személyiség gyakorlatias, szeret a pillanatban élni, érzékelni a körülötte lévő világot, például kirándulni. Amikről olvasott, azt tudja is hasznosítani a való világban sokszor, mert jól tud reagálni a világ történéseire és a környezetére. Szóval ha ő nyaralni megy nem a képeket fogja az instára posztolni, hanem tényleg élvezi a dolgokat akkor és ott. Nekik elvileg fontos, hogy ami a fejükben jár, azt ki is próbálják (az INTP-vel ellentétben). Sok ISTP például lehet nem élvezte annyira a távoktatást, mert nem tudta megtapasztalni, kipróbálni a tanultakat. Az Ni (introvertált intuíció) belső intuitív sémákat takar, szóval nem több ötlet felvetése, hanem egyetlen koncepción belül mélyre ásás úgymond. Sok ISTP szeret olvasni, de nem kitalált világokról, hanem mondjuk politikai, szociológiai, szóval ami a világban zajlik (a Sex Educationből Maeve elvileg ISTP, őt a feminizmus érdekelte kimondottan).
Léteznek úgymond loopok is, ha az adott ember, csak az introvertált funkcióit használja. INTP esetében Ti+Si (olyasmi lesz, mint egy ISTJ, kissé konzervatívabb, nem annyira nyitott a változásokra), ISTP esetében Ti+Ni (tévképzetek léphetnek fel, ők ilyenkor kicsit inkább az INFJ/INTJ-khez hasonlítanak).
Tudat
Ez a jelleg azt mutatja meg, milyenek az interakcióink más emberekkel:
Az introvertált (I) személyek a magányos cselekvéseket kedvelik, gondolkoznak, mielőtt beszélnek és fárasztja őket a társas együttlét.
Az extravertált (E) személyek a csoportos cselekvéseket kedvelik, beszéd közben gondolkoznak és energiával tölti fel őket a társas együttlét.
Energia
A második aspektus azt határozza meg, hogyan látjuk a világot és hogyan dolgozzuk fel az információkat.
Az intuitív (N) személyeknek nagy a képzelőereje, a megérzéseikre támaszkodnak, elméleteket gyártanak és arra koncentrálnak, hogy mi történhet.
A realista (S) személyek két lábbal állnak a földön, az érzékeikre támaszkodnak, gyakorlatias dolgokkal foglalkoznak és arra koncentrálnak, ami már megtörtént.
Természet
Ez az aspektus határozza meg, hogyan hozunk döntéseket és hogyan boldogulunk az érzelmeinkkel.
A logikai beállítottságú (T) személyek kemények, az eszüket követik, az objektivitásra és racionalitásra fókuszálnak.
Az elvi beállítottságú (F) személyek érzékenyek, a szívüket követik, a harmóniára és együttműködésre fókuszálnak.
Taktika
Ez a jelleg azt mutatja meg, hogyan viszonyulunk a munkához, hogyan tervezünk és hogyan hozunk döntéseket.
A tervező (J) személyek könnyen, határozottan döntenek, a tiszta szabályokat és irányelveket kedvelik, soha le nem késnének egy határidőről, a korlátokat keresik.
A kutató (P) személyek nagyon jól improvizálnak, szeretik, ha megmarad a választási lehetőségük, lazán állnak a munkájukhoz, a szabadságot keresik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!