Mi Scarlett O'Hara MBTI típusa? (Elfújta a szél c. könyv)
Funkciók alapján.
Az Se elég egyértelmű. A pillanatban él, nem tervez előre, a fizikai világra figyel.
Ti: racionális. Ez önmagában nem túl meggyőző, lehetséges, hogy Te user, de mindenképpen előtérbe helyezi a logikát az érzelmekkel szemben.
Fe: tudja, hogyan kell bánni az emberekkel, és nincsenek erős morális értékei. Egy Fi user nem manipulálna így.
Ni inf.: van egy kis "ráérünk majd holnap" mentalitása.
Ha Ti helyett Te-vel számolok, akkor esetleg lehetne még ESFP, de akkor Fi user lenne, én pedig inkább Fe-t látok benne.
Köszönöm, hogy leírtad.
Mióta újraolvastam a könyvet, el-elmerengtem ezen. Ha külföldi, közösségi tippelős oldalakat nézünk, ott is az ESTP az amire a legtöbben szavaznak.
Nekem inkább tűnik ESFP-nek. Az Se-t tényleg nem kell magyarázni (:D), de ahogy én látom, inkább Te-t használ. A legtöbb dolog nem érdekli, nem szokott csak azért kutakodni valami után, hogy jobban megértse, vagy felfedezze igazi mélységében. Gyűjti azokat az információkat, amikről úgy gondolja, hogy a hasznára lehet, de még így is gyakran elsiklik felettük, mert az adott témát nem tartja elég érdekesnek. Mindig csak belekapaszkodik abba, ami úgy érzi, éppen fontos lehet, vagy éppen kapóra jön. Illetve az Fi vonal mellett szólhat, hogy úgy egyébként magasról tesz mindenkinek a véleményére. Ha ő táncolni akar, amikor még évekig kellene némaságba burkolóznia és gyászolni a férjét, akkor megteszi. Ha üzleti életben akar tevékenykedni (ahol nem lenne illendő), megteszi. És sorolhatnám.
(Illetve nekem van egy belső berögzült "gátlástalanul küzd a céljaiért és bárkin átgázol, ha szükséges = Te" téveszmém.)
Könyv alapján írtad egyébként?
Könyv alapján írtam, bár régen olvastam már. Lehetséges, hogy tényleg inkább ESFP. Ha a külföldi, közösségi tippelős oldal alatt a Personality Database-t érted, ott nagyon sok mistype meg intuitív elfogultság szokott lenni, bár mostanában több értelmes diskurzust is láttam ott.
Egyébként gátlástalan egy Ti user is lehet, aki makacsul ragaszkodik a saját logikájához, nem hajlandó másokra hallgatni (az őrült tudós xNTP archetípus).
Én csak a filmeket láttam, de az ESTP-re hajlok inkább. Pont azért is "érdekes", azaz legalább annyira diszfunkcionális, mint jól működő a kapcsolata Rhett-tel, mert ugyanaz a típusuk. Az erősségeik és a gyengeségeik is együtt rezegnek, aminek a következtében a konfliktusmegoldások és a fejlődések problémások, mert ha az egyik valahol fejlődni akar, a másik pont ugyanazon a ponton húzza vissza.
Az ESTP-k megkockáztatom 90%-a is lecsinálja, hogy mit gondolnak róluk az emberek, rengeteg példának okáért a rockzenész ESTP, ez mindig is lázadó típus volt. Az idézőjeles különcködést, önként vállalt kitaszítottságot nem feltétlenül a Fi-vel kell összhangba hozni. (Sőt, egy ESFP átlagban előbb meghajol az elvárások előtt, az erős Fi van annyira érzékeny, hogy fájjanak neki az olyan kirekesztések, minősítések, amik egy gyenge Fi-t vagy gyenge Fe-t hidegen hagynak. Elvégre a Fi-nek van egy erőteljes, "mindent magamra veszek" attitűdje, ezért sértődékenyek pl. a magas Fi használók, és ezért katasztrofális vitatkozni velük. ) Az, hogy nem akart megfelelni a gyászidőnek és egyéb társadalmi vagy morális elvárásoknak, nem az érzelmi beállítottságára utal elsősorban, hanem az információbefogadó funkciójára, azaz Si funkció hiányára; csakúgy, mint a rockzenészeknél. A Si az, ami arra ösztökél, hogy igazodj a jól bevált szabályokhoz, hogy ne tegyél olyat, amivel kimész a sorból, amivel szembemész az adott közösség alapelveivel - pláne, ha azok jól kipróbált, hosszú-hosszú évek óta működő hagyományokon nyugszanak.
Scarlett, és a legtöbb ESTP esetében a Fe abban mutatkozik meg, ahogyan maguk köré vonzzák az embereket, és elérik, hogy kedveljék őket, hogy azt csinálják, amit akarnak - még akkor is, ha általánosságban sfejként viselkednek egyébként. Akár udvarlókról, akár formálható rokon nőkről volt szó, elérte, hogy ugráljanak körülötte, és valami különleges kis hercegnőként kezeljék. Ráadásul ahhoz, hogy feltöltődjön, társaságra, pezsgésre volt szüksége, míg egy Fi-használónak akkor is szüksége van hébe-hóba elvonulásra, embermentes környezetre, hogyha alapvetően extrovertált a dom-funkciója alapján. Tisztában van az adottságaival, hogy milyen hatást vált ki a körülötte lévőkből, hogy mit kell tennie ahhoz, hogy az ujja köré csavarja őket, és megteszi, mert ösztönösen tudja, hogy mit éreznek.
Ami a Ti-t illeti... az ő esetében ez egy csöppet hibásan, torzultan működik. Azért mondom egyértelműen, hogy nem Te-használó, mert a Te a tényekből építi fel a rendszert, míg Scarlett ennek az ellenkezőjét csinálja; felépít egy rendszert, és abba próbálja beleilleszteni a rendelkezésére álló tényeket, MAJD - és ez a torzult rész - a nem illeszkedő tényeket inkább ignorálja, félreteszi ahelyett, hogy újraépítené, újragondolná a rendszert. A Ti nem a külvilágból, hanem önmagából meríti a logikáját, ezért, ha járul mellé egy olyan információs funkció, ami nem elég alapos, - a Se-től ez durván távol áll - akkor könnyen születhetnek belőle téves következtetések. Gyönyörű példa erre a torzult Ti-re a ragaszkodása Ashley-hez és a szerelemhez, ami sosem létezett Scarlett fején kívül; azokat a per pillanat rendelkezésre álló információkat vette csak figyelembe, amik illeszkedtek a prekoncepciójához, a többivel szemben meg következetesen vaknak és süketnek mutatta magát, ameddig nem kényszerítették a szembesülésre. De kisebb dolgokban, rövid távon pedig pont a Ti miatt bizonyult jó problémamegoldónak.
A mindenkin átgázolós témát hiába lehet a Te-hez kötni sztereotipikusan, egy harmadrangú Te, ami alá van rendelve egy Se-nek és egy Fi-nek, nem annyira hatékony, mintha elsőrangú vagy másodrangú lenne.
Köszönöm szépen a válaszod.
Sokat gondolkodtam, hogy írjak-e "ellenvéleményt", mert a leírásodból úgy érzem, hogy te jobban értesz a dologhoz - ellenben nem olvastad a könyvet, ahol azért jobban megmutatkozik Scarlett jelleme. Aztán úgy döntöttem, hogy leírom, maximum tanulok a válaszodból. Bocsánat, ha butaságot írok valahol.
Ami az Fe/Fi részhez illik (és nem tudom, a filmben mennyire domborodik ki): Scarlettet utálják a nők. Nagy mértékben tesz rá, hogy ki mit gondol róla, neki csak az a fontos, hogy minél több pasi fusson utána. Amit az Fe-ről hallottam, és amit a környezetemben tapasztalok, az inkább az, hogy szeretik, ha mindenki jól érzi magát a közelükben (vagy ez is csak sztereotípia?), és törekednek is arra, hogy másokat is bevonjanak a társaságba. Scarlett meg csak arra törekedett, hogy minden pasi vele foglalkozzon. Illetve képes volt egy hazugsággal ellopni a húga vőlegényét (csak azért, mert nem hitt abban, hogy az is segítené Tarát). (Ami azért jutott eszembe, mert azt is hallottam/olvastam, hogy az Fe felhasználók általában törődnek mások érzéseivel. Ilyet Scarlett soha nem csinált.)
A könyvből egyértelműen kiderül, hogy nem csavar mindenkit az ujja köré, sőt, legtöbbet kifejezetten egy rideg, utálatos, számító valakinek gondolják. Persze a pasik fent akadnak a hálóján, de azért tanították is neki gyerekkorától fogva, hogy hogyan kell udvarlót fogni magának (de az tény, hogy tehetségesebb volt ebben, mint más lányok, és élvezett a középpontban lenni).
Illetve, ami mások érzéseinek feltérképezését illeti, a könyvben többször vakarja a fejét, mert fogalma sincs róla, mit akar a másik. Nem érti, még ha próbálják is elmondani neki, ezt többször eljátssza.
Illetve, ami az Fi mellett szólhat, az az, hogy sosem mutatta ki az érzéseit mások előtt. Amikor mindenki sírt és szenvedett a háború miatt, amikor azzal, ha ő is így tesz, megkedveltethette volna magát a többiekkel, mégsem akarta, hogy mások lássák, hogy ő is így szenved, és neki is fáj. A temetésen, ahol látta, hogy furán néznek rá, ott is inkább visszatartotta a könnyeit, de ne lássák, hogy ez neki fáj, mert az az ő fájdalma és másnak nincs köze hozzá.
(Bár ennek meg ellent mond az, hogy egyébként - Mellyt leszámítva -, mindenki tudta, hogy bele van zúgva Ashley-be, azt nem bírta olyan jól titkolni.)
Azt a részét egyébként nem értem, hogy az érzelmi szálat hogy lehet a Ti-hez kötni. Scarlett szerelmes volt Ashley-be, fizikálisan és mindenhogy (igaz, hogy értelme nem volt, de ez nem egy döntés volt a részéről, nem olyan dolog, ami a személyiségéből adódott). Illetve némi alapja volt egyébként, a könyvben Ashley bocsánatot kért tőle, amiért annyit flörtölt vele, mikor még nem járt jegyben Mellyvel, meg ki is derült, hogy fizikálisan nagyon is vonzódott Scarletthez, szóval ezt a részét is jól érezte. Abban tévedett (persze), hogy Ashley szereti is. Erre a részére értetted? Hogy tulképpen szent meggyőződése volt, hogy Ashley szereti őt? Mert tény, hogy ezt felületes információk alapján döntötte el, és nem volt hajlandó észrevenni semmit, ami mást sugall. Hmm.
Az az igazság, hogy olvastam a könyvet, annyira azt éreztem, hogy Scarlett mintha Te lenne. Megragadja azokat az információkat, amikről úgy gondolja, hogy fontosak neki, nem feltétlenül alkot belőlük rendszert, vagy hasonlót: a férjem meg akarja venni a fűrésztelepet, mert sok pénzt hoz -> szerzek pénzt és megveszem előle, mert ügyesebben vezetném -> szerzett pénzt, megvette előle és ügyesebben vezette. Házalt, árulta a deszkákat (és itt sem Fe-s "érzem, mit érzel" technikával, hanem közölte a konkurenciáról, hogy azok csalók és rossz minőségű fát adnak el, ami nem volt igaz, de mivel hölgy volt, ezért tudta, hogy nem mondhatják el, hogy hazudik, így semmit sem tehetnek ellene). És itt sem törődött azzal, hogy ki mit gondol róla. Annyira süt nekem csomó-csomó cselekedetéből a Te, és - most már talán az Ashleys ragaszkodáson kívül - sehol nem látom, hol mutatkozna be a Ti...
És ez más, de: én azt hittem, Butler ENTP. (Nála bizonytalan voltam, a Ti-t éreztem határozottan, és elég erős tippem volt az ExTP-re, de a personality-database alapján elfogadtam a többség döntését.)
Semmi gond, sok oldalon jórészt általánosságokat írnak, és ez nehezíti az elmélet alkalmazását. Azt fontos az elején leszögezni, mert ez vezet sok téves következtetéshez - remek módon ezt többnyire az MBTI-s tartalmaknál "elfelejtik" jelezni - , hogy az MBTI NEM azt válaszolja meg, hogy MIT csinálok? , hanem azt, hogy MIÉRT csinálom. Egy gondolkozási mechanizmust ad, nem cselekvési mechanizmust. Az előbbiből persze lehet mintákat vonni az utóbbira vonatkozóan, de... ezek inkább olyanok, mint a hipotézisek.
"Amit az Fe-ről hallottam, és amit a környezetemben tapasztalok, az inkább az, hogy szeretik, ha mindenki jól érzi magát a közelükben (vagy ez is csak sztereotípia?)"
Igen, ez sztereotípia. Hitler is Fe használó volt, és nem igazán arra törekedett, hogy jól érezzék magukat az emberek a környezetében. :D A Fe annyiról szól, hogy "tudom, mit érzel, mert beleképzelem magam a TE helyzetedbe, és felismerem TŐLED várható reakciót, nem pedig magamból indulok ki". Minden más személyes preferenciának a kérdése, lehet ezt használni jóra is és mások manipulálására, elnyomására is - ha tudod, a másik mit érez, mire vágyik, könnyen elérheted, hogy önszántából megtegye, amit te akarsz, anélkül, hogy észrevenné ezt. Nincs kőbe vésve, hogy a Fe használó többre tartaná a környezetét, jobban érdekelné a javuk, mint bárki mást. Csak sarkítás magas Fe esetben is, hogy törődniük kell mások érzéseivel, alacsonynál meg pláne.
"A könyvből egyértelműen kiderül, hogy nem csavar mindenkit az ujja köré, sőt, legtöbbet kifejezetten egy rideg, utálatos, számító valakinek gondolják. Persze a pasik fent akadnak a hálóján..."
Azért, mert a pasikat akarja az ujja köré csavarni. Azért tesz tudatosan. Elérhetné azt is, hogy mindenki imádja, mert adottak hozzá a képességei, csak nem éri meg neki energiát fektetni bele. Ez az STP-kre nagyon jellemző viselkedés, hogy sokan utálják őket, de akivel meg akarják magukat kedveltetni, az kvázi hiába tanúsít ellenállást, győz a karizma.
"Illetve, ami az Fi mellett szólhat, az az, hogy sosem mutatta ki az érzéseit mások előtt. Amikor mindenki sírt és szenvedett a háború miatt, amikor azzal, ha ő is így tesz, megkedveltethette volna magát a többiekkel, mégsem akarta, hogy mások lássák, hogy ő is így szenved, és neki is fáj. A temetésen, ahol látta, hogy furán néznek rá, ott is inkább visszatartotta a könnyeit, de ne lássák, hogy ez neki fáj, mert az az ő fájdalma és másnak nincs köze hozzá."
Ez nem Fi. Az azt jelenti, hogy T-dom vagy T-aux. Érzelmi szituációra kb. az összes T típus így reagál. Magába fojtja őket, mert nincs hozzájuk másoknak semmi köze, és az érzelemkimutatást általánosságban gyengeségnek tartják. A T-k, legyen szó Fi-használó ENTJ-ről vagy Fe-használó ESTP-ről nem szeretik a kirakatba tenni ezeket. Azt meg pláne nem, ha valaki erőlteti, hogy nyíljanak meg. Nekik a racionális megközelítés a testhez álló, mivel ez az erős oldaluk, ezért reflexből ezeket alkalmazzák érzelmi szituáció esetén is, és akkor kerül elő az F-funkciójuk, ha a T-funkciójuk mégsem tud mit kezdeni az adott helyzettel. Tehát egy ESTP esetében; a veszteséget befogadja itt és most a Se, utána tovább passzolja a Ti-nek, ami reagál rá valamit, ha ez a reakció MOST megoldást nyújt, akkor megáll a folyamat. Ha pedig nem, akkor passzolja tovább az érzelmi funkciónak, a Fe-nek.
Másrészről egy ESFP előbb kezd el egy tragédia esetén mindenki előtt bömbölni, hogy mindenki őt sajnálja, mert hiába introvertált a Fi, a dom-funkció extrovertált, és a Fi-nek alapvetően is van egy "szegény, kicsi én" beütése. :D
"Azt a részét egyébként nem értem, hogy az érzelmi szálat hogy lehet a Ti-hez kötni."
Hogyha T-használó az alany, akkor az érzelmi életét, érzelmi szituációit is a T-funkciójával akarja kezelni. Mert a funkciók között hierarchia van. Amennyiben Scarlett ESTP, akkor az első számú döntéshozó funkciója a Ti, tehát minden szituációban a Ti fog előbb dönteni, és csak akkor dönt a Fe, hogyha a Ti nem tudott dönteni. Mint... a cserejátékosok. Aki a kispadon ül a meccs alatt, akkor kerül játékba, ha egy fő játékost kiállítanak, a fő játékos a T-funckió, a cserejátékos az F. A Ti pedig a felületes információk alapján, amiket a Se adott neki, eldöntötte, hogy ez a dolog kölcsönös - ráadásul az előre kialakított rendszerhez is ez igazodott. De, ahogy előttem is írták, ehhez nem feltétlenül kell a Se, mert a Ti információfunkciótól függetlenül hajlamos prekoncepciókhoz ragaszkodni, előrébb helyezni a belső információkat a külső adatoknál.
"Az az igazság, hogy olvastam a könyvet, annyira azt éreztem, hogy Scarlett mintha Te lenne. "
Amikről a kifejtésben beszélsz, az simán lehet Se + Ti, ugyanis gyorsan cselekszik. A per pillanat rendelkezésre álló információkból megtalálja a per pillanat leglogikusabb megoldást, taktikát. Ez tipikusan az ESTP-k erőssége, ezért van velük tele az üzleti élet is, mert miután az impulzivitásukhoz egy mondjuk úgy, rövid távra tekintő logika társul, ezért meg tudják ragadni elsőként az olyan lehetőségeket, amiket mások hagynak a tervezés és a hibakalkulálási körök közben elúszni. Nem malmoznak és mérlegelnek annyit, de elsősorban az információbefogadó funkciójuk miatt. Hogyha ESFP lenne, akkor a Te-je nem érvényesülhetne olyan szembeötlően, ahogy mondod, nem logikus döntéseket hozna a pillanatnyi információk alapján. Sőt, az ESFP-k Te-je ritka pocsék, többnyire inkább csak akkor ütközik ki, hogyha mérgesek. Hogyha ESFP lenne, akkor az a Te alá lenne rendelve a Se-nek és a Fi-nek, csak azok az információk, azok a döntési lehetőségek jutnának el hozzá, amit az előbbi kettő átengedett. Ezekből az erősen megszűrt információkból pedig nem születhetne hatékony üzletpolitika. Ahhoz, hogy valaki hatékony legyen, vagy arra van szüksége, hogy előre tudjon tervezni - ami magas Se-vel vesztes menet - , vagy pedig arra, hogy mindig a lehető leglogikusabban tudjon reagálni az azonnal-ra. Churchill is pl. ESTP volt, és jól kezelte a második vh akadályait.
Az, hogy a jó problémamegoldó a Te, a Ti pedig csak szöszöl, és mindent feleslegesen elemezget, megint csak sablon. A Ti hajlamos szöszölni és mindent túlelemezni, DE ehhez vagy az kell, hogy Ne járuljon hozzá információbefogadóként, - mint egy "hú, ez de érdekes!" alapfilozófiájú funkció - vagy pedig az, hogy alá legyen rendelve egy Fe funkciónak. Fontos minden esetben szem előtt tartani, hogy a funkciók nem a levegőben lógva, legjobb formájukban működnek, hanem egymással összedolgozva, egymással alárendelődve. Minél hátrább van a sorban, annál gyengébb, annál kevésbé érvényesül, annál nagyobb hatással van a működésére az a funkció, ami előtte áll. Az első két funkció nagyon erős, mindkettő a legjobb formáját hozza, kvázi kéz a kézben, ezért azokat még nehezebb gyakorlati értelemben lehasítani egymásról. Az információfogadó funkció nem megy semmire az információira a döntésfunkció nélkül, a döntésfunkció meg nem tud információk nélkül dönteni - kicsit tyúk és tojás eset. Teszem azt, hiába Te-aux egy ISTJ és egy INTJ is, durván máshogy működik a Te-jük, mert az előbbinek egy Si adja az információkat, a másodiknak meg egy Ni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!