Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az emberi agy fejlődése az...

Az emberi agy fejlődése az utóbbi 100 évben nagyon felgyorsult?

Figyelt kérdés

Ugye egyre több ember lát el egyre több informatikai, mérnöki, tudományos állást különböző komoly cégeknél. Egyre többen szereznek Phd-t. A multiknál is komoly emberek dolgoznak. Nekem is több volt osztálytársam lett programozó, mérnök. Ezekhez a szakmákhoz már egy komolyabb szint kell.

Száz éve meg milyen szakmák voltak többnyire? Pásztor, halász, földműves, kosárfonó, teknővájó, vagy sokan trógeroltak, mint ilyen a vagonlapátolás, vagy olvasztó üzemi munkás. Ezekhez sok ész nem kellett. Ma meg már szinte mindenki ilyen menő, nagy tudást igénylő pozíciókat tölt be.



2020. jún. 8. 20:30
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Akkor menj el egy gyárba a szalagmunkásokat megnézni, meg egy építkezésre a segédmunkásokat.
2020. jún. 8. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát nem. Nálunk húsz százalék alatt van a diplomások aránya. Összehasonlítás képen, ez például Izraelben hetvenöt százalék.
2020. jún. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
82%

Tök jó, hogy a programozást hoztad fel. Kreatív munka, de nem kell hozzá különösen intelligensnek lenni. Röviden, tömören, hogy laikusok is megértsék: A számítógép nem egy okos eszköz. Azt csinálja, amit mondanak neki.


Szóval ha valaki tud tanulni, van egy kis probléma megoldó készsége és ismeri a környezetet amiben dolgozik (eszközök, programozási nyelv), akkor már csak rutin kell neki. Nyilván már ez is egy elég erős szűrő, de ezek között szerintem nincsen olyan, amit ne lehetne fejleszteni.


Még csak egyetem sem muszáj hozzá. (vannak helyek, ahol elvárják, de sok helyen nem előfeltétele a bekerülésnek)

2020. jún. 8. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
87%

Ha 100 evvel ezelott lettek volna szamitogepek, akkor ugyanugy tudtak volna oket kezelni.

En inkabb azt latom, hogy az emberi faj egyre butabb lesz par kiveteltol eltekintve.

Mellesleg a programozast is egyre inkabb automatizaljak, egyre kevesbe kell ertened a lenyeget, mert a kulonbozo programok kijavijak a hibaidat, vagy javasolnak mas megoldasokat.

2020. jún. 8. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

#4-es, szerintem inkább csak a fókusz változott. Mivel nem akarják újra feltalálni a "kereket", ezért már nem az alapoktól tanulják a fejlesztést. Egy webfejlesztőnek teljesen felesleges pl. C-t tanulnia, mert soha nem fog semmilyen alacsony szintű szoftvert írni.


Betanított munkának nem nevezném így sem ezt, de kicsit tényleg olyan, mintha ebbe az irányba haladna, amire szerintem biztos rátesznek nagy lapáttal a piaci igények.

2020. jún. 8. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
70%

Szerintem inkább degradál a társadalom.

Csak nézz körül, mindent a gépek meg az internet segítségével érnek el az emberek. Nem kell gondolkozni, csak beguglizni. Nem tanulnak verseket mint rég. Arról nem is beszélve mennyi számtalan új "haszontalan" szakma is létrejött (influencer?) amihez nem kell több gógyi mint egy pásztornak, lényeg az "image" meg hogy adják elől magukat.

Nyilván 100 éve mások voltak az igények, más volt a világ mint most. Annyira össze sem lehet hasonlítani, mert minden felgyorsult. De régen is voltak okosabbak és butábbak, pont mint most. Viszont az oktatás elérhetőbb lett, így nem kell gazdagnak lenned, hogy meg szerezz egy Phdt,ha meg gazdag vagy meg sem kell szerezni, megveszed.

2020. jún. 8. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
80%

Igen, az oktatas elerhetobb lett, de keves kiveteltol eltekintve olyan is a szinvonala.

En pl Londonban iratkoztam be esti egyetemre, webtervezest tanulni.

Volt mellettem olyan pasi, aki tolem kerdezte, hol kell a gepet bekapcsolni!! Nem vicc. Ez volt a szinvonal.


Ha minosegi oktatast akarsz, akkor fizetni kell erte.

2020. jún. 8. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Az emberi agy az utóbbi 10000 évben egyetlen dologban változott: terjed egy mutáció, amitől kb. 5%-kal okosabb lesz.

Még nem terjedt el teljesen, de már túlsúlyban van az emberiségben.

Magyarán: az ősemberek nagyjából olyan okosak voltak, mint mi.

2020. jún. 8. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
42%

Kérdező, kár itt felvágni a diplomásokkal.

Rengeteg diplomás gyakorlatilag szellemi betanított munkás.

Ma egy közgáz felsőfokú végzettséggel olyan szintű munkát végeznek, mint egy generációval korábban közgáz középfokú végzettséggel.

Viszont a műveltség, a széles látókör sokkal ritkább. Egy generációval ezelőtt a szakközépiskolai érettségivel rendelkezők nagyobb arányban olvastak szépirodalmat, jártak színházba, hangversenyre, érdeklődtek a kultúra iránt, mint ma a diplomások.

Magyarán: egy generációval ezelőtt az átlag középfokú végzettségű ember intelligensebb volt, mint ma az átlag diplomás. Természetesen nagy a szóródás, tehát ma is vannak intelligens emberek.

2020. jún. 8. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Igen is meg nem is... Inkább lehetőségek meg elvárások voltak mások.


Régen sokkal kevesebb lehetősége volt az embereknek tanulni, pláne falun, szegényeknek. A szülők se azt várták el a gyerekeiktől, hogy legyenek magasan képzettek. Ha okos volt, akkor se. (Az meg pláne fel se merült, hogy a lánygyereket taníttatni kéne, mert neki háztartást kell vezetni.) Manapság szinte csak az a valaki, aki diplomás, ezért mindenkit afelé tolnak. Én jártam pedagógiai és bölcsész szakra is egyetemen, és amennyi esze volt ott a csoporttársaim kb. 40%-ának, annyival 100 éve még bőven kosarat fontak meg teknőt vájtak volna. Illetve az első válaszoló is jól mondja, ma is rengeteg ember végez egyszerű, betanított munkát, csak mivel most már sok dolog gépesítve van, ők nem földmunkások lesznek, hanem szalagmunkát, egyéb gyári melót végeznek, vagy árufeltöltőként, futárként dolgoznak.


Másik, hogy most már minden második gyereket fejlesztésekre hordanak, egyrészt felismerik a problémákat, tudnak rajtuk segíteni, másrészt a nem-problémás gyereket is viszik "okosító tornára", úszásra, meg babamatekra, meg jóég tudja, mire, és ezek tulajdonképpen tényleg fejlesztő hatásúak az agyi fejlődés szempontjából. Sok anyuka már alapból a szakkönyveket bújva, a gyerek másfél éves korától fejlesztő jellegű játékokat játszik a kicsivel otthon, iskola előtti nyáron iskolára felkészítő feladatlapokat oldogatnak meg, később a gyerekkel leckét írnak, magyaráznak neki, ha a tanár magyarázatát nem értette eléggé, stb. Nem az van, hogy a szülők kint dolgoznak (vagy pláne hogy a gyereket se hagyják tanulni, mert előbbrevaló, hogy a munkákban segítsen, minthogy bent bent írogasson.)


Ha egy gyerekkel valami gáz volt, régen nem tűnt fel semmilyen ellátórendszernek, nem foglalkoztak vele. (Nagyapám például be se járt iskolába, mindig szégyellt bemenni, hogy neki nincs cipője, de senki nem járt utána, hogy hol a francban van, miért nincs iskolában, a nevelőszüleinek szóltak talán, de őket végképp nem érdekelte, miért nem megy iskolába, örültek, hogy legalább nincs otthon. Ilyet manapság azért ritkán lehet megcsinálni... Utánajárnak, kimegy a gyermekvédelem, a nevelőszülőknek is eléggé a nyakukra járnak, stb.)

2020. jún. 9. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!