Miért nem tudnak az emberek normálisan levelet megfogalmazni (megszólítani a címzettet például)?
Ez sajnos nem új jelenség.
Annak idején amikor üzletvezetőként felvételiztettem egy volt munkahelyemre, én szűrőnek használtam azt, hogy képes-e ennyit beleírni az emailbe:
"Tisztelt Hirdető!
Ezúton szeretném benyújtani jelentkezésemet az X felületen meghirdetett Y állásra, mellékletként csatolom az önéletrajzomat.
Köszönettel:
Kiss Béla"
Na erre kb a jelentkezők 5%-a volt képes, nagyon megkönnyítette a dolgomat a válogatásnál. Főleg hogy webshop asszisztenst kerestünk, aki nem ártana ha tudna levelet írni.
"Egy nap írok 40 emailt, a fele időm a megszólítással és elköszönéssel telik, főleg azoknak a nőknek akiknek 20 nevük van."
Ennek mi köze van bármihez?
"Mert a tanárok annyira tökéletesek. :D Mi 7 különböző felületen kapjuk a házikat. Nehéz lenne mindegyik tanárnak ugyanazt használni. Csak házit! Nem tanítanak semmit. Te tanítsd meg, ők csak házit küldenek. Persze nem a tankönyv, tanterv szerint haladnak, hanem találnak neten, vagy kapnak másoktól feladatokat és azokat továbbküldik. De nagyon büszkék magukra, hogy ők milyen ügyesek, hogy el tudnak küldeni valamit, vagy fel tudják tölteni valahova :)
Na, ennyit a tanárokról.
Messenger, egyéb üzenteküldő meg nem hivatalos levél. Nem ugyanazok a szokások, mint pl. egy e-mail esetében."
Ennek az érzelmi válasznak sem sok köze volt a témához. A tanárok sem tökéletesek, de felhoztam más példákat is (olvasói levél, álláskeresés). Nem arról van most szó, hogy az eberek tökéletesek-e, meg hogy megy a home office, előtte is volt már ez a jelenség. Most attól, hogy más is rosszul csinál valamit, nem lesz jobb. A Messenger persze más, de az is lehet hivatalos, ha olyan személyre írsz rá. Illetve eleve felmrül a kérdés, hogy minek írnak rá sokan hivatalos személyre messengeren, ha azt nem tekintik hivatalos levélnek. Nem a tanárra gondolok, de például egy cégnek. Ha meg ráírsz mégis ott, attól még nem a haverod.
" Idegen nyelvekből erőltették nagyon durván, hogy meg kell tanulni, hol hány üres sort kell hagyni, hogyan kell címezni nyelvenként eltérően"
Igen, ez igaz. Mondju ott kicsit le voltak maradva, mert a kézzel írt levelek formáját tanították, de legalább tanították.
"Én is ezt vettem észre, mikor közzéteszi egy HÖK-ös tag, vezető az e-mailjét, amit tanároknak, oktatóknak ír, csak fogom a fejem, hogy képtelen normális, hivatalos megszólítást és befejezést írni egy ilyen hivatalos ügyben. Főleg, hogy HÖK-ös. Az meg csak hab a tortán, mikor valaki próbál hivatalos lenni és olyan cringe szófordulatokat használ, hogy elsírom magam a szégyenemben."
Igen, egyetértek ezzel. Én azt bírtam, amikor még az egyetemen HÖK-ösök egy PPT-t csináltak egy tájékoztatóról, és egy rózsaszín baglyos háttérre írták feketével a szövege,t és senki nem tudta elolvasni. :D De ez egy másik téma.
"Megértem, hogy többszáz e-mailt kap és még azon kívül is van rengeteg dolga, de mikor írok egy tök normális és helyesen megszerkesztett levelet, és ő annyit ír, hogy "értem, nem gond (és a végére egy monogramot, hogy P.T.)". Ilyenkor nézek egyet."
Igen, ebben van igazság. Nyilván ők se tökéletesek. Szerintme ő itt úgy gondolkodik, hogy mivel nem ő írja a levelet, hanem válaszol, te tudod, ki ő. Illetve ő az, akinek 600 tanítványa van, de te ismered a tanárt. Nem azt mondom, hogy így jó, csak hogy ebből indul ki.
Az utolsóval is nagyon egyetértek. Lehet engem sznobnak nevezni, de szerintme baromi sok cég dönt ez alapján, ezrt érdemes megtanulni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!