Mivel magyarázhatók ezek a tragikus hirtelenséggel megtörtént halálesetek? Tényleg ekkora szerencsejáték az élet?
Hangsúlyozom semmi kegyeletsértő szándékom nincs és maximális részvétem az úr családjának csak erről a cikkről jutott eszembe:
Egy makkegészséges középkorú sportmúlttal rendelkező férfivel hogy történhet meg? És rengeteg ilyen volt már.
De ha a korra és fel nem derített egészségi állapotra hivatkoztok.... ott van az Atalanta nemrég elhunyt 19 éves focistája vagy az Ajax fiatal focistája, aki szerencsére életben maradt az agyvérzése után.
Szóval mivel magyarázható ez? Ilyen szerencsejáték az élet?
Nagyon sok ilyen eset van, csak mivel a sportolók halálának van hírértéke, ezt írják meg.
És igen, az élet ekkora szerencsejáték.
Kollaganőm férje egy reggel a fotelban halt meg, negyvenévesen, tüdőembóliában. Feldolgozhatatlan, makkegészséges férfi.
Volt egy másik eset, amikor egy fiatal életerős férfi is otthon halt meg, reggelizés közben félrenyelt. :( Ez benne volt a hírekben, ismert emberről volt szó.
Nem csak az életmódodon múlik, hogy meddig élsz. Lehet tökéletes étrended, BMI-d, sportolási szokásod, meg amit akarsz, de a genetikát ez nem fogja érdekelni.
Na meg az sem mindegy mennyire hajtod túl magad, mennyit idegeskedsz, mit és mennyit dolgozol... Szóval nem, nem szerencsejáték, csak baromi sok, megjósolhatatlan dolgon múlik.
Egyrészt: igen, sajnos nagyon sok múlik a "véletlenen".
Volt osztálytársam 16 évesen halt szörnyet, amikor éjféli mise után beült hazafelé a részeg osztálytársa autójába. Igaz, ez az "elkerülhető véletlen" kategória, én akkor se ülnék be egy ittas ember mellé, ha az a legjobb barátom lenne, és eszembe nem jutna egy utcányi távolságot autóval megtenni... de vannak olyan véletlenek is, amiket tényleg nehéz elkerülni. Egyszer gyanútlanul sétáltam a járdán, jön szemből egy mentőautó, felhajt a járdára, ha nem ugrok el, elüt. De még ez is némileg befolyásolható. Ha gondosan megválogatom, hogy mikor, milyen úton, milyen módon közlekedek, akkor jelentősen csökkenthető a baleset veszélye. Ez az egyik oka, hogy én nem is szeretnék autót. Nagyságrendekkel jobban biztonságban érzem magam a vonaton/buszon, és buszon sem szeretek elől ülni, ami a balesetnek leginkább kitett része a járműnek. Igen, ez kicsit talán túlzott óvatosság, de én inkább leszek feleslegesen óvatos, mint halott, vagy nyomorék.
Aztán persze vannak tényleg elkerülhetetlen szerencsétlenségek is. (Mármint az áldozat szempontjából elkerülhetetlenek.) A napokban zuhant le egy repülő egy városra. Az ott élők semmit nem tehettek ellene, legfeljebb annyit, hogy "nem költözik légi folyosók környkére az ember", de ez azért elég életszerűtlen.
Ami pedig az egészséget illeti: rengeteg olyan rejtett betegség, hajlam van, aminek nincs előjele. A szomszéd utcában egy látszólag egészséges negyvenes nő kapott agyvérzést, mivel keletkezett egy aneurizma az agyában. Szerencséje volt, teljesen felépült, de ha nem délután, hanem éjjel történik, akkor esélye nem lett volna túlélni.
A testmozgás meg egy lényeges dolog. Fontos az egészséges élethez, DE a túlhajszoltság majdnem olyan rossz, mint a tunyaság. Az élsportolók szervezete óriási tehernek van kitéve. Gyakorlatilag sokuk 30-40 éves korára tönkreteszi a szervezetét. (És arról nem is beszéltünk, hogy hányan szednek közülük teljesítményfokozókat. Nem kell feltétlen illegális doppingszerekre gondolni, sok olyan szer van, ami teljesen legális, csak épp nem tesz jót hosszú távon.) Van egy fiatal korában országos bajnok hölgy barátom. Diákolimpiát nyert. 18 évesen már visszavonult, mert úgy érezte, tönkremegy, ha ezt még pár évig folytatja. Szerinem ez sokat elmond.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!