Leginkább a felgyorsult életmódnak köszönhető, hogy szinte senkinek nincs egy kevés ideje sem a másikra?
Gyerekkoromból, a 80-as, de még a 90-es évekből is emlékszem arra, hogy délután-estefelé kimentek az emberek az utcában és beszélgettek a szomszédokkal. Meg jártak is át hozzánk a szomszédok, beültek, beszélgettünk. Meg másik utcából is a közvetlenebb ismerősök. Ma meg már azért is bejelentkezünk telefonon, ha át akarunk vinni egy tál süteményt. Meg az utcán ha mész és találkozol ismerőssel, két percet sem tudsz vele váltani, mert vagy te, vagy ő siet valahová.
Ez mind csak a felgyorsult életmód következménye? De ne vegye senki sem általánosításnak, amit írtam, csak én ezt figyeltem meg, hogy többségében ez így van.
Tudod, a "felgyorult életmód" egy üres szlogen, ami arra jó, hogy az emberek lerúgják a felelősséget a puszta gondolkodásról is.
Az autón is van fékpedál. A felgyorsult életmódon lehet változtatni, le lehet lassítani és meg lehet találni a valódi értékeket (na erre is jó a mostani járvány).
Ma is meg lehet taláni a neten kívül a barátokat, le lehet ülni olvasni, beszélgetni, játszani. Miért a face-n meg hasonlóakon élnek az emberek?
A barátkozáshoz idő kell, és közös érdeklődési kör. És az, hogy az embernek legyen mondandója, de oda is tudjon figyelni a másikra.
A másik: a birtokló anyák. Miért van az, hogy a gyerek "legjobb barátnője" az anyja? Hol vannak a kortársak? A face- meg az instán? Hol vannak a közösségi helyek, a kávéházak, a kultúrestek (igaz, milyen kultúra van egy orbáni birodalomban?), a bálak, meg a többi? Még könyvtárba is alig járnak az emberek!
Arra van időd, akire és amire szakítasz.
Régen még a szülinapokat is együtt ünnepelték az emberek ma meg az online köszöntgetések a divat.
En azt olvastam erröl hogy a nem tudom melyik rendszerben de egyenlöbbek voltak az emberek kb mindenki hasonlo körülmenyek között elt, es hasonlo eletvitellel.
A gazdasagi helyzet valtozasaval a közepreteg inkabb kezd eltünni es sarkosodni az egyenlötlenseg azaz egyre nagyobb a szakadek szegeny es gazdag közt.
A tarsadalmi statusz vagy egyensuly fel van borulva azaz tarsadalmat nezve nem egyéneket nem homogén màr.
Aztan kialakult az hogy valahogy nem jarnak össze azok akik costarikan nyaralnak meg sielni jarnak azokkal akik nyaralni se mennek, nem szülinapoznakbegyütt azok akiknél hàzi torta van azokkal akiknel cukraszai remekmüvek, de még hasonlo a hasonlonal is azt nezi milye van a masiknak milye nincs aztan mennek az egymas mögötti pletykàk igy inkabb manapsàg màr nem teregetik ki az emberek a maganéletüket meggondoljàk kiket engednek be az otthonukba.
Szoval a tarsadalom homogen összetételének felborulasa hozta azt magaval.
Nem tudom lattad e regén nagy sorozat volt a szomszedok c film. Nagyon jol abrazolja az emberek közti hasonlosagot. Mindenkinek volt egy szerenyebb eletkörülmenye es mindenku hasonloan élt.
Manapsàg nincs meg ez a hasonlosag, közepreteg eltünese gazagsag szegenyseg van es senkiben nem lehet megbizni.
En speciel a bnöimet azèrt sem fogadom màr, mert ujabban nem azt nezik hogy együtt vagyunk jokat dumalunk, hanem hogy milyen a lakasunk az övéjükhöz képest.
*amièrt nem homogén màr a tarsadalom, azaz kb nem mindenkinek relative ugyanannyi vagyona ugyanolyan élete van, hanem egyenlötlenek a tarsadalom tagjai, igy az emberek is eltavolodnak egymastol.
Régen még mindenki a Balcsira jàrt mert minden cég adott üdülesi beutalot, céges táborok is voltak, mindenki realiteve hasonlo volt a masikhoz.
A hármasnak nagyon igaza van, teljes mértékben így gondolom én is.
Pluszban: nekünk az egyik szomszédunk egy öreg néni lenne, övé a telek, de nem itt lakik - nincs is a telken lakóház - hanem valahol, a város másik végén.
A másik szomszédunk meg egy antipatikus barom.
Zárkózottak is vagyunk, de nem is értem miért kellene vadidegen emberekkel összejárni, bulizgatni, kóstolót vinni, csak mert közel lakik hozzánk.
Én az ilyen nyomulástól, közelségtől megőrülnék.
Amennyire rálátok, a mi kis utcánkban - 16 ház összesen - senki sincs ennyire közeli kapcsolatban.
Én azt látom, hogy ma is együtt lógnak az emberek, szomszédok, barátok, ismerősök.
Az megint más dolog, hogy nem mindenki szereti, ha csak úgy beállítanak hozzá bejelentkezés nélkül, mert épp pihenne, dolga lenne. Vagy az utcán sem azért kolbászol a többség, mert annyira beszélgetni szeretne, hanem éppen jön-megy valamerre, akkor nyilván nem fog leállni beszélni.
Nem arról van szó, hogy nincs idő a másikra, hanem mindenkinek arra van ideje, akire akarja, hogy legyen.
Illetve benne van a pakliban az is, hogy bizonyos egyének egyszerűen taszítóak vagy idegesítőek a nagy többség számára.
Én magam is ismerek sok ilyet, már rosszul vagyok, ha meglátom az utcán és elindul felém.
Én is úgy látom, érzékelem, hogy az emberek nagy-nagy része iszonyatosan időhiányos. Létre is jött egy idegbeteg, kezelhetetlen generáció (illetve lassan kettő) a szülők fáradtsága, időhiánya, karrierizmusa, a rohanás miatt. Azért is betegesek az emberek, mert nincs idő sportra.
Viszont én, ha ne adj' Isten csak dolgoznom kellene és teszem azt, 20 percnyire lenne a munkahelyem és az ebédidőt se kellene ledolgozni (tehát nem egy rohanásból állna az életem), akkor is begolyóznék attól, ha úton-útfélen dumálgatni kellene emberekkel, a szomszéd is átállítana stb. Egész egyszerűen van olyan ember, aki vágyik a magánszférára, esetleg az átlagnál többre. Vagy csak hobbizna (akár társas tevékenység), sportolna (akár távolabbi barátokkal közösen), a párjával, csalájával törődne.
CallThePolice
8 óra tanulás van mögöttem ma és holnap is vár rám annyi. Nem, nem arra van idő, amire akarom, hanem a kötelességeimre.
Ahogy a többi túlórázó, 8-10 óra munka mellett gyerekeket nevelő, továbbképzésre járó, másodállást vállaló emberek zömének se arra van ideje, amire akarja. Hanem a kötelességeik egy részére.
Egyébként ez az eszeveszett rohanás mára sajnos az etalon, a példa lett.
Amikor mesélem, hogy abbahagynám az egyetemet, rossz döntés volt, hogy elkezdtem, még senki se mondta, hogy igen, hagyd abba...
Sőt (nemcsak ebben a témában) az emberek lenézik, aki például kreatív hobbival akarna foglalkozni vagy csak lassan akarna élni.
Amúgy a szomszéddal - random emberekkel - stb-vel való szóbaelegyedésről még.
Általában 60+ -osok mondták nekem sokan, hogy "mindig rohanok".
Konkrét eset, ami miatt mondták: indulóban vagyok (esetleg érkezem), lendületesen megyek, sőt, általában elgondolkozva, udvariasan köszönünk egymásnak. Esetleg pár másodperc múlva utánam szólnak.
Megintcsak, ha csak a munka lenne a dolgom, közel dolgoznék és tényleg csak 8 órát, akkor se indulnék 10 perccel korábban azért, hogy aki megállít a kapuban, azzal ott kezdjek el dumálni. Nem tudom, miért kell megállítani az induló embert. Lásd Égig érő fű...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!