Miért gondolják sokan azt, hogy a koronavírus meg fogja változtatni az emberek gondolkodásmódját?
Szerintem túlságosan idealista az az elképzelés, hogy a vírusválság után az emberek majd kevesebbet fognak fogyasztani, jobban ügyelnek majd a természetre, és nőni fog a szolidaritás. (Ez számomra azért is érthetetlen, mert a koronavírus nincs is közvetlen összefüggésben a fogyasztással, ilyen világjárványok már a középkorban is léteztek).
Szerintem épp ezzel ellentétes folyamat fog beindulni: azok a tömegek, akiknek egyre inkább elegük lesz a korábbi életmódjuk feladásából, még "éhesebb gyomorral" fogják magukat belevetni a fogyasztásba kiélve minden olyan vágyukat, amiket az otthoni karantén idején fel kellett adniuk (koncertezés, utazás, étterembejárás, bulizás stb.), ezt pedig a vállalkozók, akiknek szintén elegük lesz a szűkölődésből a korábbinál még nagylelkűbben fogják kiszolgálni. Tehát összességében a piac a járvány után nem sokkal pont hogy iszonyatosan fel fog lendülni.
Ti mit gondoltok ezzel kapcsolatban?
Szerintem nem gondolják sokan. Egy-két elvont idealistát leszámítva, de én még nem is találkoztam ilyennel.
A bunkó továbbra is bunkó marad, a tudatosan élő meg marad annak.
"Szerintem negatív irányba fogja változtatni az embereket. Válás, elkülönülés-távolságtartás a másiktól, ilyenekre gondolok."
Erre úgy gondolom, ugyanaz igaz, mint a fogyasztásra: minél tovább megvan fosztva valaki egy vágyott dologtól, arra annál inkább vágyik, vagyis azok, akik a vírus miatt nem találkozhattak sokáig mondjuk a barátaikkal, azok hirtelen elkezdenek majd egy csomó közös bulit szervezni (pozitív hozadéka lehet majd a vírusnak, hogy ráébreszti az embereket a kapcsolatos fontosságára).
A gondolkodásmód már változott. Az eddiginél már jobban gyűlölik az időseket.
A középkorban ilyen járványok létezhettek ugyan, de senki sem vette észre őket. Ahhoz nagyon fejlett média kell, és nagyon fejlett politikusi gondolkodás, hogy pánikot lehessen kelteni amiatt, hogy egy-egy nagyvárosban az előző évihez képest néhány tized százalékkal nőtt a halandóság, már ha nőtt egyáltalán.
Nem értek egyet.
Egyrészt a 21. századi ember elmebeteg hipochondriája és halálfélelme még erősebb lesz, mint korábban, ami még inkább akadályozni fogja abban, hogy "merjen élni", távoli tájakra utazni, kipróbálni ismeretlen dolgokat, átadni magát bármilyen szenvedélyének.
Koronavírus sem kellet ahhoz, hogy minden második hír arról szóljon, hogy gyakorlatilag minden létező dolog halálos betegségek forrása lehet, hogy még a tejívás is rákot okozhat, hogy még smárolás útján is el lehet kapni a HIV-t, hogy a migránsok ugyanúgy veszélyeztetik a borsodborzasztói 7-es kocsmát, mint Párizs főterét. Ennek a szellemnek köszönhető a "mindenmentes" kaják felfutása meg a reggeli 50 vitamin szedése, a 30 éves gyereküket túlféltő szülők meg a 2 percenkénti kézmosás.
Na ehhez add most hozzá a koronavírus miatti pánikot.
A japók fele már évtizedek óta szájmaszkot hord, ez lesz most itt is, meg aztán még annál is durvább: egy mindentől rettegő, így minden utasításnak habozás nélkül engedelmeskedő, szenvedélymentes, steril, színtelen-szagtalan falanszter világ . Legfeljebb a VR szemüvegünket felhúzva tudjuk majd megélni mindannak a töredékét, amit korábban offline módban.
Van, amin változtat, van, amin nem, és van, amire felhívja a figyelmet (pl az én munkáltatóm nem kezeli elég jól a helyzetet, de ez a vírus nélkül nem derült volna ki, mert amúgy nem rossz cég, viszont a vírus miatt kiderült, hogy sokkal rugalmatlanabb a vezetőség, mint amennyire normál helyzetben látszanak).
Gyökeres változást nem várok.
"ráébreszti az embereket a kapcsolatos fontosságára":
Elsőre nem úgy tűnik az egyre sűrűbb kapcsolati erőszakok láttán...
"Elsőre nem úgy tűnik az egyre sűrűbb kapcsolati erőszakok láttán"
Itt inkább a barátságokra gondoltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!